Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

sypanie nawozu w tej fazie rzepaku moim zdaniem nie ma już sensu! rzepak powinien dostać odpowiednią ilość nawozu jak sie rozkrzewiał i szedł w kwiatostan żeby kwiatu było jak najwięcej a teraz to już daj sobie spokój z tą saletrą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgodzę teraz nalewa ziarna więc N też się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie na azot jest już za póżno!!! ostatnią dawkę powinno się dać w fazie zielonego pąka tuż przed kwitnieniem takie jest oczywiście moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj gadałem z kumplem na składzie ( ma 18 ha rzepaku ) i mają zamiar siać w kwitnienie tylko że saletre z anwilu bo w Puławskiej jest taki pył

 

Ja też myśle posiać ale w californi nie dam rady bo ma już 140-150 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę przesadzacie z tym nawozem! moja California jest na 250 kg siarczanu amonu 200 kg saletry i2x dolistnie 2l Bor + 10kg mocznik + 5siarczan magnezu w 10 dniowych odstępachi na sam koniec jak już były pąki 10l Basfoliaru + 10kg mocznik + 5kg siarczanu magnezi i jakoś nie narzekam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzepak lubi azot znam przypadek gdzie nakładli 215kgN/1ha ale się nieco wyłożył i był mocno zielony chociaż wilgotność sięgała 8-9%. Ja posiałem 204kgN/1ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luki21 moim zdaniem masz calkowita racje na azot jest zdecydowanie zapuzno, wlasnie przegladam dodatek do "agro serwisu" o uprawie rzepaku w ktorym prof. Grzebisz z AR w Poznaniu twierdzi ze "nawozenie azotem trzeba zakonczyc BEZWZGLEDNIE na 3 tygodnie przed kwitnieniem". Moim zdaniem nawozenie azotem w tej chwili jest bez zasadne bo rzepak nie wykorzysta wniesionego z nawozami skladnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie fakt ze rzepak potrzebuje duzo azotu jest oczywisty normy podaja 150-200 kg azotu ja sieje co roku 500kg saletry w 2 dawkach pierwsza w fazie ruszenia wegetacjy druga 2,3 tygonie pozniej zalerzy od pogody i rozwoju rosliny, no i na jesieni tez dostaje azotu bo sieje 250kg fosforu amonu a tam jest 18%azotu no i jak pryskam na wiosne to dosypuje mocznik ale nie bawie sie w zadne odrzywki i mam srednio 4 tony z ha a nawet nieras lepiej. Ale musicie wiedziec ze potrzebuje duzo potasu( ja daje 150-180 w czystym skladzie) bo w słomie rzepaku jest go bardzo duzo a kto nie wierzy niek poczyta literature, warzny jest fosfor to rze rzepak ma przebarwienia na lisciach to obiawa jego braku. Jak ktos pyta sie mnie ile sieje nawozu to mowie tyle i tyle a on sie pyte czemu ma gorszy rzepak skoro zasial tyle samo ale jak go spytam kiedy ostatno wapnowal ile sieje nowozu na zboza to wszystko wychodzi. Ziemia musi byc utrzymywana caly cza w dobrej kulturze bo to ze ktos nawali nawozu jednorazowo to nie osiagnie tego samego wiem bo wziolem ziemie w dzierzawe powapnowalem zasialem wiecej nawozu niz na inne pola i rzepak jest gorszy.A i pamietajcie ze zepak na tym polu nie powinien byc siany czesciej nizco 3-4 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu posialm mocznik przed kwitnieniem efekt plonu był wilgotność 8-9 a słoma byla zielona ze nie szło kosić jak zapychała mi sie młocarnia a jak sie zapchała to z kombajnu sie lało taka żywa i zielona była słoma. teraz daje dwie dawki saletry po 300kg + odżywki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to mi chodzi rzepak juz go w pełnie nie wykorzysta wszystko pójdzie w słome i podczas młócenia będą niezłe jaja! ale kto nie ma co z kasą robić to niech sieje jak mam mu zalegać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak tam wasze rzepaki po przymrozkach w ostatnich nocach. U mnie z 30/1 było -7 a dzisiejszej nocy -6. Czy taki mróz jest szkodliwy jak rzepak już kwitnie i jak się objawia przemarznięcie? Chodzi mi o to czy uszkadzają się zawiązki łuszczyn(kwiaty) czy łodygi pękają? U mnie kwiatostany się pochliły ale w ciągu dnia już patrzyły do góry. Zauważyłem też pęknięcia na łodygach ale nie jest tego dużo. Jestem z woj. mazowieckiego.

P.S.

Ja dawałem 40kg N na jesieni i wiosną na ruszenie 300 kg saletry i drugą dawkę 3 tygodnie później też 300 saletry. Jakieś dwa tygodnie przed kwitnięciem jeszcze 5 l basfoliaru 3 kg soluboru i 10 kg siarczanu magnezu siedmiowodnego w 200 litrach wody.

Pytanie do Luki21: dlaczego dawałeś tylko 5 kg siarczanu ? no chyba że był to jednowodny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Bodaczów przysłał mi dzisiaj nową umowę do podpisania tą na rzepak do przerobu na paliwo,i zasugerował że "może być tańszy".Ale ta Zyta nakombinowała.Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naszm rejonie pewna firma bedzie kupowac dla Niemca od 80 do 85 zl + jaks premia za zaolejenie pow.40 i o wyzszej wilg.9%,ciekawe jak bedzie naprawdez ta cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Bodaczów przysłał mi dzisiaj nową umowę do podpisania tą na rzepak do przerobu na paliwo,i zasugerował że "może być tańszy".Ale ta Zyta nakombinowała.Co wy na to?

 

 

Nie przesadzaj z Zytą....spójrz na pola. JAk warunki będą dalej sprzyjały to rzepaku będzie full. Każdy będzie chciał sprzedać a zakłady tłuszczowe będą zbijały ceny zawodowo. Poza tym Poza tym z poprzednij lat magazyny zawalone po sufit. Tylko biopaliwa mogą coś pomóc. Wydaje mi się że ceny dostaną w ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o szybką pomoc bo chce pryskac jutro !! Pryskałem Carambą na jesień 1l/h pozniej wiosną w wzie zwartego pąka 1l/h . Ale ponieważ mam gęsty rzepak boje sie o grzyba jak zaczną opadać płątki kwiatowe Czy pryskac jeszcze czy nie ?? Myślałem nad dawką 0.5 Alerta na hektar co wy na to ???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Bodaczów przysłał mi dzisiaj nową umowę do podpisania tą na rzepak do przerobu na paliwo,i zasugerował że "może być tańszy".Ale ta Zyta nakombinowała.Co wy na to?

 

 

Nie przesadzaj z Zytą....spójrz na pola. JAk warunki będą dalej sprzyjały to rzepaku będzie full. Każdy będzie chciał sprzedać a zakłady tłuszczowe będą zbijały ceny zawodowo. Poza tym Poza tym z poprzednij lat magazyny zawalone po sufit. Tylko biopaliwa mogą coś pomóc. Wydaje mi się że ceny dostaną w ....

Jak tak dalej będzie to zakłady będą się biły o rzepak bo na cuda się nie zanosi. Zwłaszcza teraz jak zaczyna nabijać ziarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam oferte z dawnego Ewico teraz Kruszwica na 910 brutto loco Brzeg ale wszelkie znaki nia niebie i ziemi wskazują że będzie 950-990 Zobaczymy najwyżej załaduje sie magazyn i zimą opędzluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o szybką pomoc bo chce pryskac jutro !! Pryskałem Carambą na jesień 1l/h pozniej wiosną w wzie zwartego pąka 1l/h . Ale ponieważ mam gęsty rzepak boje sie o grzyba jak zaczną opadać płątki kwiatowe Confused Czy pryskac jeszcze czy nie ?? Myślałem nad dawką 0.5 Alerta na hektar co wy na to ???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Bodaczów przysłał mi dzisiaj nową umowę do podpisania tą na rzepak do przerobu na paliwo,i zasugerował że "może być tańszy".Ale ta Zyta nakombinowała.Co wy na to?

 

Mnie też przysłali i się zastanawiam ale ja i tak mam na polach co nie pisze w dopłaty na siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostalem oferte z DuPont Alert dawka 1.2 l/ha -koszt okolo 78 zl pryskac od fazy zwartego kwitostanu do opadania platow kwiatowych.Ale ja juz zrobilem zabieg dalem Rize 0,5l+Alert 0,6 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na grzyba nie pryskam i nie mam zamiaru nikt u mnie w okolicy nie wyklanuje takich zabiegów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem ostatni oprysk rzepaku 0.12kg Nureli + Konker 1l/ h ( był w promocji i wyszło 62zł na hetar ) Rzepak mam w fazie opadnaia już płatków kwiatowych i z 8-10 łuszczynek na rzepaku Zapowiada sie dobrze oby tylko wytrwał do żniw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebny jest deszcz, deszcz i jeszcze raz deszcz w mojej okolicy od świąt nie spadła ani kropla jak tak dalej bedzie to z rzeoaku nici co z tego że ma 1.8m wysokości jak potzrebny jest deszcze nie mz z czego ciągnąć zwłaszcza teraz jak nalewa nasiona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...