cts_ptak_10317

Ustawa o KRUS - rząd rezygnuje z podniesienia składek

25 lutego 2005

Autopoprawka do rządowego projektu ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników została skierowana w środę do konsultacji społecznych.

Rząd tym samym rezygnuje z podniesienia składek na ubezpieczenie dla rolników - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Polityki Społecznej.

Ustawa reformująca system ubezpieczenia społecznego rolników (ustawa o KRUS) trafiła do Sejmu w październiku 2004 roku. Sejm nie rozpoczął prac nad tym projektem, gdyż rozwiązania zaproponowane przez rząd dotyczące podwyżki i zróżnicowania składek na ubezpieczenie społeczne rolników zostały oprotestowane przez wszystkie organizacje rolnicze.

W związku z tym, rząd podjął decyzję, aby reformę systemu ubezpieczenia społecznego rolników rozłożyć na dwa etapy.

W pierwszym etapie proponuje się przeprowadzenie zmian dotyczących kompleksowego i spójnego uregulowania organizacji oraz finansowania systemu ubezpieczenia społecznego rolników, czyli samej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Natomiast zmiany systemu naliczania składek na ubezpieczenie będą stanowić drugi etap reformowania systemu KRUS i wprowadzone zostaną w późniejszym terminie.

W autopoprawce, rząd proponuje wykreślić z projektu ustawy wszystkie przepisy dotyczące zwiększenia i zróżnicowania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników.

Projekt ustawy o KRUS przewidywał uzależnienie składki na ubezpieczenie od wielkości gospodarstwa rolnego, wyrażonej w hektarach przeliczeniowych. Przyjęcie takiej miary zostało powszechnie skrytykowane, jako nieadekwatne do stanu faktycznego, ponieważ bierze ona pod uwagę jedynie stan posiadania, a nie rozmiar i rodzaj prowadzonej produkcji w gospodarstwie rolnym.

Ponadto proponuje się wykreślenie z projektu przepisów dotyczących nowej zasady ustalania wysokości emerytur dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., których obejmą nowe zreformowane zasady wypłaty świadczeń emerytalnych z systemu powszechnego (z ZUS).

Zmiany upraszczają także system funkcjonowania KRUS i zarządzania funduszami powołanymi do realizacji ubezpieczenia społecznego rolników.

Jak informuje resort polityki społecznej, KRUS otrzyma status państwowej jednostki organizacyjnej z osobowością prawną. Będzie prowadzić samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków na działalność ustawą, dotyczącą obsługi ubezpieczenia i gospodarowania swoim mieniem.

Rząd proponuje, aby ustawa o systemie ubezpieczenia społecznego rolników weszła w życie z 1 stycznia 2006 r. Zmiany systemu organizacyjno-finansowego KRUS muszą bowiem wejść w życie z początkiem roku budżetowego. Ponadto, ustawa powinna przewidzieć kilkumiesięczne vacatio legis, aby KRUS mogła się w pełni przygotować do funkcjonowania od tej daty w nowej formie organizacyjnej.


POWIĄZANE

Na wniosek ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, premier Beata Szydło powierzy...

W czwartek została podpisana umowa między państwowymi stadninami koni arabskich ...

Wrześniowy termin rozpoczęcia działalności przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę