Suchy kwiecień, mokry maj, będzie żyto jako gaj
Dzisiaj jest 18.04.2014
Imieniny: Bogusławy, Boguslawa
Wyszukaj: w PPR W Internecie

Reklama
PPR » Mleczarstwo » Zobacz artykuł

Ketoza - choroba wysoko wydajnych krów mlecznych

19.06.2002


Ketoza jest jedną z najczęstszych chorób przemiany materii u bydła. Szczególnie narażone na nią są krowy wysokomleczne, będące w szczytowym okresie laktacji. Jej wystąpienie może być przyczyną poważnych strat w produkcji (spadek wydajności mlecznej krów nawet o 30%). Główną przyczyną tej choroby jest niewłaściwe żywienie krów w okresie okołoporodowym i w pierwszych dniach laktacji.
Do najważniejszych błędów popełnianych przez hodowców należą:

  • podawanie niezbilansowanych dawek pokarmowych zawierających nadmiar białka, a niedostateczną ilość łatwostrawnego włókna;
  • skarmianie paszami zawierającymi substancje ketogenne, takimi jak złej jakości kiszonka z dużą zawartością kwasu masłowego, śruta poekstrakcyjna zawierająca znaczne ilości tłuszczu, pasze roślinne z kwaśnych gleb;
  • podawanie dawek pokarmowych zawierających niewłaściwie dobrany poziom energii w stosunku do aktualnego stanu fizjologicznego zwierzęcia, kierunku i wysokości produkcji.

W organizmie chorego zwierzęcia zachodzą procesy podobne do występujących w czasie głodzenia, tzn. niedobór związków energetycznych powoduje uruchomienie rezerw pochodzących głównie z tłuszczu zapasowego znajdującego się w tkance podskórnej. Dochodzi wówczas do tzw. niepełnego spalania tłuszczów i zwiększeniu się ilości związków ketonowych we krwi, moczu oraz mleku. Wystąpienie objawów zależy od poziomu tych związków we krwi. Hodowcy często nie zauważają objawów występujących w tzw. podklinicznej (utajonej) postaci tej choroby. Należą do nich: spadek wydajności mleka o 15%, zmniejszenie apetytu, oddawanie zmniejszonej ilości suchego i zbitego kału, zmiana smaku i zapachu mleka oraz warzenie się mleka po podgrzaniu. W miarę nasilania się procesu chorobowego można wyczuć acetonową woń wydychanego powietrza. W ostrym przebiegu choroba może prowadzić nawet do upadków zwierząt.

Zapobieganie ketozie polega na prawidłowym żywieniu, z uwzględnieniem zapotrzebowania na substancje węglowodanowe krów mlecznych. Należy dbać o prawidłowy bilans wszystkich składników pokarmowych, odpowiedni poziom witamin i składników mineralnych oraz w miarę możliwości wykluczyć (bądź zmniejszyć) skarmianie paszami ketogennymi. Zaleca się również, zwłaszcza w oborach o dużej wydajności mlecznej krów, przeprowadzanie co 3-4 miesiące testowych badań profilaktycznych pozwalających wykryć zagrożenie i podjęcie odpowiedniego leczenia stada.


Źródła:
  • Tygodnik " Plon " nr 44 / 2000 - artykuł autorstwa Marka Kalinowskiego pt. " Spadek mleczności i powikłania "
  • Zenon Tomicki - "Diagnostyka kliniczna i choroby niezakaźne zwierząt domowych "

Waszym zdaniem (komentarzy: 16)

Dodaj komentarz

Nowość. Jeśli jesteś zalogowany do forum ppr.pl, Twój komentarz pojawi się natychmiast po dodaniu. Zalogowani użytkownicy mają ponadto możliwość głosowania na komentarze. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się na forum.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
szymmmm [12.11.2013 12:22] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

Ja stosuje preparaty z firmy JOSERA. a dokładnie na ketozę LAKTO START i VITALTRUNK. jestem zadowolony z efektów


oleksandra [23.01.2013 22:18] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

jeżeli ketoza jest nadal po prawostronnym przemieszczeniu trawieńca, to stosować drożdże i paszę energrtyczną opartą na melasie, czy też same drożdże i słomę/siano czy może jeszcze inaczej... Boję się kwasicy... proszę pomóżcie


rola [16.04.2012 19:14] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

[...]
Wysłałem komentarz,będący jednocześnie diagnozą przyczyn zacofania sektora chowających krowy,bo nie hodowców.Oprócz wspomnianej diagnozy,wspomniałem o tym że ketoza jest nie łatwym bez zrozumienia patogenezy schorzeniem i poważnym problemem ekonomicznym i ze znawstwem zagadnienia odniosłem się do postów forumowiczów. Komentarz nie został zamieszczony. Dlaczego?
Czyżby dlatego że widać zeń było moje zaangażowanie emocjonalne lekarza weterynarii specjalisty zajmującego się właśnie tą domeną - chorobami metabolicznymi czyli chorobami występującymi na życzenie samego "hodowcy",jako skutek ciągle jeszcze niewiedzy,ergo ciemnoty wsi.
Trawestując Marszałka wam redaktorzy "kury szczać wyprowadzać" a nie portal redagować. Z poważaniem Roman Lasocki


rola [12.04.2012 21:59] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

Pożal się Boże-rolnicy bo nie hodowcy!
Jeśli się z czegoś żyje to wskazane byloby choć trochę poznać daną dziedzinę.Nagminną cechą polskich rolników drobno i średnio towarowych jest ....nieuctwo.Ciekawe,gdyż mają komputery,samochody(dobra konsumpcyjne o które zadbać potrafią);ale gdy chodzi o dbałość o swe żywicielki,to już jak dziadek z jedną lub dwiema krówkami o wydajności 2000kg rocznie-sama się wyżywi.Jakoś do baku swego wolkswagena nie leją paliwa pół na pół z wodą. A wysokowydajną krowę często zakupioną jako jałówkę z importu traktują jak ten ich dziadek,nie zdając sobie sprawy (przez swe nieuctwo) że ich krowa jest jak najlepszy samochód i musi dostać to co dostać musi,bo jeśli nie to się \" zatrze\" Wystąpi jakaś choroba metaboliczna,niekoniecznie ketoza,ale gdy przy tej jednostce jesteśmy to napisze krótko: gdy wystąpią objawy kliniczne jest już niejednokrotnie za późno,zwłaszcza na pisanie ratunkowych tekstów na forum.Trzeba działać energicznie aby lekarz weterynarii znający tę jednostkę \',jej patogenezę,i leczenie ,kosztowną ,długotrwałą terapią uratował zwierzę choć pełnej produkcyjności już się nie uda uzyskać. W zależności od rozwoju choroby,uprzednich błędów,opóźnionego leczenia ,otłuszczenia wątroby,etc. zwierzę może padnąć w trakcie leczenia.Jeszcze raz powtarzam-ketoza kliniczna to zawsze zmarnowanie krowy lub jej wydajnosci i wystąpienie choroby w tak zaawansowanej postaci świadczy że rolnik na własne życzenie doprowadził do straty ,choć w swej głupocie zwala winę na \"weterynarzy\".
A do różnych postów odniosę sie pokrótce: tak,w głębokiej ketozie występują objawy nerwowe jak opisane przez autora,zresztą nie mające związku z podażą witamin,choć te nie są stosowane w leczeniu tej choroby,ale nie zaszkodzą.Ktoś pisze że stosował jako paszę energetyczną śrutę rzepakową,błąd, ta pasza jest paszą białkową,zaś w patogenezie ketozy istotny jest deficyt pasz skrobiowych i ogólnie glukopastycznych tzn w przemianach metabolicznych dających glukozę,której niedobór przy wysokim jej zużyciu do produkcji cukru mlekowego prowadzi do poboru tłuszczu depot częściowo tylko spalanego w cyklu Krebsa a w części metabolizowanego w toksyczne ketozwiązki .Błędne jest tedy mniemanie że można niedobory energetyczne uzupełnić substancjami tłuszczowymi,np rzepak itp,jak sądzą ci co trochę wiedzą innych bałamutnie pouczając przyczyniają się do pogorszenia sytuacji. Tę chorobę trzeba zrozumieć co nieraz jest trudne nawet dla lekarzy weterynarii,nad czym boleję.
A rolnikom radzę uczyć się,stosować profilaktykę i korzystać z rad doświadczonych lekarzy znających tę i inne choroby metaboliczne.Wszystko powyższe jest trudne i kosztowne więc jak niektórzy lepiej nic nie robić i mieć pretensję do weterynarzy i do losu. Pozdrawiam wszystkich chcących prawidłowo użytkować swe krówki żywicielki dla dobra swego ,tych krówek,ale też rzetelnych lekarzy weterynarii. O ile ktoś ma pytania dotyczące prewencji weterynaryjnej,prawidłowego żywienia i użytkowania krów mlecznych odpowiem. rola.


Jarzyna [11.04.2012 20:30] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

Drożdze, wit E plus selen, glikol, wlewy dożylne z glukozy, preparaty stymulujące pracę przewodu pokarmowego, dobrej jakości siano, nie dopuścić do otłuszczenia zwierząt!


wisła [12.04.2011 17:41] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

sruta kukurydziana plus wlewki glukozy. pozdrawiam


KOMPUTER [11.04.2011 16:19] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

krowa choruje na ketoze czy to normalne że krowa puscza ślinę po podaniu witamin trzęsie się i telepie głową. PROSZĘ O ODPOWIEDZ


gocha [24.02.2011 16:36] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

na ketoze tylko leki firmy over super


WET. [21.02.2011 15:31] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

Izi! a może za późno ich zawołałeś? Jest coś takiego jak test na ketozę- chwila i wiesz!


izi [13.02.2011 00:11] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

moja krowa właśnie dziś padła na ketozę. oczywiście weterynarze zbyt późno się na tym poznali. Bardzo się męczyła. była bardzo dobrą krową. Jedyna nasza żywicielka.:(:(:(


krzys [21.01.2011 12:47] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

prosze o rade.krowa prawdopodobnie chora na ketoze.całkowicie wychudzona,nie ma apetytu na nic.co podawac i jak leczyć


aleksander [19.04.2010 18:05] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

musi dostawać paszę energetyczną , ja dawałem ziarno rzepaku ( nie makuchy )po ok. 2 kg dziennie plus śruta jęczmienna i mieszanka min-witaminowa.


gosposia76 [17.04.2010 14:40] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

Moja krowa właśnie choruje na ketozę był weterynarz stan zaawansowany choroby .Praktycznie chora jest pod tygodnia dostała leki na cukrzycę i na ketozę na razie obserwuję co będzie dalej.


andrzej [04.03.2010 11:25] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

ja stosowałem keto profilaktyc z sojmax ale nic nie pomógł bardzo słaby środek


Przemek [17.02.2008 22:19] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

hmm leczyć ważne jest aby zapobiegać. Najważniejszy jest okres zasuszenia i nie należy go przegapić. Jeśli chodzi o leczenie to musiałbym zerknąć w tabulogram- na pewno dodać energii oraz stymulować pracę żwacza.


krok [08.02.2008 22:21] zgłoś nadużycie oceń komentarz Plus Minus

jak leczyc krowę chorą na ketozę

© Copyright PPR 2000-2014 Wszelkie prawa zastrzeżone