Skocz do zawartości
diver

Liczenie sankcji wieloletnich ONW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym zwrócić się do pracowników ARiMR z następującym pytaniem, w jaki sposób są naliczane sankcje wieloletnie ONW w przypadku gdy rolnik w kolejnych latach deklarował mniejsze powierzchnie niż wynosi jego zbowiąanie?

 

pzdr!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepej udaj sie do swojego biura powiatowgo to ci wyliczą, tylko nie pisz tutaj że nie masz na paliwo, bo nikt ci nie uwierzy w takie bajki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracownikiem ARiMR co prawda nie jestem ale postaram się pomóc ...

 

W przypadku kiedy w bieżącym roku podasz mniejszy obszar ONW użytkowany rolniczo niż ten za który otrzymałeś płatność w pierwszym roku zobowiązania wówczas aplikacja ARiMR wyrzuci błąd zobowiązań wieloletnich - co skutować będzie wygenerowaniem wezwania ...

 

W odpowiedzi na wezwanie możesz albo oświadczyć (złożyć oświadczenie) że faktycznie użytkujesz obszar taki jak w pierwszym roku ( i wtedy sprawa załatwiona)

możesz też potwierdzić fakt prowadzenia działalności rolniczej na powierzchni mniejszej niz w 1 roku - wówczas pracownik ARiMR winiwn zproponować dobrowolny zwrot kwoty nienależnie pobranej (są odpowiednie formularze a pracownik winnien wyliczyć kwotę)

 

jeśli dobrowolnie nie zwrócisz kwoty nienależnie pobranej wówczas pracownik BP przekarze sprawę do działu windykacji - będzie to skutowało przesłaniem do Ciebie pisma oraz liczeniem odsetek karnych od należnej kwoty z 1 dniem oDebra1nia tego pisma

 

Przykład:

2004: deklaracja ONW: 5,00 ha

2005: deklaracja ONW: 6,00 ha

2006: deklaracja ONW: 10,00 ha

2007: deklaracja ONW: 4,00 ha

 

Do zwrotu

1,00 ha za 2004

1,00 ha za 2005 ( to nie błąd zwrotowi podlega tylko niedotrzymane zobowiązanie z 1 roku )

1,00 ha za 2006

czyli razem 179 x 1,00 x 3 ...

 

PS. Nie jestem pracownikiem ARiMR moja wiedza jest wynikiem obcowania z tą intytucją w poprzedniej kampanii (2006) - aktualnie mogło się coś pozmieniać dlatego proszę o potwierdzenie tego co piszę przez pracowika ARiMR ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tax-Ator za wyjaśnienie.

I jeszcze jedno pytanie czy nie lepiej byłoby (czytaj bezpieczniej) zadeklarować sobie w pierwszym roku minimalną powierzchnie czyli 1ha i w następnych latach podawać podawać całość gospodarstwa np. 5 ha, które w całości leży na ONW.

 

pzdr!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dokupisz ziemi ile Ci brakoje na ONW oczywiscie przed kontrola to wszystko bedzie oki

Lecz jak wyjdzie przy kontroli ze masz mniej ONW jak podales to bedzie tak jak napisal Ci Tax-Ator . Nie przejmoj sie wyliczaniem oni Ci wylicza wedlug stawek w jakiej grupie masz ONW x zalegle lata .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pracownikiem ARiMR co prawda nie jestem ale postaram się pomóc ...

 

W przypadku kiedy w bieżącym roku podasz mniejszy obszar ONW użytkowany rolniczo niż ten za który otrzymałeś płatność w pierwszym roku zobowiązania wówczas aplikacja ARiMR wyrzuci błąd zobowiązań wieloletnich - co skutować będzie wygenerowaniem wezwania ...

 

W odpowiedzi na wezwanie możesz albo oświadczyć (złożyć oświadczenie) że faktycznie użytkujesz obszar taki jak w pierwszym roku ( i wtedy sprawa załatwiona)

możesz też potwierdzić fakt prowadzenia działalności rolniczej na powierzchni mniejszej niz w 1 roku - wówczas pracownik ARiMR winiwn zproponować dobrowolny zwrot kwoty nienależnie pobranej (są odpowiednie formularze a pracownik winnien wyliczyć kwotę)

 

jeśli dobrowolnie nie zwrócisz kwoty nienależnie pobranej wówczas pracownik BP przekarze sprawę do działu windykacji - będzie to skutowało przesłaniem do Ciebie pisma oraz liczeniem odsetek karnych od należnej kwoty z 1 dniem oDebra1nia tego pisma

 

Przykład:

2004: deklaracja ONW: 5,00 ha

2005: deklaracja ONW: 6,00 ha

2006: deklaracja ONW: 10,00 ha

2007: deklaracja ONW: 4,00 ha

 

Do zwrotu

1,00 ha za 2004

1,00 ha za 2005 ( to nie błąd zwrotowi podlega tylko niedotrzymane zobowiązanie z 1 roku )

1,00 ha za 2006

czyli razem 179 x 1,00 x 3 ...

 

PS. Nie jestem pracownikiem ARiMR moja wiedza jest wynikiem obcowania z tą intytucją w poprzedniej kampanii (2006) - aktualnie mogło się coś pozmieniać dlatego proszę o potwierdzenie tego co piszę przez pracowika ARiMR ...

W ogóle nie rozumiem i wyglądam tak po przeczytaniu tego, co napisałeś. Nie jestem pracownikiem ARiMR i szkoda, ze taki tutaj się nie wpisał.

Wg, mnie (moje osobiste zdanie) na Twoim przykładzie wygląda to nastepująco:

5,00 ha za 2004r -zobowiązanie 5ha, dostaje kasę za 5ha,a w nastepnym roku ma:

6,00ha za 2005r-zobowiązanie 6ha, dostaje kasę za 6h, a w nastepnym roku ma:

10ha za 2006r -zobowiązanie 10ha, dostaje kasę za 10ha, a w nastepnym roku ma:

4,00ha za 2007r-zobowiązanie 4ha, ale uwaga! co zrobił z brakującymi 6ha? Sprzedał, lub wydzierżawił, więc nowy właściciel mógł, (ale nie musiał) podpisać oświadczenie o przejeciu zobowiązań ONW i rolnik z przykładu nic nikomu zwracać nie musi i w oogóle ma tylko siac, orać i zbierać. Jeśli takiego oświadczenia nie dostarczył do ARiMR w ciągu 14 dni od momentu przekazania ziemi, to niestety zwraca ONW za brakujące 6ha czyli 6x179zł. To wszystko.

Jeśli chodzi o wezwania, które rolnicy otrzymują z agencji, to na mój gust, chodzi o to, ze nowy system wyrzuca, wygenerowuje te wnioski, w których wielkość ONw w pierwszym roku nie zgadza się z tym, co podają w obecnym. Nowy system komputerowy-tak myślę. Jeżeli różnica jest do 3%, jest OK, jeśli powyzej rolnik otrzymuje oświadczenie do podpisania, ze te grunty użytkował rolniczo, a jeśli nie bedzie chcial podpisać, to ma podobno problem.

A co wy piszecie o jakimś dokupowaniu ziemi, to w ogole nie mam pojęcia o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podchodząc do tematu logicznie kolega ma rację - niestety w ARiMR i w prawie ostanią rzeczą jaką należy się kierować jest logika a pierwaszą TO PRAWO i CO SIĘ PODPISAŁO

 

Przedmiotowe zobowiązanie jest standarowym zobowiązaniem zgodnie z kodeksem prawa cywilnego wiążącym strony co do teści:

 

W zobowiązanich (w wniosku OB) natomiast stoi jak wół:

 

"... do prowadzenia działalności rolniczej na obszarze nie mniejszym od tego za który otrzymałem płatność w pierwszym roku z tytułu ..."

 

Toteż jeśli ktoś zadeklarował w :

2004: 2 ha

2005: 50 ha

2006: 50 ha

2007: 1 ha

 

To zwraca tylko za 1 ha niedotrzymanego zobowiązania (które zawiązało się w 2004 (lub 2005 w zleżności od tego kiedy była wypłata na konto) roku na 2 ha)

Wydaje się (zgodnie z założeniami kodeksu cywielnego) że jedynym przypadkiem zwrotu całości za wszystkie lata bedzie przypadek kiedy w 2007 beneficjent nie prowadził by wogóle działalności roliczej na obszarach ONW

 

Kolego Stanisławie prawo z założenia nie jest logiczne (to nie nauka ściała przecież) - proszę Pana Figar0, Arimrkę czy innego agenta o potwierdzenie (bądź negacje) mojej interpretacji prawnej zobowiązania zawartego w wniosku OB za co z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak wogóle zlikwidowali by dopłate ONW i raz na zawsze skonćzyły by sie dywagacje na ten temat, a zlikwidowana dopłate włożyli by do zwykłej.

 

A po drugie jak sie komus nie chce przestrzegać zobowiązan to niech nie składa wniosku obszarowego i nie bedzie sie głupio pytać czemu on AŻ tyle musi zwracać.

 

No niestety jak ktoś chce pieniądze za DARMO to zobowiązania wieloletnie do czegoś zobowiązują, a nie pretensje że ON nie wiedział, bo to czyjaś wina że rolnik jest nie pisaty i nie cytaty i do szkoły miało sie pod gorke.

 

Na ich miejscu gdybym ja miał dostać pieniadze za uprawę roli to z usmiechem na ustach poszedł bym wyjasnić każdą nie scisłośc i dostać pieniądze za friko. Skoro i tak uprawiam ziemię to dodatkowy DARMOWY zastrzyk gotówki sie przyda, a wspomnę ze rolnicy nie płaca składki unijnej bo oczywiście jak zwykle nie maja z czego a płaca za nich podatnicy płacący ZUS- kilka milionów euro rocznie z budzetu państwa. Z biegiem czasu beda coraz wyższe bo i dopłaty będą wieksze.

 

Takze nie biadolcie ze macie jakieś tam sankcje, ponieważ zaniedbania powstały tylko z waszego nieróbstwa i cwaniactwa.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nadal nie mam pojęcia o co chodzi?!

Kolego TX-prawo tworzą ludzie dla ludzi i ludzi mogą je zmienić, jeśli zajdzie taka konieczność i mam nadzieję, ze Pan się z tym zgodzi.

Inaczej mamy chore prawo. Prawo powinno być logiczne, ajeśli nie jest to trzeba je zmienić. Oczywiście wiem, ze to nie jest łatwe, ale...powinno byc logiczne i już.

Głupia sprawa, ale nie przeczytałem faktycznie treści wniosku OB i teraz wstyd sie kogokolwiek o to zapytać. Będę jednak zdania (zachowując zdrowy rozsądek), ze temu, kto to pisał chodziło o 5-letni okres zobowiązania ONW i jeśli zachował się poprawnie (to co pisałem w poprzednim poście), to nic mu nie grozi, żadne zwracanieONW, jakieś dokupowanie ziemi itp. Wg mnie jest to przypomnienie rolnikowi o jego zobowiązaniach i to wszysto.

Dalej jest, z eto co w tym roku zadeklaruje jest na 5lat i znowu jeśli zachowa sie należycie, to nic nie stoi na pzreszkodzie, zeby se zmieniał w przyszłości ile chce. Fertig. Tak nawiasem mówiąc, to takie sformułowanie mogło właśnie wprowadzić ludzi (różnych ) w bład. Kropka. trak to sobie wytłumaczyłem.

Jeśli ktoś miał 50ha a teraz ma 2ha, to będzie musial zwracać 48x179zł? Nie, jeśli nowy nabywca podpisał zobowiazanie, to wszystko OK i naprawdę nie wiem, o co Wam chodzi?

Dalej podtrzymuje tezę o nowym systemie komputerowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a wspomnę ze rolnicy nie płaca składki unijnej bo oczywiście jak zwykle nie maja z czego a płaca za nich podatnicy płacący ZUS- kilka milionów euro rocznie z budzetu państwa. Z biegiem czasu beda coraz wyższe bo i dopłaty będą wieksze.

 

LEKARZA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a wspomnę ze rolnicy nie płaca składki unijnej bo oczywiście jak zwykle nie maja z czego a płaca za nich podatnicy płacący ZUS- kilka milionów euro rocznie z budzetu państwa. Z biegiem czasu beda coraz wyższe bo i dopłaty będą wieksze.

 

LEKARZA

Ano to to w ogóle nie wiem

Może autor powinien objasnić? Bo czasem zyć mozna w nieświadomości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

‘Kolego TX-prawo tworzą ludzie dla ludzi i ludzi mogą je zmienić, jeśli zajdzie taka konieczność i mam nadzieję, ze Pan się z tym zgodzi.’

Zgadzam się – jednak tu mamy do czynienia ze zwykłym zobowiązaniem – a wiec kodeks cywilny - nikt nikogo do niczego nie zmusza – zobowiazanie jest podpisywane DOBROWLNIE przez strony.

 

‘Inaczej mamy chore prawo. Prawo powinno być logiczne, ajeśli nie jest to trzeba je zmienić. Oczywiście wiem, ze to nie jest łatwe, ale...powinno byc logiczne i już.’

 

Jednak nie jest ... i już ... co nie zmienia faku że na tej podstawie urzędy wydają decyzje a sądy wydają wyroki

 

‘Głupia sprawa, ale nie przeczytałem faktycznie treści wniosku OB i teraz wstyd sie kogokolwiek o to zapytać. Będę jednak zdania (zachowując zdrowy rozsądek), ze temu, kto to pisał chodziło o 5-letni okres zobowiązania ONW i jeśli zachował się poprawnie (to co pisałem w poprzednim poście), to nic mu nie grozi, żadne zwracanieONW, jakieś dokupowanie ziemi itp. Wg mnie jest to przypomnienie rolnikowi o jego zobowiązaniach i to wszysto.’

 

jedną z najważniejszych założeń prawa jest clara non sunt interpretanda – czyli jasne teksty nie podlegają wykładni (interpretacji)

 

Dlatego jeśli jest napisane jasno:

 

sekcji IX OŚWIADCZENIA I ZOBOWIĄZANIA

 

Zobowiązania:

 

4) prowadzenia działalności rolniczej na powierzchni nie mniejszej od tej, za którą otrzymałem płatność w pierwszym roku z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarze o niekorzystnych warunkach gospodarowania , przez okres 5 lat od dnia otrzymania tej płatności

 

To nie nie ma znaczenia co autor miał na myśli tylko to co napisał - zobowiązanie zostało jasno określone dlatego dalsza interpetacja jest z punku widzenia prawa nieistotna i nie ma żadnego znaczenia.

 

Przykład z innej beczki:

ustawa z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych. Dz.U.02.101.927 z póź zmianami

 

Art. 1. 1. Tworzy się samorząd rolniczy działający na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentujący interesy zrzeszonych w nim podmiotów.

2. Członkami samorządu rolniczego z mocy prawa są:

1) osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,

Proszę zauważyć że płatnikami podatku rolnego są też mieszkańcy przedmieść którzy posiadają przydomowe ogódki rolne (1-2 ar) zakwalifikowane w EGiB jak R, S, Ł (tylko po to aby płacić podatek rolny kilaset razy nizaszyod podatku od nieruchmości - w mojej i sąsiedniech gminach takich płatników jest kilka razy wiecej od rolników ) ...

mimo iż nie są rolnikami w myśl prawa a jedyny ich kontakt z rolnictwem ogranicza się do skoszenia trawnika przed domem to ich 1 głos stoi na równi z głosem rolnika posadającego 100 ha gospodarstwo - dlatego takie osoby mają decydować kto ma się znajdować w Izbie Rolniczej, gdzie tu sesn i logika

Jednak ponieważ ustawodawca wyraźił się janso kto należy do Izb nie można odmówić takiemu ‘rolnikowi’ prawa głosu w samorządzie zawodowym rolników (mimo że zgodnie z prawem nie jest rolnikiem) gdyż clara non sunt interpretanda

 

Przykłady takie prawa można mnożyć w nieskończoność - niestety PiS nic z tym nie zrobił przez te 2 lata choć bracia to niby prawnicy (widać tak samo znaja sie na prawie jak na rządzeniu)

 

Ponadto Panie Stanisławie - oczywiście jeśli ktoś dotrzymał zobowiazania to faktycznie przedmiotowa dyskuscja nie jest mu do niczego potrzebna (na marginesie czas przekazania to teraz 30 dni (nowelizacja była) – a sposób liczenia podałem tylko i wyłącznie na prośbę diver-a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celem wyjaśnienia.

Wielkość ONW moze być co roku inna(również mniejsza) i nie potrzeba zwracać pieniędzy, jeśli się dopełniło formalności, czyli jeśli nowy właściciel czy dzierzawca podpisał zobowiązanie ONW na dane działki . Jeśli działki zostały odrolnione, zalesione lub nie są dalej użytkowane rolniczo, to naturalnie pieniążki za ONW trzeba zwracać.

Jeśli nie było większych zmian (patrz wyżej),wielkość zobowiązania za 2004r ma być równa wielkości zobowiązania z 2007r -minus ewentualne "zmiany kosmetyczne" polegające na odjęciu od działek rolnych powierzchni rowów, stawów, drzew, itp w wielkości nie przekraczającej 3% ogólnej pow.ONW zgłaszanej w 2004r. Jeśli w tym roku okazało się,ze te zmiany pzrekroczyły magiczne 3% to nalezy zwrócić część kasy.

Tyle w temacie, czyli nic się nie zmieniło.

Prawo, no cóż, pozostaje przy swoim, chore prawo trzeba leczyć, a najlepiej gdyby do choroby nie doszło Zyczyłbym sobie, zeby "leczyć" przyczyny a nie skutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości i ku przestrodze innych podam tą informację => departament prawny ARiMR wypowiedział się niedawno (2 tyg. temu) na temat przekazania zobowiązań ONW (poszło wewnętrzne pismo do wszystkich biur powitowych ARiMR.

 

Z interperetacji prawników ARiMR wynika że tylko przy sprzedaży gruntów istnieje możliwość przejęcia zobowiązań ONW, nie ma takiej możliwości w przypadku wygaśnięcia umowy dzierżawy, zmiany dzierżawcy lub w przypadku kiedy dzierżawca przestaje użytkować a zaczyna to robić właścieciel ...

 

dyskusyje jest czy departament prawny przeprowadził analizę prawną poprawnie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie, mam podpisane zobowiązanie do prowadzenia działalności na obszarach ONW i wyniku zawirowań rodzinnych nie złożyłem rok temu wniosku o dopłaty i czy da się to jakoś wyjaśnić w agencji aby nie ponieść żadnych konsekwencji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...