Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W Agroloku mają californię zaprawianą crusierem po 395 zł za 10 kg.

w chemirolu (342,86/ 10kg)

ale Ci ludzie na nas zarabiają jaka rozbieżność w cenach za to samo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką mieszanką pryskacie w tym roku ? Interesuje mnie przed siewem no ewentualnie po siewie też Już nie pamiętam czym pryskałem w tamtym roku

wiem że mieszałem comand ale z czym.Chodzi mi głównie żeby nie było przytuli , bo to utrapienie , co polecacie bo jutro jade kupić. Kupiłem nasiona sieje Californuim i Liska .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pryskam Butisanem, jest drogi ale rzepak za to nie dostaje popalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dajecie nawozy P, K pod rzepak - pod agregat podorywkowy czy po wyoraniu pod uprawowy. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Agroloku mają californię zaprawianą crusierem po 395 zł za 10 kg.

w chemirolu (342,86/ 10kg)

ale Ci ludzie na nas zarabiają jaka rozbieżność w cenach za to samo)

 

co do rozbieżności to u mnie w chemirolu także żądają ponad 390zł/10kg za californium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam umnie california jest po 450 zł za 10 kg to juz przesadzaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czym mieszacie command , z triflurexsem czy czyms takim Jakie macie propozycje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku daje nawóz 200kg Fosforanu i 200kg Soli potasowej pod pług. Dałbym go nawet pod agregat ścierniskowy, ale wapnuje w tym roku wszystkie pola pod rzepak i niechciałbym żeby świeżo rozsiane wapno gryzło się z nawozem. nawóz pójdzie po 2 tygodniach po wapnowaniu i powinno być dobrze. Nie wierze natomiast w te gotowe mieszanki pod rzepak, tj. Lubofos bo trzeba ich siać dużo z 500-600kg na ha żeby był efekt. Pomóżcie mi w wyborze oprysku jesiennego na chwasty.... któryś z was w tamtym roku pisał o niezłej mieszance 2 lub 3 składnikowej. Co to było? gdyby się ktoś zainteresował tym postem to dopisze jeszcze że mam problem na polach z Chabrem bławatkiem i fiołkiem. A z tego co wiem to na jesień niema chyba środka na Chabra? Została by na wiosne tylko Galera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam w tym roku planuje pierwszy raz zasiać rzepak i mam kilka pytań jakie zabiegi i ile nawozu dać pod rzepak. Doczytałem sie żę: nawóz 200kg Fosforanu i 200kg Soli potasowej pod pług, Alanex 3,2 litra + Triflur 1 lit + Kalif 0,1 litra. Zabieg wykonany 1 - 2 dni po siewie, Zgniliznę zwalcza się (zapobiega) wykonując oprysk podczas opadania pierwszych płatków (to jest jeden prawidłowy termin). co zastosować na zgniliznę? desykacja Klinik Duo 3l/ha Spodnam 0,6l/ha. czy to wszystkie zabiegi czy jeszcze coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze ze dwa zabiegi na szkodniki - koniecznie np Nurelle i takie tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Brukwiaczek ja w ubiegłym roku zastosowałem 5l alatrifu+0,25 Brsiherbu za 160 zł/ha. Efekt bardzo dobry i w tym roku zostaje przy tym, fiołka nie było a co do chabra to tylko wiosenne zabiegi.

A czy kreda mielona z nawozami P i K to niedobre rozwiazanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zostaje zastosowanie Galery jesienią. Ja w zeszłym roku pojechałem razem z tubekonazolem jak rzepak miałe koło 6 liści. Efekt był ale poleciałem za małymi dawkami koło 130 i 260 ml. To tam gdzie poszło więcej został tylko rumian bardziej wyrośnięty mniejsze padły . W tym roku testuję 300g, został mi 1 l więc na dobre 3 ha zastosuję zobaczymy. Co do commandów i generyków uważajcie w zeszłym roku ludzi przepłoszyło jak kolor zmienił im rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam właśnie sprzedałem rzepak i po pierwszych wyliczeniach okazuje sie ze rewelacji w plonie nie ma: californium 3,8 t/ha cabriolet 4,12 t/ha gleba klasy III, było by lepiej gdyby nie przymrozki i troche za puzno wysiana pierwsza dawka azotu. Jeszcze jedno pytanko kiedy stosuje sie nawozy zawierające siarkę, bo według mojej wiedzy nawozy dolistne sa drogie a siarka stosowana na jesieni jest wymywana do wód gruntowych, podobno najlepiej jest ja zastosowac w postaci siarczanu amonu jako pierwsza dawke azotu wiasna, czy ktos wie na ten temat cos moądrego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarczan Mg kosztuje do 40 zł 25kg i to dajesz na 3 ha jak to dasz za każdym opryskiem na robaka i grzyba w zupełności wystarczy. Nawozy sprzedawane jako typowe pod rzepak to moim zdanem chwyt marketingowy. Gosiu na chemi rolnej swego czasu opowiadał nam że wszystkie nawozy na bazie superfosfatu pojedyńczego mają w swoim składzie prawie całą tablicę mendelejewa więc mogą napisać że zawiera siarkę i inne pierwiastki. A pomyśl ile ich wykożysta rzepak 10% może trochę więcej, więc ile trzeba by było dać. Jak będzie sprzyjający rok to przy prawidłowym postępowaniu wyciągniesz maxymalny zysk. Nie sztuką jest przeiwestować. Co z tego że wydasz kasy na nawozy i uzyskasz jakąś tam zwyszkę plonu jak ta zwyszka nie pokryje kosztów poniesionych na roślinę. Ja stosuję superfosfat+ sól potasowa jesienią na wiosnę N do oporu około 200kg N i dolistnie MgSO4 i mocznik a i boru też wypada dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rade kiedy posiać sól i superfosfat pod rzepak, czy na sciernisko przed podorywką czy bezpośrednio przed siewem? warunki sa zmienne raz pada raz sucho a gleba cały przegląd od 4a do 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom. Kreda mielona nie będzie miała wpływu na pobieranie fosforu i azotu przez roślinę jeśli nie ,,przesolisz'' pola zbyt dużą dawką. Kreda mielona to zwyczajny węglan wapnia i nie jest on tak agresywny jak wapna tlenkowe. Jednak mimo wszystko polecałbym Ci odczekać chociaż z tydzień do siania nawozów.

A jeśli już mowa o sianiu fosforu i potasu to można i przed podorywką. I to jest nawet dużo lepsze rozwiązanie, poniewarz większość nawozów fosforowych rozpuszcza się długo, a rzepak zaczyna silnie pobierać fosfor zaraz w początkowej fazie wzrostu. Zauważyłem, że przyjęło się sianie tylko pod pług.

 

Więcej FreeStylu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod jakim względem agresywne są wapna tlenkowe? czy zastosowanie 3,5t/ha wapna tlenkowego może odbic się negatywnie na rzepaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agresywność nawozów tlenkowych wynika z dużej szybkości ich działania. Za "ABC wapnowania" Poznań 2005, Grzebisz i pozostali:

"....może wystąpić zjawsko zwane przewapnowaniem.....- m.in.. zaburzenia pobierania przez roślinyskładników pokarmowych, głównie mikroskładników."

I dalej " W praktyce rolniczej dawki wapna, w formie tlenkowej powyżej 2,0t na ha w stanowiskach z glebami lekkimi, 3,0t -średnimi i 4,0t -ciężkimi jest wyskoka i może doprowadzić.. do przewapnowania"

 

Ja może ze względów przede wszystkim ekonomicznych daję naraz i tlenkowe i węglanowe. Tlenkowe ma mi doprowadzić do odpow. pH, węglanowe utrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno - mówimy o dawkach CaO, a nie produkcie (zawartości CaO) w nawozie są różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forma tlenkowa jest zalecana na mocne gleby które mają dużą buforowość i potrafią zgromadzić szybkorozpuszczalną formę. Natoniast na słabych glebach forma węglanowa sama w sobie dłużej jest dostepna dla roślin bo musi ulec przemianom chemicznym. Z wapnem jest trochę jak z piciem wódki jak odrazu wypijesz flaszkę to padniesz a jak wysączysz ją przez całą noc to masz humor na imprezie a rano możesz mieć ewentualnie kaca. Więc lepiej dawać po 1-2 t wapna przez kolejne lata badając odczyn aż ulegnie stabilizacji. Dla roślin bardziej szkodliwe jest środowisko zasadowe niż kwaśne. Wiem to z doswiadczeń wujaszka który tyle walił wapna nie badając odczynu że na końcu nie chciało rosnąć. On myślał że ziemia za kwaśna aż w końcu dał analizę ziemi i zalecali mu nawozy siarkowe aby zakwasić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bezpieczne jest Lasso 3 l/ha + Command 0,1 l/ha tzn. czy nie przyhamuje rzepaku bo jest to 3 razy tańsze od Butisanu Star a może ma ktoś cos lepszego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy bezpieczne jest Lasso 3 l/ha + Command 0,1 l/ha tzn. czy nie przyhamuje rzepaku bo jest to 3 razy tańsze od Butisanu Star a może ma ktoś cos lepszego ?

 

To chyba zależy od gleby -ja daje 5l lasso i 0,15 command i jest o.k. rzepak się

nie męczy ani się nie przebarwia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...