Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 08:28 Pon 1 Wrz 2014

Szanse dla bydła mięsnego!?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 37, 38, 39  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
robak333

PostWysłany: 19:06 Czw 7 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wyczytałem to wziecie na limousine jest tylko jakos nikt zbytnio ich nie chwali. Dlaczemu tak jest??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bodzio55

PostWysłany: 18:02 Czw 7 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam zamiaru nikogo dołować , po prostu taka jest prawda .
Właściwie wszystko już zostało napisane .
Krzyżówka z Herefordem wydaje mi się być dobrym rozwiązaniem , lepszym niż obie rasy osobno . Highlandy są wszystko żerne i na pewno znalazły by sobie mnóstwo jedzenia , ale sprzedaż podobnie jak Herefordy .
Powrót do góry
nina-pl

PostWysłany: 11:19 Czw 7 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warunki pastwiskowe nie są aż takie złe ,jak może to opisałem ,wszystko zależy od opadów, generalnie chodziło mi o to że nawozów nie mogę wysiewać ze względu na możliwość wylewu , a bez azotu trawy gorzej odrastają i szybciej kończą wegetacje ,szczególnie te naturalnie zasiedlone.Wiosną pstryknę kilka fotek mojego królestwa i wkleję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JDG

PostWysłany: 00:14 Czw 7 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak masz takie liche warunki pastwiskowe to polecam Highlandy Very Happy
W Polsce faktycznie nie było nigdy(i nie ma) kultury spożywania wołowiny więc każdemu wisi co je, czy starą krowe, Hereforda, czy mieszańca.
Dlatego w skupie ich to nie obchodzi tylko ogólny wygląd ważny, a jak był chowany, czy przetłuszczony, jakiej rasy to nie robi.
Zaś odsadki na zachód to Hereford,Angus czysty odpada. Ich krzyżówki jakoś ujdą. Poprostu idą tam na intensywny tucz, i się niesprawdzają.
Przypuszczam że Limuzen i w intensywnym chowie bardziej się otłuści jak Hereford w ekstensywnym.
Ostatnio oddałem byka rozpłodnika o masie 950kg na rzeź i był mniej otłuszczony jak nie jeden Limuzen. Ale on przebywał cały czas na pastwisku(miał tam troche zajęcia Very Happy ) a zimą tylko sianko, mięso mimo wieku super. Natomiast byczki które tucze bardziej intensywnie kiszonką, potrafią być otłuszczone, ale nie tak, jak te trzymane na uwięzi, i futrowane paszą treściwą.

Jeśli chodzi o krzyżówki z Hereforda z Limuzenem to podobno wychodzą super.Ja mam tylko doświadczenie HerefordxPolska Czerwota też bez komplikacji.
W zeszłym roku wzioł jeden hodowca odemnie byka dla 20 czystych krów Charolez i jeszcze jeden hobbista do zkrzyżowania z Highlandami! Musze do nich pojechać i zobaczyć co tam im powychodziło Very Happy
Powrót do góry
nina-pl

PostWysłany: 20:54 Sro 6 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bodzio nie dołuj nas ,bo według tego co piszesz to Polacy prócz LM nic innego nie jadają ,skoro na ekstensywne rasy nie ma popytu to co się dzieje z tymi wszystkimi frezami ,ncb ,i oczywiście wybrakowanymi krowami?. Ja osobiście nigdy nie miałem problemu z opchnięciem wyżej wymienionych, a za mięsne rasy i ich krzyżówki lokalne ubojnie płacą o 30-35 groszy więcej . Jak oddaje do uboju nie na WBC to nikt mi nie zagląda czy ma tłuszcz pod skórą ,a jak widać grzbiet to cena w duł ,a mięsny to mięsny i nikt bynajmniej w mojej okolicy nie kręci nosem że to nie LM.Dodam tylko że nie mam w Lubuskiem ubojni która docenia, (w sensie ekstra gratyfikacji ) ras stricto mięsnych na eksport.I to są te uwarunkowania o których tyle razy Bodzio pisałeś a które decydują o wyborze rasy. Mam łąki w polderach ,gdzie nawożenie azotem jest bardzo ryzykowne ,a bez azotu w lipcu to jest jak na prerii (wyczyniec łąkowy, kostrzewa trzcinowa ,kończyna ,zioła i niestety turzyce ) więc mamki bez dokarmiania już od sierpnia wyglądały by jak dzieci Etiopii a cielęta stoją z rozwojem w miejscu.Byki odsadki razem z dokupionymi na fermach fryzami trzymam na oborze i poje do upadu wywarem gorzelnianym bo tak najtaniej a efekty może nie super ale są .Zborze drogie więc każdy zastanawia się czy warto spaść czy sprzedać, ja osobiście wybieram to drugie ,bo wiadomo dodatkowa kasa .Na razie rynek odsadków nie istnieje ale krzyżówka Hereforda z bykiem LM nie dyskwalifikuje takiego odsadka (chyba ),to tyle mojego dylematu teraz wy .
Powrót do góry
JDG

PostWysłany: 20:04 Sro 6 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najgorsze jest że obecne sporzycie wołowiny w Polsce jest 5kg na osobe rocznie, a jeszcze kilkanascie lat temu 17kg! a to głównie za sprawą chemii jaką się do kiełbas dodaje, kiedyś dla poprawienia wlorów smakowych oraz wybarwienia dawało się do wszystkich kiełbas wołowine. Obecnie jej role przejeły barwniki i konserwanty, bo są tańsze.
Jeszcze jest jedna sprawa, że Polacy jak usłyszeki o BSE to do dzisiaj myślą że wołowna zabija.
Moda jest na białe mięso więc wszyscy jedzą najbardziej zchemizowane kurczaki z ferm.
No i oczywiście cena wołowiny.
Robiliśmy próby, gdy w składzie kiełbasy było napisane, że jest wołowina to nikt nie chciał jej kupować.
W produktach ekologicznych wołowina się toche lepiej sprzedaje ludzie chyba myślą, że jest mniejsze prawdopodobieństwo BSE i klijenci sklepów ekologicznych są raczej zamożniejsi.
Więc potencjał spożycia wołowiny jest w Polsce bardzo wysoki.
Jeśli chodzi o mięso z bydła to Herefordy i Angus mają marmurkowatość mięsa więc to mięso w smaku nie jest suche jest zawsze soczyste, jak dla mnie najlepsze. Zgrozą jest mięso z byków trzymanych na łańcuchu i intensywnie karmionych.
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 18:27 Sro 6 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Panowie robi się roz...dziaj na forum proponuje przeskoczyć z dyskusją do 'szanse dla bydła mięsnego''

Hereford jest najbardziej liczną rasą na świecie , podobnie jak Angus .
W Niemczech Angus należy do ścisłej czołówki hodowanych ras , nawet wyhodowali własną odmianę . U nas nikt nie jest zainteresowany zakupem opasów tych ras .
Są to rasy typowo ekstensywne , idealne w naszych warunkach .
Wcale nie gorsze są Simental (krowy maja największy kaliber wśród ras mięsnych ) i Piemontes (największa wybojowość )
Trzeba pamiętać że Polski rolnik 70% dochodu musi wypracować we własnym gospodarstwie a 30% dostaje w postaci dotacji , w 15-stce proporcje są dokładnie odwrotne Shocked
A tak na marginesie, w Argentynie trawa rośnie przez 10 miesięcy intensywnie a przez 2 miesiące mniej intensywnie Wink
Powrót do góry
nina-pl

PostWysłany: 23:07 Pią 1 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może za gęstym ściegiem leciał ,albo za gęsto sikała Wink ,a poważnie powinna jeszcze kilka dni z nimi pochodzić.
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 21:03 Pią 1 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

On jej zaszył(cip...) w pól niewim czy to dobże zrobił bo jeszcze niewidziałem czegoś takiego ale cienko widzialbym ta krowe dłużej z takimi szwami, ledwo sie umiala wysikać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
mistrz_Yoda

PostWysłany: 20:55 Pią 1 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szwy po kilku dniach wyciągnął?
naprawde miałeś fachowca....
jak założył szwy to trzeba było (jeśli już byś zostawił krowe dalej do hodowli) je ściągnąć jak krowa sie zacieli ale nie od razu....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
korsarz

PostWysłany: 11:51 Pią 1 Lut 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj wet wyciągnoł szwy dzisiaj spowrotem wszystko wyjechało Sad jutro ubój z konieczności Sad
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 13:02 Sro 30 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie proponujecie witaminki dla krów mięsnych??
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 20:53 Wto 29 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest calkiem mozliwe.
Powrót do góry
NataszaX

PostWysłany: 20:48 Wto 29 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc pewnie odchudzałeś zbyt gwałtownie i mógł się nałożyć problem z minerałami jeśli nie stosowałeś żadnych dodatków.
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 20:39 Wto 29 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi sie ze zabardzo odchudziłem moje krówki, ocieliła mi sie w nocy a macice wypchła po 8godzinsch razem z łożyskiem. Cielak niejest zaduży, wet jeszcze nas oskarzyl że zamocno ciągneliśmy ale ona sie sama ocieliła.
Powrót do góry
NataszaX

PostWysłany: 20:28 Wto 29 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie przekarmiłeś jej aby? Tatko nie daje dużych cieląt? Albo z minerałami nawalasz.
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 14:49 Wto 29 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szkoda gadać niedość że roboty dużo to widok niezabardzo jak dlamnie.
Powrót do góry
darek1972

PostWysłany: 00:54 Wto 29 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korsarz napisał:
dzisiaj pierwszy raz zaliczylem wypadnięcie macicy u krowy, masakra oby nigdy więcej. Sad

też to zaliczałem kilka razy, roboty po łokcie nie?
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 21:33 Pon 28 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzisiaj pierwszy raz zaliczylem wypadnięcie macicy u krowy, masakra oby nigdy więcej. Sad
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 17:45 Pon 28 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

A mieszańca innych ras mozna zacielić bykiem BBB? Jaki to wychodzi mixs warto tak krzyżować?

Jeśli jest odpowiednio duży i szeroki to tak , choć ja podchodzę do tego raczej nieufnie , może jestem zbyt ostrożny . Taki mix podobno ma dużą wybojowość i osiąga wysokie wagi końcowe .
Powrót do góry
dywcio

PostWysłany: 17:39 Pon 28 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przepraszm ze pytam ale nie wiem czym najlepiej żywić opasy jeśli posiadam takie pasze
sianokiszonka
wysłodki buraczane
siano
kiszonka z buraków
śruta zbożowa
a jeszcze jedno jaka powinna byc optymalna temperatura w oborze?
dzieki za wszelki porady
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 17:20 Pon 28 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@diii napisał:
mam dwa pytania:
1 czy pasiecie swoje bydło w kwaterach np wyliczonych ze wzoru czy poprostu puszczacie je wolno po całym pastwisku przez cały sezon??

2 mam 2 jałówki które chcem zostawic na krowy w tym momecie stoją w kojcach z młodzieżą opasową i maja ok 250-300 kg czy moge je teraz przegonic do jałówek które bedą sie cieliły za ok 45 dni?? Czytałem z cielaki na krowy należy dobrze karmic do wagi ok 300kg a nastepne przestawić je na pasze objętościowe siano i te sprawy od zapłodnienia

System kwaterowy jest najlepszy , tylko nie wyliczany z jakiegoś wzoru lecz według realnej wartości pastwiska .

2) Możesz połączyć . Dobrze żywić to nie znaczy tuczyć , jałówka ma się prawidłowo rozwijać zgodnie z wiekiem i to jest podstawa dobrej krowy . Nadmierne żywienie powoduje przetłuszczenie wymienia i w efekcie mała wydajność mleka .
Powrót do góry
dywcio

PostWysłany: 17:13 Pon 28 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest między 11 a 14 stopni
Powrót do góry
mistrz_Yoda

PostWysłany: 16:44 Pon 28 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

masz w oborze prawdopodobnie za ciepło...
Powrót do góry
dywcio

PostWysłany: 16:43 Pon 28 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej wie ktos moze dlaczego u bydla pojawia sie katar i bydlo kaszle?nie wiem jak temu zapobiec w oborze panuje dobry mikroklimat
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 37, 38, 39  Następny
Strona 11 z 39

Skocz do: