Firmy chcą zatrudniać, ale na rynku brakuje specjalistów

1 marca 2016
Firmy chcą zatrudniać, ale na rynku brakuje specjalistów

Trzech na dziesięciu polskich przedsiębiorców planuje podwyżki w nadchodzącym półroczu. Z kolei 36% firm chce zwiększyć zatrudnienie. To, czy zrealizują one swoje plany rekrutacyjne, zależy od dostępności wykwalifikowanych pracowników. A o nich na polskim rynku coraz trudniej.

„Obserwujemy spadek optymizmu wobec sytuacji gospodarczej w kraju. Tylko 17% przedsiębiorstw spodziewa się w najbliższym czasie wzrostu gospodarczego. Firmy korzystnie oceniają za to własną kondycję finansową. Aż 2/3 z nich uważa, że jest ona dobra lub bardzo dobra” – mówi serwisowi infoWire.pl Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad Polska.

Przemysł, handel, usługi naprawcze i budownictwo – to branże, które najczęściej deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia w nadchodzących sześciu miesiącach. Dotyczy to głównie wschodu i północy kraju. Branża przemysłowa jest również najbardziej otwarta na podwyżki.

W minionym półroczu tylko połowa pracodawców zatrudniła nowych pracowników. „Niedopasowanie kompetencji kandydatów, duża konkurencja o specjalistów oraz bardzo wysokie wymagania finansowe pracowników spowodowały, że niektórzy pracodawcy byli zmuszeni do obniżenia wymagań bądź zawieszenia naborów na stanowiska. W konsekwencji aż 8% firm nie zrealizowało swoich planów rekrutacyjnych” – mówi ekspertka.

Największe trudności w pozyskaniu pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych, ma branża przemysłowa – najdynamiczniej rozwijający się sektor. Podobna sytuacja dotyczy branży informatycznej i branży nowoczesnych technologii.

infowire.pl


POWIĄZANE

Europosłowie chcą nałożenia limitów na zawartość w żywności niezdrowych tłuszczó...

PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników, którzy przepr...

Będzie więcej pieniędzy na udzielenie wsparcia rolnikom, którzy ubiegali się wio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę