Skocz do zawartości
jozekrej

Wszystko o Siewnikach

Rekomendowane odpowiedzi

identyk to on może jest jak ktoś go z daleka ogląda, ale jest w 16 kilka zmian w stosunku do 12.

 

http://www.apv.at/prod_spread_navigate.php?lang=de > fajne, ale wyniesie cię tyle co przerobienie zbożowego jak nie więcej, a skrzyniew ładunkową to ma raczej malutką. przy siewie nawozów zbożowym masz super ruwnomierność i dosiane do samej granicy, a nie wiem jak będzie z rzutowym siewnikiem czy jak rzuca idealnie na 3m to jest dosiane ruwnomiernie do brzegów?

 

piszę o przerobieniu zborzowego siewnika bo widziałem taki zestaw - czynny uprawowo-siewny z tyłu i zborzowy do nawozów z przodu a ciągnął to Lamborgini i bardzo mi się podobał ten zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie mam z przodu TUZ-a ;( rozsiewacz kosztuje ok 4 tysiecy zl. skrzynia ladunkowa 200 l szerokosc rozsiewu od 1 do 24 m ustawiana bezstiopniowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kupuje siwenik i nie wiem jaki wybrac???

Amazone D7 czy Poznaniak???

Rozumiem, że używany. Jeśli tak to raczej bierz Amazone. Poczytak wcześniejsze posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem siewnik Amazone D7 SPECJAL II potrzebuje do niego tabele wysiewu po polsku może mi ktoś wysłać na maila????? damii@op.pl z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie czy użytkuje ktoś siewnik z podwójną skrzynią do równoczesnego siewu nawozów i nasion jeśli tak to proszę o podzielenie się wrażeniami z eksploatacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie czy użytkuje ktoś siewnik z podwójną skrzynią do równoczesnego siewu nawozów i nasion jeśli tak to proszę o podzielenie się wrażeniami z eksploatacji

 

Dobrze tylko siewu czego buraków, kukurydzy czy zbóż? Ja sieje kukurydze z podsiewaczem więc jak cie to interesuje to nie ma sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siewnik m być zbożowy, widuje się takie na allegro, głównie fimy juko i nordsten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 metrowy siewnik mało znanej firmy austriackiej Reform model Semo 99. W porównaniu do Poznaniaka to niebo a ziemia. Wschody w rzędach są równe i same rzędy też są równe. Redlice są mocowane na grubych płaskownikach i dodatkowo 1 i 2 rząd jest dosyć daleko więc się nie zapycha i kamienie mu nic nie robią. Skrzynia jest większa op Poznaniaka, pszenicy wchodzi około 250 kg, ale tyle nie sypię bo moja c-4011/c-355 na pagórkowatym terenie z takim ładunkiem jeździ na 2 kołach.

Dodatkowo siewnik ma mechaniczne znaczniki i mechaniczne ścieżki, wszystko działa ok. No i brona z tyłu jest wachadłowa 2-polowa więc dobrze kopiuje teren, i nie trzeba po siewie bronować. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. Panowie...nie wiecie moze jaki siewnik jest lepszy-Poznaniak,czy Amazone??

mam poznaniaka 2,70 w idealnym stanie z 1987roku,ale wydaje mi sie ze zachodnie siewniki sa lapsze. Wschody zboza nie sa zadowalajace. Mam zamiar zmienic ten sprzet. Moze ktos ma taki siewnik i wie czy warto wykladac na niego kase. z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłaby taka możliwośc to nie zastanawiałbym się tylko brał amazone. Tak się składa, że my mamy poznaniaka 2,5m a mój wujek ma amazone o takiej samej szerokości. Obydwa siewniki były kupowane w tym samym czasie, jednak wujek ma ze swoim mniej problemów. Nawet jesli chodzi o części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buchaj...a wiesz moze jaka jest dokladna nazwa siewnika Twojego wujka?? i jaka ma szerokosc?? samo to ze ustawianie wysiewu w amazone jest bezstopniowa to juz duzy plus,poza tym w poznaniaku to prawie jak w konnym,tyle ze skrzynia wieksza i troche inne ustawienia wysiewu...no i jeszcze jest dosc sporo plastiku..hehhe wlasnie zastanaiwam sie nad takim wydatkiem...przyznam ze nigdy nie widzialem jak sieje sie amazone,u mnie w okolicy raczej wszyscy maja poznaniaki,dlatego tez przydala by sie opinia uzytkownikow czy tez osob ktore mialy lub ,maja z tym doczynienia. Jeszcze nie wiem jaki wybrac-2,50 czy 3 metry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
samo to ze ustawianie wysiewu w amazone jest bezstopniowa to juz duzy plus

 

Ja mam w poznaniaku skrzynie beztopniowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siewniki amazone są może i dobre ale trzeba umieć je użytkowac podobnie jak polskie. w tym roku obok mojego pola gościu siał nowiutkim agregatem upr-siew aktywnym Pottingera z nabudowanym siewnikiem. Pole po nim wyglądało jakby je ktoś drewnianą broną uprawiał a wschody to tragedia. Puste miejsca na polu o szerokości 0,5-1 m na całej długości ok 40% pola nie obsiane. Ja siałem siewnikiem 10 letnim z rolmaszu z bronami z tyłu na ramie własnej konstrukcji i nie ma porównania do siewu sąsiada.Rzędy równiutkie rośliny rzędach w równych odstępach w tym samym czasie wschodziło. Dlatego nie zgodzę się że po zachodnim siewniku będą od razu lepsze wschody i że zachodni sprzęt jest gwarancją sukcesu. Można kupić sprzęt za prawie 100 tyś jak mój sąsiad i obsiać wszystkie swoje pola tak że się płakać chce bo nie wiedział jak używać sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwestia umiejętności to inny temat. Ale my kiedyś sialiśmy konnym przerobionym do ciągnika i lepiej było (jeśli chodzi o awaryjność) niż w poznaniaku. Mimo, że poznaniak jest kilkadziesiąt lat młodszy. Kupując siewnik mieliśmy do wyboru: poznaniak albo amoazone. Wybralismy poznaniaka bo myśleliśmy, ze będzie łatwiej o części. Jakież było nasze zdziwienie, gdy się okazało, że w okolicy ie ma prostego trybu do tego siewnika Efekt był taki, ze do łask wrócił poczciwy siewnik konny (było to wiosną i nie był czasu jeździć po Polsce w poszukiwaniu trybu). Co więcej, amazone łatwiej jest siać, kiedy na polu pozostaja jakieś resztki (np. po kukurydzy), bo ma szerzej rozstawione redlice. W poznaniaku jeśli o to chodzi jest tragedia

A tan siewnik wuja to nie wiem jakie ma oznaczenie, ale ma szer.2,5m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje "buchaj" sianie podczas gdy na polu sa jekies resztki to tragedia. w nowych poznaniakach zastrosowali podobne mocowania redlic jak w amazone . kumpel ma nowego poznaniaka kupil teraz wiosna,dal cos okolo 13tys. zł. i przyznam ze to jest sianie. Ja nie potrzebuje nowego siewnika z reszta gdybym mial za duzo kasy to bez zastanawiania kupilbym nowy. Ale tak...lepszy uzywany amazone niz moj poznaniak. Jesli chodzi o umiejetnosci siania "rafik256" to musze Ci powiedziec ze juz troche zasialem i nie tylko u siebie,obsiewam wszystko pole wujkowi i jeszcze sporo po ludziach,jednak jednak komfort pracy jest niezbyt duzy... Sorki za mala pomylke we wczesniejszym poscie...nowsze poznaniaki maja faktycznie skrzynie bezstopniowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na swój siewnik złego słowa nie mogę powiedzieć Obsiewam nim rocznie ok 40 ha i nigdy nie musiałem go naprawiać trzeba tylko poświęcić trochę czasu na konserwację. Pozatym jak go kupiłem założyłem mu hydrauliczne znaczniki i ścieżki i przesunąlem tylni rząd redlic, a oprócz tego dołożyłem mu ramę z bronami. Pracuje on z aresem ze sprzęgim i jest super po siewie pole wałuję wałem pierścieniowym i zboże rośnie równiutkie jak przycięte. W tym roku nawet na piechach tak wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki nowy siewnik 3 metry jest teraz dobry - poznaniak? Lepsze redlice talezowe czy zwykłe na lekkie gleby? A może dać sobie spokuj z nowym i kupić używany zachodni za 3 , 4 tyś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafik256-wiesz...kazdy ma swoje zdanie i kazde jest zapewne inne. Dla Ciebie poznaniak to dobry sprzet a dla innych wyglada to troche inaczej-oczywsicie bez obrazy. W koncu sa gusta i gusciki Chyba w najblizszym czasie sprzedam swoj siewniczek. jak narazie stoi zakonserwowany i czeka na prace. A obsiewam nim jakies 90-100ha rocznie

 

"Chochlik23" wedlug mnie na lekkie ziemie lepszy bedzie z redlicami zwyklymi. Ja obecnie kupilbym jakis zachodni..o wiele tanszy a wydajnosc bedzie napewno nie mniejsza. Kwestia wyboru nalezy tylko do Ciebie. Mysle ze na forum znajdziesz jeszcze troche wypowiedzi odnosnie Twojego pytania...da Ci to sporo do myslenia

edit gedii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie.

Oglądając używane siewniki zauważyłem ze jest różna liczba redlic np 2,7m

W poznaniakach 25 a w amazone 21. Wywnioskowac można ze w tym amazone śa szrzej porostawiane ma to jakiś wpływ na wydajność plonów ??

Podałem taki przykład poznaniak-amazone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze nie ma to wiekszego wplywu na wydajnosc. Poza tym ciezko jest spotkac amazone o szerokosci 2.70 ja jeszcze takiego nie widzialem,ale nie bede sie sprzeczal. Wydajnosc przede wszystkim zalezy od jakosci gleby i sposobu w jaki dbamy o zboze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie im gęściej są rzędy tym lepiei gdyż rośliny są bardziej równomiernie rozłożone na polu. Przy większych odstępach trzeba gęściej siać w rzędzie aby wyśiać tyle samo. Jak ktoś się chce przekonać to niech zamknie co 2 rurke a na siewniku ustawi 2 x większą dawke (aby wyśiać tyle samo na ha) i będzie mugł porównać plon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Użytkuje ktoś siewnik IBR RS 250 ? Kupiłem go na wiosnę i nawet mam instrukcję obsługi z tabelą wysiewu ale po niemiecku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"andrzej2110"ale jak zamkniesz co druga rurke to bedzie juz bardzo duzy odstep. a w amazone jest niewiele wiekszy niz w poznaniaku. ta roznica wynosi zaledwie 2cm. takze nie bedzie praktycznie widoczna. a jak w poznaniaku zrobimy odstep miedzy rajkami prawie 22cm. to juz bedzie widoczne po wschodach. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam przerobionego poznaniaka z 2,7 na 3m czyli rozsunołem redlice z 10cm na 12cm i pole wyglada elegancko, nie widze problemu w wiekszym rozstawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez uwazam ze zaledwie 2 cm. nie beda robic wiekszej roznicy. Jesli dobrze pamietam to moj dziadek mial przerobiony siewnik konny do ciagnika. zlaczone dwie"15" i cos mi sie kojarzy ze mial tam rozstaw prawie 13cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...