Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jak dotąd jechałem Nurellą pod koniec kwitnienia rzepaku. W tym roku chcę opóźnić 2 zabieg Mospilanem i może załatwi pryszczarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pryskałem Mospilanem 07-04 i wczoraj już musiałem poprawiać Nurelle, tak ze tydzień napewno powinien działać a może i jak mówisz 10 dni bo więcej to raczej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam byłem zdziwiony gdy kupowałem Mospilan gościo mówił ze działa do 3 tygodni więc myślałem że przynajmnie 2 tygodnie podziała a tu niespodzianka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie ma jak podczciwa nurelka. Mi działa 2 tygodnie rzepak w połowie kwitnienia trochę słodyszka w kwiatach a żaden nie gryzie niekwitnacych pąków kwiatowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale nurelką nie możesz pryskać jeżeli kwitnie wiec porażka zostaje MOSPILAN . Ja pryskałem 2 razy przed kwitnięciem NURELLĄ a teraz przeżucam sie na MOSPILAN teraz słodyszkek w kwiatach kopuluje i nie robi szkód póki co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlatego zastosowałem najpierw Mospilan ponieważ działa niezależnie od temperatury , teraz też myślałem nad Mospilanem ale Nurella ma 3 dniowy okres karencji dla pszczół a u mnie napewno wcześniej rzepak nie zacznie kwitnąć tym bardziej że teraz chłodniej sie zrobiło i pada deszcz.

meknam jakiegos spokojnego masz słodyszka albo faktycznie zajęty jest bzykaniem . U mnie tylko zadki wystawały im z pąków kwiatowych i z daleka mlaskanie było słychać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie w nocy było -4 co na to rzepak ? był zamarznięty sople lodu. Juz po nim czy jeszcze jest szansa ze bedzie żył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to -4 u mnie nie było chyba nic? ale muszę go jeszcze dokładnie zobaczyć i ocenić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te -4 to było chwilowe bo noc krótka myślę że nic mu niebędzie bo mial czas się przyzwyczaić do zimna przez dwa dni a tera będzie już tylko cieplej i będzie kwitł na całego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie żył ale wyglada tragicznie jest uszkodzony przezyje o ile nie bedzie poprawki dzisiaj na obrzezach uszkodzone łodygi popekały zrobił sie czerwony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łodygi popenkał, ja już pryskałem na grzyba na początku wegetacji CARAMBĄ ale jak te łodygi popenkały to narażony jest na choroby !! Popryskac go czymś czy zostawić ??? Myślałem nad Alertem bo tańszy co wy na to ???? Bo w czasie kwitnienia to na grzyba chyba nie można pryskać ??? co sądzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie żadnych objaw przemarźnięcia niema rzepak cały i zdrowy /może to zasluga pryskania siarczanem amonu i insolu 5 duża zawartość magnezu działa przeciw stresowo na rośliny i zagęszcza soki/ pszczoły chodzą że aż miło posłuchać.A co do pryskania fungicydami w czasie kwitnienia to można przecież zaleca sę pryskać w chwili opadania pierwszych płatków a to nic innego jak pęłnia kwitienia no nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj pokuliło rzepak ale po południu się już wyprostował , ciekawe co bedzie dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko Rzepak kwitnie pełną parą nawej już łyszczynki się tworzą będziecie pryskac jeszcze jakimiś odżywkami czy juz tylko na owady???

I drógie pytanie : Znacie jakieś środki które powoduje nie osypywanie się rzepaku z łszczyn???? Bo będe kosił z pnia i che prysnąć czyms taki ale nie mam praktyki kiedy i co stosować ??????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siarczan amonu dolistnie a jakie dawki ? wiem ze do desykacji jeszcze daleko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam takie pytanko Rzepak kwitnie pełną parą nawej już łyszczynki się tworzą będziecie pryskac jeszcze jakimiś odżywkami czy juz tylko na owady???

I drógie pytanie : Znacie jakieś środki które powoduje nie osypywanie się rzepaku z łszczyn???? Bo będe kosił z pnia i che prysnąć czyms taki ale nie mam praktyki kiedy i co stosować ??????

Jak kwitnie to już słodyszek specjalnie nie szkodzi, a na osypywanie jest kilka środków m.in. SPODNAM - choć ja proponuję go ubezpieczyć od gradobicia. Podobna cena, a sen spokojniejszy ostatnie lata nie desykowałem i zawsze wilgotność 7-8 %, chyba że są jakieś chwasty to lepiej zdesykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie dzisiaj pokuliło rzepak ale po południu się już wyprostował , ciekawe co bedzie dalej

 

U mnie też ale według mnie to od przymrozków jakie były z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek oby więcej nie było przymrozków.

Ja wczoraj poleciałem mospilanem od słodyszka bo się mocno bzykał na pąkach U mnie dopiero zaczyna kwitnąć. Jak kwitnie to nie wolno stosować odżywek.

Jak zauważyłem to gdzie dobrze nawożony to jeszcze nie kwitnie, a tu gdzie "zapomniany" to już żółto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do Mospilanu to jest on bezpieczniejszy dla pszczół a jego okres karencji wynosi 14 dni i oprócz tego ze działa powierzchniowo i wgłebnie /Nurella/ to ma jeszcze działanie układowe. Ciekawe czy dawka 0.08 kg/ha jest skuteczna dawka -moze ktos stosował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dawki to :

- rzepak ozimy, rzepak jary.

-słodyszek rzepakowy (zabieg przeciwko słodyszkowi zwalcza również chowacza

czterozębnego).

-Zalecana dawka: 0,08-0,12 kg/ha.

Wyższą z zalecanych dawek stosować w przypadku równoczesnego zwalczania słodyszka

rzepakowego i chowacza czterozębnego

Ja dawałem wyższą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest coś jeszcze do sklejania łuszczyn oprócz SODPNAMA ???? Jakie sa koszty na hektar takiego zabiegu!!!!????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj spokój z tym sklejaniem łuszczyn na to jeszcze przyjdzie czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...