Ptak_mega_22.11
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Chcą wniosków do końca października

17 września 2007
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej złożył prośbę do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wydłużenie do końca października 2007 r. terminu składania wniosków o przyznanie rekompensaty dla producentów mleka. Poniżej znajduje się treść pisma wysłanego do KRIR.

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, działając w imieniu producentów rolnych województwa warmińsko-mazurskiego, wnioskuje o podjęcie pilnych działań mających na celu wydłużenie do końca października 2007 r. terminu składania wniosków o przyznanie rekompensaty dla producentów mleka, którzy rezygnują z indywidualnej ilości referencyjnej.
Każdy dostawca hurtowy lub bezpośredni, który zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zobowiąże się do zaprzestania produkcji mleka i wprowadzania go lub jego przetworów do obrotu oraz zrzeknie się indywidualnej ilości referencyjnej (IIR) może w zamian otrzymać rekompensatę finansową.
Na podstawie art. 23c ust 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 244 poz. 2081 z póź. zm.) wnioski można składać do właściwego terenowo oddziału Agencji Rynku Rolnego od 1 do 15 września br. na określonym przez Agencję formularzu. Tak więc, zainteresowany producent w praktyce miał tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku do ARR.

Zasady cofnięcia indywidualnej ilości referencyjnej oraz sposób przyznania rekompensaty zostały wprowadzone ustawą z dn. 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 115 poz. 794), zaś zgodnie z art. 8 nowelizacji weszły w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy, czyli w dniu 14 lipca 2007 r.

Okres letni oraz początek jesieni, to czas natężonych prac polowych, podczas których rolnicy skupieni na prowadzonej przez siebie działalności w niewielkim stopniu śledzą wprowadzane w pośpiechu zmiany legislacyjne. Należy także podkreślić, że decyzja o wycofaniu się z produkcji mleka, która jest jedną z wysokoinwestycyjnych produkcji rolniczych, nie jest decyzją łatwą i musi zostać starannie przemyślana oraz skalkulowana przez rolnika. W jej wyniku rolnik nie będzie miał już możliwości sprzedaży wyprodukowanego mleka, a więc musi sprzedać posiadane bydło mleczne. Takie nagłe ruchy czynione przez wielu rolników powodują znaczy spadek ceny bydła mlecznego, na którym rolnicy dodatkowo tracą.

W związku z powyższym, zdaniem samorządu rolniczego Warmii i Mazur, konieczne jest wydłużenie obecnego terminu do 31 października 2007 r. lub o ile termin wyznaczony w art. 23c ust 6 już minie, przywrócenie go lub wyznaczenie nowego.POWIĄZANE

Od 17 października do 30 listopada 2016 r. wypłacane są zaliczki na poczet tegor...

Koszty organizacji Dni Konia Arabskiego oraz aukcji koni "Pride of Poland" w Jan...

Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył wczoraj w uroczystości otwarcia w Lublin...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę