cts_ptak_10317

Do KRUS-u z zaświadczeniem z urzędu skarbowego

5 kwietnia 2004

Rolnicy i mieszkający z nimi członkowie ich rodzin prowadzący działalność gospodarczą będą musieli do 30 września tego roku przedstawić w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego.

Tak zdecydował w piątek Sejm, przyjmując poprawki Senatu do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To zaświadczenie będzie definiowało, jaką działalność rolnik prowadzi i jak jest ona opodatkowana. Na tej podstawie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie decydowała o tym, czy dana osoba pozostanie w KRUS-ie, czy będzie przeniesiona do ZUS-u. Ustawa przewiduje również, że nadzór nad KRUS-em będzie sprawował minister gospodarki i pracy, a nie jak obecnie - minister rolnictwa.

Według ustawy o KRUS osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, będą mogły pozostać w Kasie, jeżeli ich roczny dochód podatkowy będzie wynosił nie więcej niż 2 tys. 528 zł. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą, którzy wykażą wyższy dochód, zostaną przeniesieni do ZUS-u. Nie dotyczy to osób prowadzących wyłącznie działalność rolniczą.

Nowa ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników jako całość ma wejść w życie 2 maja tego roku. Część jej przepisów - tych, które powodują zmiany w finansach budżetu państwa - wejdzie natomiast w życie od stycznia 2005 roku. Teraz ustawa trafi do prezydenta.


POWIĄZANE

Do 11 kwietnia można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji ...

Z danych GUS wynika, że w marcu kontynuowana była tendencja poprawy nastrojów ko...

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę