Advertisement

Kolejny kredyt na zakup nasion i nawozów?

26 marca 2003

Wielu rolników jest obecnie w trudnej sytuacji, która uniemożliwia spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Poza spadkiem dochodów z powodu niskich cen na płody rolne, w niektórych regionach przyczyniły się do tego rujnujące producentów rolnych klęski suszy lub powodzi. Rolnicy pytają więc, czy mają szansę na następną pożyczkę nawozową w sytuacji istniejącego zadłużenia i niemożliwości spłaty poprzedniego?

Niestety szansy takiej nie ma. Według informacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, warunkiem otrzymania kredytu obrotowego, tzw. wiosennego, z przeznaczeniem głównie na nasiona i nawozy jest spłata poprzedniego. Kredyty te udzielane są przez współpracujące z Agencją banki na okres 12 miesięcy. Zasadą jest, iż rolnik może otrzymać kolejny kredyt po spłaceniu już zaciągniętego i stwierdzeniu przez bank właściwego jego wykorzystania. Trzeba udokumentować fakturami VAT wykorzystanie co najmniej 80% pożyczki. Oprocentowanie płacone przez rolnika wynosi obecnie 4%.

Kredyty preferencyjne są korzystne dla rolników dzięki dopłatom ARiMR. W tym roku pieniędzy na dopłaty wystarczy. Agencja zleciła, wzorem lat ubiegłych poradzenie akcji kredytowych bankowi BGŻ i bankom spółdzielczym w całym kraju.

Zmieniła się natomiast maksymalna wysokość kredytu udzielana na 1 hektar użytków rolnych, która w tym roku wynosi 334,5 zł /ha – bez względu na klasę gleby. Zgodnie z zasadą, jest to równowartość 10 kwintali żyta według cen przyjętych do naliczenia podatku rolnego, czyli mniej niż w roku ubiegłym, gdyż obniżyła się cena żyta.

Kredyty obrotowe obok nawozów mogą być przeznaczone na zakup kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego, środków ochrony roślin, pasz, zwierząt hodowlanych (loszek, maciorek owiec, kózek, rozpłodników buhajów, knurów, tryków, ogierów, pszczelich matek użytkowych i reprodukcyjnych), a także na rzeczowe środki do produkcji metodami ekologicznymi oraz na paliwo zużywane na cele rolnicze.


POWIĄZANE

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

ARiMR wypłaciła do 25 kwietnia 2017 r. 13,09 mld zł w ramach płatności bezpośred...

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę