MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Najtaniej w banku wirtualnym – najdrożej w marmurowym

10 grudnia 2004

Szukałeś bezowocnie pracy i wpadłeś na świetny pomysł na własną firmę? Masz już swoje, małe przedsiębiorstwo? Uważaj, żeby zarobionego grosza nie zjadły stałe koszty, w tym bankowe.

W naszym kraju opłaty bankowe należą do najwyższych w Europie. W porównaniu z państwami OECD klient detaliczny w Polsce ponosi trzykrotnie wyższe koszty za dokonywanie przelewów. Różnice dotyczą także kosztów prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. W ogólnej drożyźnie są jednak banki tańsze i droższe – co zbadał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najtańsza jest bankowość elektroniczna  –  mówi Elżbieta Anders, rzecznik UOKiK.

Można więc rozpocząć oszczędności korzystając w swym dotychczasowym, "marmurowym" banku z usługi elektronicznej. Jednak większe korzyści uzyskamy przeprowadzając konto do banku wirtualnego. Prowadząc mikroprzedsiębiorstwo można dzięki temu zyskać ponad 1 tys. zł rocznie. Różnice wynikają z dużo niższych opłat. Czy od konta bankowego w ogóle możliwa jest ucieczka? Niestety – bez podania urzędowi skarbowemu konta bankowego działalność gospodarcza nie jest możliwa. Wpłaty składek na ZUS można dokonać także tylko z konta. Jest jeszcze wiele innych stałych płatności, w tym np. do skarbówki. Doraźne korzystanie z usług banków jest droższe (za okazyjne przelewy trzeba słono płacić), a na osobiste wpłaty w punktach obsługi klientów u fiskusa czy w telekomunikacji nie będziemy mieć czasu.

Jak obniżyć opłaty już posiadając firmowy rachunek bankowy? Najprostsza rada: przyjrzeć mu się. Zwróćmy uwagę na wysokość kilku najważniejszych opłat. Jeśli są znacząco wyższe niż w konkurencyjnym banku – należy zmienić bank. Szukając najlepszego dla siebie zauważymy, że za założenie rachunku zazwyczaj nic się nie płaci, nie pobierana też jest opłata przy składaniu stałych zleceń. Dopiero potem niektóre banki ostro nas kasują.

Bankom bardziej zależy na pozyskiwaniu nowych klientów niż na utrzymaniu czy zwiększeniu współpracy z obecnymi – podkreślają przedstawiciele Instytutu Ipsos, który przeprowadził badania w 31 bankach w Polsce.

Jak się rozstać z dotychczasowym bankiem? Na jak długo zechce nas u siebie zatrzymać? Wszystko zależy od rodzaju banku. Jednak nawet wirtualne mają miesięczny okres wypowiedzenia umowy na prowadzenie rachunku. Dlatego planując przenosiny – zróbmy to zdecydowanie i szybko, by przez kolejny miesiąc nie ponosić wygórowanych kosztów.

Cenzurka dla klienta

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wprowadza system gromadzący informacje o przedsiębiorcach zaciągających kredyty. Prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że dzięki temu skróci się okres rozpatrywania wniosków kredytowych.

Z BIK współpracuje 36 banków oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, zrzeszająca 87 kas. Do tej pory Biuro sprzedawało bankom jedynie informacje o klientach indywidualnych. Były to zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje. W ocenie punktowej, którą banki również mogą zamówić w BIK, uwzględniającej różne cechy ocenianego klienta, można uzyskać od 160 do 634 punktów. Ocena ta wyraża prawdopodobieństwo spłacenia kredytu. Im więcej punktów, tym większe szanse na otrzymanie kredytu przez klienta indywidualnego. Podobnie będą teraz oceniani przedsiębiorcy.

Porównaj

Oto jak długo trzeba czekać na rozwiązanie umowy z bankiem na prowadzenie firmowego rachunku:

  • PKO BP BP – 30 dni, istnieje możliwość negocjacji
  • Inteligo – 1 miesiąc
  • BZ WBK – 5 tygodni
  • ING Bank Śląski – od zaraz, ewentualnie po uregulowaniu zobowiązać (kredyt, karta)

U nas i na świecie

Polacy w bankach spotykają się z nadmierną drożyzną. Porównano np. koszt przelewu dokonanego u nas i na świecie w placówce bankowej, przez telefon i Internet. O ile w Polsce kosztuje to odpowiednio 0,75 euro, 0,23 euro i 0,05 euro, to w Irlandii za przelew złożony w banku płaci się 0,28 euro, a dokonany za pomocą telefonu czy Internetu kosztuje 0,20 euro.

  • Citibank w USA pobiera od posiadacza konta miesięczny ryczałt w wysokości 4,95 USD, a Internet jest darmowy,
  • DB 24 w Niemczech za bankowy przelew bierze 0,25 euro, telefoniczny i internetowy tylko 0,01 euro,
  • Bank CWB w Kanadzie nie pobiera od swych klientów żadnych opłat za dokonanie przelewu.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę