Advertisement

Opłaty za wieczyste użytkowanie nieruchomości - skokowo w górę

8 marca 2005

Czy podatek może wzrosnąć o 700 proc.? - W Polsce tak - twierdzi Business Centre Club.

Chodzi o opłaty z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości. Otóż - jak twierdzi BCC - część gmin obciąża przedsiębiorców nowymi, znacznie wyższymi opłatami niż do tej pory. W niektórych miastach i gminach podwyżki przekraczają 700 proc. Skąd się biorą?

Powodów jest kilka. W grę wchodzą więc zapędy fiskalne władz poszczególnych gmin. Wiele gmin jeszcze w zeszłym roku pobierało opłaty z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości według stawek ustalonych 13 lat wcześniej, w 1991 r. Teraz postanowiły te zaległości "odrobić" - skokowo.

Do tego dochodzą błędy popełniane przez rzeczoznawców majątkowych, którzy pracują dla organów samorządu terytorialnego. To o tyle istotne, że wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości jest uzależniona od jej wartości.

Tymczasem wycena wartości danej nieruchomości dokonana przez różnych rzeczoznawców może się bardzo różnić. Jedną z nieruchomości w Warszawie trzej różni rzeczoznawcy wycenili na 700 tys. zł, 400 tys. zł i 217 tys. zł –  mówił w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor instytutu lobbingu w BCC Tomasz Uchman.

W tej sytuacji przedsiębiorcy postulują stworzenie i upublicznienie czarnej listy gmin, które drastycznie podnoszą przedsiębiorcom opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości. Obok opisanej powyżej jednej z gmin warszawskich na liście znalazłyby się m.in. Siedlce, gdzie opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości są takie jak w Warszawie, Bydgoszcz, gdzie teren poprzecinany nieużywanymi torami kolejowymi potraktowano tak samo jak najbardziej atrakcyjne tereny budowlane na przeciwległym końcu miasta, Białołęka, gdzie wycena dwóch sąsiadujących ze sobą niemal identycznych nieruchomości różniła się o 150 tys. zł, czy Kielce, gdzie opłatę za użytkowanie nieczynnego wyrobiska kopalni ustalono na takim samym poziomie jak dla terenu w centrum miasta.

BCC postuluje też taką zmianę przepisów, by nowe stawki opłat na kolejny rok gminy musiały przedstawiać przedsiębiorcom do końca sierpnia danego roku. W tej chwili informacje o podwyżkach przedsiębiorcy dostają w grudniu, a nawet styczniu. To utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia przygotowanie budżetu firmy –  tłumaczy BCC.


POWIĄZANE

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

ARiMR wypłaciła do 25 kwietnia 2017 r. 13,09 mld zł w ramach płatności bezpośred...

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę