Skocz do zawartości
jozekrej

Wszystko o Siewnikach

Rekomendowane odpowiedzi

Nie używam wałów ale odczekuje około 2 tyg, ale poplony chciał bym siać wcześniej a nie bardzo widze sens ciągać agregat po piachach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie ile potrzeba mocy do agregatu aktywnego 4m na ciezkije zemi i gorkach jaka jest srednia wydajnosc takiej maszyny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez tak sobie myslałem ze niae ma sensu ciagac agregatu bo mam ziemie podobne do twoich z przewaga IV klasy. alej juz po pierwszym roku ( kupiłem agregat na jesieni) Widze ze było warto. Zboża mam równiutkie, pola równe, znajomi sie tylko pytaja ile dałem za agregat i szykuja sie do kupowania. Druga sprawa to o wiele mniejsze nakłady pracy. jedziesz raz na pole i z głowy. Bez agregatu musiałes conajmniej raz bronowac i dopiero siac i czasami po siewie bronowac. Na wiosne jedynie w podmokłych miejscach( tam gdzie stala woda ) kilka dni przed siewem zruszyłem ziemie talerzówka lub agregatem zeby podeschła i pózniej normalnie siałem.

 

Juz nigdy nie bede siał bez agregatu !!!!

 

Jeszcze ciekawy jestem o ile wiekszy plon uzyskam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie ile potrzeba mocy do agregatu aktywnego 4m na ciezkije zemi i gorkach jaka jest srednia wydajnosc takiej maszyny

KUHN HBR 403 D maksymalna moc ciągnika 103kW (140HP)

KUHN HR 4003 D max moc ciągnika 184kW (250HP)

UNIA GR. HERMES R 100(KM) HERMES P (130KM)

LEMKEN ZIRKON 7/400 (103kW) (140HP)

LEMKEN ZIRKON 10/400 162kW (220HP)

LEMKEN ZIRKON 10/400K 184kW (250HP)

także jak widać zależy co chcesz to są oczywiście dane katalogowe do tego trzeba jeszcze doliczyć siewniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KUHN HBR 403 D maksymalna moc ciągnika 103kW (140HP)

KUHN HR 4003 D max moc ciągnika 184kW (250HP)

UNIA GR. HERMES R 100(KM) HERMES P (130KM)

LEMKEN ZIRKON 7/400 (103kW) (140HP)

LEMKEN ZIRKON 10/400 162kW (220HP)

LEMKEN ZIRKON 10/400K 184kW (250HP)

także jak widać zależy co chcesz to są oczywiście dane katalogowe do tego trzeba jeszcze doliczyć siewniki

 

 

Jeśli masz odpowiednio dobraną moc do szerokości roboczej to śmigasz 8-10 na godzinę, co daje nam 4m x średnio 9000 m = 36 000 m2 na godzinę (3,6 ha), pomniejszając to o czas potrzebny na uwrocia i załadunek siewnika materiałem siewnym (w zależności od wielkości skrzyni ładunkowej i kształtu pola możemy przyjąć 10 do 30 % czasu tracimy na to), uśredniając to na 20 % straty czasu = 3,6 ha/godz - 20 % = 2,88 ha na godzinę.

Siewnik nie zwiększa dużo zapotrzebowania na moc, ale potrzebna jest masa do jego dźwigania. Maksymalne zapotrzebowanie na moc zależy od rodzaju sporzęgła zamontowanego w maszynie. Dobiera się to do ziemi i do traktora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

to jak panowie myslicie pociagnie zetor? da sie tym robic nie zarzynajac ciagnika?

 

znajomy coś takiego targa zetorem ale nie pamiętam symboli ani zetora nia amazona ale on na bank ma 4m czynny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i jak mu to idzie?

szczerze? nie widziałem tego w akcji ale zboża ma ładnie posiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przymierzam sie do zakupu jakiegos agregatu i wlasnie nad czyms takim myslalem bo podobno amazone sa lepsze od polskich. szerokosc 4 m to wydaje mi sie opowiednia . 4,5 to juz chyba tropche za duzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz amazone!

Ja miałem ten sam problem kilka lat temu i zdecydowałem się na poznaniaka. Teraz wiem, że to był błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
isał wcześniej że zetor 16245
co panowie sadzicie o taki zestawie: zetor 16245 i taki zestaw http://allegro.pl/item181919839_agregat_uprawowo_siewny_amazone_ad402.html

 

to jak panowie myslicie pociagnie zetor? da sie tym robic nie zarzynajac ciagnika?

Cztery metry i czynny agregat to chyba zbyt wiele jak na taki traktor, pewnie wydajnośc nie będzie wiele większa niż 3-metrowy, a jeszcze czy podniesie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzies czytalem ze na metr szerokosci agregatu czynnego potrzeba ok 49 KM wiec jak na mojego 16245 to chyba zbyt wiele bo zawsze potzrebny jest jakis zapas mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uciągnąć uciągnie ale po kilku podniesieniach pompa ci padnie. Znajomy ciagał taki sam agregar 16245 to co roku wymieniał pompę podnośnika. A z przodu miał z 200kg dodatkowego obciążenia. Potem założył hydropak to trochę się poprawiło ale na końcu sprzedał zetora. Teraz ma Deutza 150 i sobie radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zetor 12145 radzi sobie z czynnm na 3 metry, tylko nie wiem czy przyupadkiem nie wciąga siewnika hydropakiem do góry. A jeśli 16 ma chodzić z 3 metrowym to proponuję zrobić przedni podnośnik przerobić stary siewnik zbożowy na mocowanie do przodu, może powiększyć skrzynię i zrobić za jednym przejazdem wysiew nawozów-uprawę i siew.

 

co do 49km/metr to MTZ82 4*4 na zeschniętej glinie ma poważne sran.ie z 3 metrowym, a bez użycia hamulcy to promień zawracania to z 30 metrów by wyszedł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tez slyszalem ze podnosniki w tych zetorach nie sa odekwatne do mocy silnika. moze lepiej wyjdzie jesli kupie 3 metrowy i nie bede mial obaw o ot ze mi cos zaraz pierdyknie w ciagniku bo jest na granicy wytrzymalosci. szkoda ciagnika przeciazac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo przecież 16245 to tosamo co 12245 tylko ten ma turbine a pozatym wszystko identyk - podnośnik też . Tak więc troszke za słaby do mocy ciągnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...