Jak przyznaje się gminom fundusze unijne

14 grudnia 2004

Platforma Obywatelska chce przeprowadzenia przez instytucje unijne kontroli rozdzielania w Polsce środków strukturalnych, bo uważa, że naruszane są zasady ich przyznawania. Platforma domaga się kontroli na poziomie Ministerstwa Gospodarki i urzędów marszałkowskich.

Według posła PO Bronisława Komorowskiego, chodzi o podejrzenia przyznawania dotacji unijnych z programów strukturalnych samorządom niższego szczebla, w których rządzą przedstawiciele partii politycznych związanych z decydującymi o przyznaniu pieniędzy.

Na konferencji prasowej w Białymstoku Komorowski powiedział, że "naciągano" zasady przyznawania dotacji na korzyść tych samorządów, "gdzie rządzi opcja lewicowa albo gdzie opcja lewicowa ma jakieś interesy".

Jako jeden z przykładów podali wniosek miasta Zambrowa, który nie otrzymał rekomendacji komitetu sterującego, mimo że w tzw. rankingu eksperckim wniosek tej gminy otrzymał bardzo wysoką punktację. Platforma Obywatelska uważa, że naruszone zostały zasady konkursu, a przyjęty podział pieniędzy "wspiera popleczników" władz wojewódzkich (w sejmiku Podlasia rządzi koalicja lewicy, PSL i Podlaskiej Inicjatywy Ludowej, dawniej Samoobrony).

Według Komorowskiego, podział pieniędzy unijnych jest oprotestowywany w skali całego kraju, a nie tylko w województwie podlaskim. Mamy do czynienia z pewnym bardzo ryzykownym działaniem, które może nadwątlić zaufanie do bezstronności sposobu działania Unii Europejskiej i do tego, czy fundusze europejskie są przydzielane tym, którzy najlepiej przygotowują projekty - dodał poseł PO.

Komisarz UE do spraw polityki regionalnej Danuta Huebner uważa, że Polska jest sama w stanie kontrolować rozdział środków strukturalnych z UE i nie ma powodu, dla którego musiałaby to robić Unia. Tak Huebner skomentowała zapowiedź PO, że partia ta złoży wniosek do instytucji unijnych o przeprowadzenie niezależnej kontroli w Polsce tego, jak są rozdzielane unijne pieniądze.


POWIĄZANE

Aby ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu, konieczne jest większe zatrzymywa...

Eksperci uważają, że mimo wzrostu gospodarczego niższego od pierwotnych założeń ...

Do 2020 roku udział OZE w polskim miksie energetycznym na wzrosnąć do 15 proc. –...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę