Za nieruchomości jak za zboże

12 maja 2004

„GP” zwraca uwagę: choć do tej pory nie podano oficjalnie, ile będzie wynosić stawka przyszłego podatku katastralnego w Polsce, to z pojawiających się informacji wynika, że może wynosić w skali roku średnio od 0,5 proc. do 2 proc. wartości nieruchomości. Niewykluczone, że nowy podatek zostanie wdrożony na przełomie 2006 r. i 2007 r.

Obecnie obowiązujący podatek od nieruchomości uwzględnia powierzchnię działek i postawionych na niej domów oraz innych budynków. Ma on jednak zostać zastąpiony przez nowy podatek katastralny, którego wysokość będzie uwzględniała wartość nieruchomości. – Wprowadzenie podatku katastralnego będzie poprzedzone stworzeniem katastru, czyli urzędowej ewidencji nieruchomości znajdujących się w gminach z uwzględnieniem czynników wpływających na ich wartość – powiedział Wojciech Andrzejczak, radca prawny w Kancelarii Wierzbowski i Wspólnicy.

Przyjęty pod koniec kwietnia br. przez rząd plan rzeczowo-finansowy budowy zintegrowanego systemu katastralnego określa zakres zadań w procesie budowy tego systemu oraz ich koszty w latach 2004–2006. Rząd zaakceptował ponadto program rozwoju zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). W ZSIN będą funkcjonować trzy podstawowe, niezależne systemy informacji: kataster nieruchomości; nowa księga wieczysta i ewidencja podatkowa nieruchomości – wraz z systemami teleinformatycznymi do ich obsługi oraz integrująca platforma elektroniczna. Program ten będzie realizowany wieloetapowo. Jako pierwszy etap przewiduje się realizację zadań przewidzianych na lata 2004-2005.

Szacuje się, że przeciętnie na świecie właściciele nieruchomości płacą gminom rocznie podatek w wysokości od 0,5 do około 2 proc. wartości nieruchomości. Podatek ten nie zawsze jest jednak naliczany od 100 proc. wartości nieruchomości, lecz np. tylko od około 50 proc.

Z pojawiających się informacji wynika, że w Polsce stawka podatku katastralnego w skali roku może wynosić średnio od 0,5 proc. do 2 proc. wartości nieruchomości. Przedstawiciele instytucji pracujących nad nowymi rozwiązaniami również zapewniają, że w Polsce stawka – generalnie – będzie niższa niż w krajach najwyżej rozwiniętych.


POWIĄZANE

Ok. 60 tys. hektarów państwowych gruntów wydzierżawiła w ubiegłym roku Agencja N...

Od 2013 roku do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło 20 pozwów, w których autoch...

Bum na grunty inwestycyjne trwa. Poszukiwane są tereny pod budowę mieszkaniową, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę