Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

RPP bez wpływu na rynki

26 października 2004

Polska waluta w dalszym ciągu pozostaje mocna, w szczególności w stosunku do dolara, który cały czas gwałtownie się osłabia. Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, niezależnie od tego, jaka będzie, nie powinna przerwać trendu umacniania się złotego.

W poniedziałek o godz. 9.30 za euro płacono 4,30 zł wobec 4,289 zł przed rozpoczęciem weekendu. Dolar kosztował 3,372 zł wobec 3,395 zł w piątek wieczorem.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie będzie przeciwko złotemu. Rynek oczekuje, że podwyżki nie będzie, i jeżeli Rada miałaby czymś zaskoczyć, to podwyższeniem stóp. Jakkolwiek Rada by się zachowała, to złoty się nie osłabi –  powiedział Marek Zuber, główny ekonomista TMS.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się na posiedzeniu poświęconym parametrom polityki pieniężnej 26 i 27 października. Wszyscy ankietowani przez PAP ekonomiści uważają, że do zmiany wysokości stóp na tym posiedzeniu nie dojdzie. We wrześniu Rada nie zmieniła stóp, ale posiedzenia w czerwcu, sierpniu i we wrześniu przyniosły podwyżkę stóp łącznie o 125 pb. Na złotego korzystnie wpływa także trwająca prywatyzacja PKO BP. Giełdowy debiut największego polskiego banku detalicznego planowany jest na 10 listopada.

W dalszym ciągu złoty będzie pod wpływem prywatyzacji PKO BP. Prawdopodobnie dalej będzie się umacniał. Co prawda możliwe są korekty, ale powinny być one niewielkie. W perspektywie kilku kolejnych dni złoty powinien przekroczyć 10 proc. odchylenia od parytetu –  powiedział Zuber.

W poniedziałek rano odchylenie od parytetu wynosiło około 9,25 proc. po jego mocnej stronie. W nocy, w czasie sesji na rynku azjatyckim gwałtownie osłabił się dolar. W poniedziałek rano za euro inwestorzy płacili 1,263 dolara wobec 1,276 w piątek wieczorem.

Na rynku papierów skarbowych trwają dobre nastroje spowodowane oddalającą się perspektywą podwyżki stóp procentowych. Ceny polskich obligacji w porównaniu z zamknięciem rynku w piątek wzrosły. W poniedziałek rano rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 7,05 proc., pięcioletnich 7,02 proc. a dziesięcioletnich 6,71 proc. Przed weekendem wartości te wynosiły odpowiednio 7,01 proc., 7,04 proc. i 6,79 proc.


POWIĄZANE

Audytowi energetycznemu przedsiębiorstwa, wg wymagań Ustawy o efektywności energ...

Od 17 października do 30 listopada 2016 r. wypłacane są zaliczki na poczet tegor...

Bank Polskiej Spółdzielczości został nagrodzony tytułem Złoty Żuraw Rolnictwa  p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę