Azoty_Kedzierzyn_4_04_16
Ptak_17.11.16

Rząd przyjął NPR

15 stycznia 2003

Ministerstwo finansów ma do końca lutego br. przedstawić projekt wydatków państwa na lata 2004-06 i wskazać, gdzie znaleźć blisko 4 mld złotych, których brakuje na polski wkład do unijnych funduszy strukturalnych

Pierwszy Narodowy Plan Rozwoju (NPR) – przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów – jest podstawą do negocjacji z Unią Europejską o podziale 11,4 mld euro, które Unia zarezerwowała w swoim budżecie dla Polski (ponad 7 mld euro trafi do nas w postaci funduszy strukturalnych, reszta – w funduszach spójnościowych). Żeby te pieniądze przyszły do Polski, rząd musi jednak pokazać Unii Europejskiej, że będzie w stanie wyłożyć obowiązkowy "wkład własny" – szacowany na 3,4 mld euro (z czego część ma pochodzić z kasy publicznej, a reszta – z funduszy prywatnych, np. firm). 

Rząd już wyliczył, że w tej chwili w budżecie państwa brakuje pieniędzy. Polska będzie musiała wygospodarować w budżecie dodatkowe 900 mln euro w ciągu siedmiu lat, by wykorzystać wszystkie fundusze unijne – powiedziała wiceminister gospodarki Ewa Freyberg. Perspektywa siedmiu lat oznacza, że w grę wchodzą NPR-y na lata 2004-06 oraz 2006-2012. Freyberg nie powiedziała, ile pieniędzy brakuje na realizację pierwszego NPR. Część "wkładu własnego" będzie łatwiej znaleźć – bo staną się nią te pieniądze, które już teraz budżet państwa wydaje np. na inwestycje w drogi, rozwój obszarów wiejskich, walkę z bezrobociem itp. Żeby znaleźć brakujące 4 mld złotych – uważa Freyberg – pilnie musi zostać zmieniona struktura budżetu oraz, co najważniejszy, przedstawiony plan wydatków na kolejne trzy lata. I to właśnie zobowiązał się zrobić wicepremier minister finansów Grzegorz Kołodko.

 Propozycje zmian mają zostać przedstawione do końca lutego br. NPR – który zostanie wysłany do Komisji Europejskiej 20 stycznia br. – stanie się podstawą do kilkunastomiesięcznych negocjacji z Komisją Europejską. Rząd będzie musiał ją przekonać, że nasz pomysł na wykorzystanie euromanny jest optymalny. Negocjacje mają doprowadzić do zredagowania kolejnego, opasłego dokumentu – tzw. Community Support Framework (Ramy Wsparcia Wspólnotowego). Dopiero ten dokument określi ostateczny sposób podziału funduszy.

Więcej dla gmin

W przyjętym przez Radę Ministrów dokumencie znalazły się istotne zmiany – w porównaniu do poprzednich wersji NPR-u. Najważniejsza z nich to obcięcie ogólnej sumy funduszy strukturalnych i spójnościowych dla Polski o 21 proc. To częściowo także nasza decyzja – bo w Kopenhadze nasz rząd i państwa Piętnastki zdecydował o przesunięciu jednego miliarda euro na rekompensaty budżetowe. Rząd postanowił też, że więcej pieniędzy (prawie 40 proc.) trafi na inwestycje (głównie infrastrukturalne) wybrane i przygotowane w województwach. Jednym z głównych powodów zwiększenia tej części NPR jest to, że gminom i związkom gmin najłatwiej znaleźć pieniądze na niezbędny "wkład własny" – choćby kosztem poważnego zadłużenia się w bankach.

 Minister Freyberg poinformowała też o innych – drobnych – zmianach w Narodowym Planie Rozwoju. Rząd postanowił, że 171 mln euro (w ramach funduszy na infrastrukturę) zostanie zarezerwowanych na rozbudowę komunikacji miejskiej w Warszawie i aglomeracji śląskiej. Z kolei 440 mln euro (w ramach funduszy na modernizację obszarów wiejskich) zostanie zarezerwowanych dla najbiedniejszych gmin. Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Pracy podkreślają, że wdrożenie NPR winno stać się kołem zamachowym naszej gospodarki, bo realizacja zaplanowanych w nim inwestycji zwiększyłyby polski PKB o prawie 3,5 proc. w 2006 roku. Takie wyliczenie wyszło rządowym ekspertom pod warunkiem, że wykorzystamy 100 proc. unijnych funduszy strukturalnych i spójnościowych. – Pełne wykorzystanie funduszy strukturalnych nie nastąpiło w żadnym kraju europejskim – przyznała minister Freyberg. I ile więc wzrośnie nasz PKB, zakładając, że wykorzystamy euromannę na poziomie 60-70 proc. – jak to ma miejsce w wielu krajach UE? Tego rząd już nie policzył.


POWIĄZANE

Od 17 października do 30 listopada 2016 r. wypłacane są zaliczki na poczet tegor...

Koszty organizacji Dni Konia Arabskiego oraz aukcji koni "Pride of Poland" w Jan...

Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył wczoraj w uroczystości otwarcia w Lublin...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę