Anwil_7.04.17

Paliwa najdroższe od miesięcy

11 lipca 2003

Ceny ropy naftowej i paliw wzrosły do poziomu najwyższego od miesięcy. Główne przyczyny to niski stan amerykańskich rezerw, zagrożenia pogodowe i kłopoty rafinerii w USA 

Wprawdzie raport amerykańskiego Urzędu Informacji do spraw Energetyki (EIA) podał, że w ostatnim tygodniu zapasy benzyny w USA wzrosły o 500 tys. baryłek, do 205,5 mln baryłek, to jednak fakt, że są one nadal niższe o 10,9 mln, czyli 5% niż przed rokiem, wpłynął deprymująco na rynek.

Według EIA zapasy wszystkich głównych produktów naftowych, na czele z ropą surową, utrzymują się wciąż poniżej średniej wieloletniej. Trzeba miesiąca, by rezerwy naftowe w Stanach Zjednoczonych powróciły do normalnego poziomu. Niskie zapasy zbiegają się z sezonowym wzrostem popytu w USA, które pochłaniają 12% światowej podaży ropy. Wzrost ten następuje co roku od maja do września w związku z urlopami i wakacyjnymi wyjazdami.

Dodatkowe trudności związane są z tropikalnymi huraganami w południowych stanach i na południe od granicy USA, które utrudniają normalną pracę urządzeń wydobywczych i rafinerii. Obecnie jeden z huraganów przemieszcza się w kierunku Meksyku, który jest jednym z głównych dostawców ropy na rynek USA. Ponadto we wtorek koncern Shell ogłosił nieplanowaną przerwę w pracy urządzenia katalitycznego do produkcji benzyn wysokooktanowych w wytwarzającej dziennie 340 tys. baryłek rafinerii w Deer Park w Teksasie. Kłopoty maja także rafinerie w Kalifornii. 

W środę ceny ropy na giełdzie nowojorskiej NYMEX wzrosły o 2%, czyli 66 centów do 30,88 dolara za baryłkę (dostawa w sierpniu), to jest do poziomu najwyższego od 12 czerwca. Wcześniej w Londynie wskaźnikowa cena ropy Brent z Morza Północnego wzrosła o 80 centów, do 28,77 dolara za baryłkę (również dostawa sierpniowa)


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...

Grupa Azoty PUŁAWY uzyskała tytuł SOLIDNY PRACODAWCA ROKU w ogólnopolskim konkur...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę