Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pisząć antywylegacz miałem na myśli jakiś retardant, a nie konkretny środek. Na słabszych ziemiach jak u mnie wolę stosować właśnie coś takiego jak Modus czy Cerone - mimo że droższe -, bo można stosować praktycznie w dowolnej fazie gdy widzę co się dzieje na polu, bo jak dam coś wcześnie w ciemno, a potem będzie susza to zaszkodzi na plon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie odwrotnie w ciemno daje przy pierwszym kolanku 2l antywylegacza i póżniej jeszcze agroteflon bo inaczej niedostoi do żniw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posiałem na poplon ścierniskowy po pszenicy gorczyce ale słaba ona i rosnąć nie chce a na sciernisko to dałem 50kg/ha mocznika 20.08 czy stosowanie atrybutu na wiosne mogło ją przychamować bo nic innego mi do głowy nie przychodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy stosowanie atrybutu na wiosne mogło ją przychamować bo nic innego mi do głowy nie przychodzi

 

oczywiście że tak z własnego doświadczenia wiem że atrybut potrafi zatrzymać wzrost rzepaku i to po orce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
posiałem na poplon ścierniskowy po pszenicy gorczyce ale słaba ona i rosnąć nie chce a na sciernisko to dałem 50kg/ha mocznika 20.08 czy stosowanie atrybutu na wiosne mogło ją przychamować bo nic innego mi do głowy nie przychodzi

ja zrobilem tak samo, czyli tez mocznik stosowalem, a gorczyca bujna i "szalona"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy stosowanie atrybutu na wiosne mogło ją przychamować bo nic innego mi do głowy nie przychodzi

 

oczywiście że tak z własnego doświadczenia wiem że atrybut potrafi zatrzymać wzrost rzepaku i to po orce

a u mnie po atribuce rośnie bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie po atribucie słabo rosłagorczyca, dlatego przerzuciłem sie na facelię, można ją spokojnie siać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zapytam,chociaż jeszcze nie czas na to Ile musiałbym dać azotu na wiosnę pod pszenice?I w jakiej formie ten azot-mocznik czy saletrzak(podobno lepszy od mocznika),albo może pół na pół?W jakiej dawce ( ile dawek) na hektar i kiedy?Ja planuje dać 100kg/1ha azotu (mocznik+saletrzak 50/50) w 2 dawkach po 50kg i tu pytanie kiedy te dawki?NAtępnie podczas oprysku na chwasty ajkiś nawóz dolistny z mikro i makro elementami.Jaki polecilibyście,w jakiej dawce i w jakiej cenie?Z góry dzięki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory,że post pod postem,ale zrobiłem sobie liste zabiegów nawożenia które już przeprowadziłem i które mam zamiar zastosować,powiecie czy dobrze wszystko dobrałem,czy może coś zmienić/dodać:

 

-Pod korzeń Polifoska w dawce 200kg/1ha

-Najwcześniej jak da się wjechać(np.1 marca) na wiosnę 50 kg/1ha Mocznik+Saletrzak 50/50

-Np. za 3 tygodnie taka sama dawka

-Nawóz dolistny Tytanit w dawce 0,5L-1L/1ha (zalecana dawka) powiedzmy w połowie maja

 

 

Napiszcie jeszcze kiedy byłoby najlepiej dać 1 i 2 dawkę azotu i kiedy nawóz dolistny,żeby uzyskać najlepsze efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reguła jest taka

1 dawka - jak można wejść w pole, nawet zanim ruszy wegetacja i ziemia jest zamarznięta, bo często potem długo nie będzie można wjechać.

2 dawka - początek strzelania w źbło

3 dawka - w czasie kłoszenia

 

nawożenie dolistne wtedy kiedy dajesz jakiś inny oprysk, bo specjalnie jeździć nie warto, chyba że musisz coś dać interwencyjnie bo wychodzą braki np. magnezu.

 

rodzaj nawozów najlepiej saletrzak i saletra bo mocznik pogłównie nie jest szczególnie polecany

nawozy dolistne, jest tego tak dużo że trudno coś konkretnego polecić bo i dostępność tych nawozów też jest różna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Reguła jest taka

1 dawka - jak można wejść w pole, nawet zanim ruszy wegetacja i ziemia jest zamarznięta, bo często potem długo nie będzie można wjechać.

2 dawka - początek strzelania w źbło

3 dawka - w czasie kłoszenia

 

zgadzam się z Toba, niektórzy nie daja juz na kłos nawozu, ale to bład, sam się przekonałem na jednym kawałku, plon był niższy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kłos azot jest niezbędny, bardzo wzrasta grubość czyli wyrównanie ziarna a co za tym plon. oprócz tego poprawia się zawartość glutenu i białka w pszenicy ( białko też przydaje się w zbożach paszowych ). Dodatkowo specjalnie nie trzeba się już bać wylegania, a jeśli nawet to póżne wylegnięcie już nie wpływa tak ujemnie na plon jedynie zbiór jest wolniejszy.

 

jeszcze na jedną tonę ziarna trzeba dać przynajmniej 25 kg azotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcinC0360 jak dajesz wiosna mocznik z saletrzakiem? Razem sie rozplywa i azot ucieka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie dawałem mocznika razem z saletrzakiem,tylko się pytam czy można by tak zrobić bo ktoś mi mówił,że lepszy efekt,ale widzę,że nie.To zrobił bym tak: pierwsze 2 dawki to będzie saletrzak a ostatnia na kłos to będzie mocznik,czy może w tych 3 dawkach tylko mocznik,jak będzie lepiej?.Tylko po ile dać tego w każdej dawce?

 

Dzięki za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast saletrzaku zastosuj saletre a to dlatego że ten pierwszy powinien być przykryty glebą i stosuje sie go przed siewem w przypadku nie wymieszania z glebą straty sa nieuniknione .Azot ucieka dlatego że saletrzak to mieszanina saletry amonowej z węglanem wapnia.Czesto rolnicy mówią ze po saletrzaku mniej zboże wylega ale jest to właśnie efekt ulatniania azotu i roslina poprostu ma go mniej.W pierwszej dawce spokojnie możesz dac mocznik ,po kilku dniach nastapi przemiana formy amidowej w azot przyastępny dla rośliny.Przy dzisiejszych cenach w moim rejonie 1kg azotu jest najtanszy w saletrze amonowej i to jest dobry wybór szczególnie tej magnezowanej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No teraz to mam rozeznanie.Skoro mówisz gargamel,że saletra najlepsza to zrobie jak mi radzisz czyli saletra zamiast saletrzaku.Jeśli potrzeba na 1t ziarna 25kg azotu to myśle o 150kg saletry na 1ha.Teraz najważniejsze pytanie jak podzielić te 150kg na odpowiednie dawki Nie che już pisać w innym temacie to napiszę tutaj.Czy azot na wiosnę dawać w tych samych stadiach rozwojowych jęczmienia co i w pszenicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze tak:

 

1. Ile kg czystego azotu i na jakich etapach powinna roslina dostac?

 

2. W jakich ilosciach i jak czesto dawac mocznik w oprysku? Za kazdym razem jak bede cos pryskal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym najlepiej prysnąć pszenice na chwast będe siał w tym tygodniu . Myślałem nad Maratonem bezpośrednio po siewie na glebe, ktoś ma doświadczenie w pszenicy z tym środkiem>?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie maraton jest słabym środkiem chyba że głównie myślisz o miotle i masz słabo zachwaszczone pole jeśli jednak myślisz poważnie to zastosuj:

 

GLEAN 75 WG 25g/h lub

 

COUGAR 600 SC 1.25-1.5 L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musicie uwazać z Gleanem bo o poplonach można zapomnieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corocznie po gleanie sieje poplony i nic sie nie dzieje ,równiez z rzepakiem.Niebezpieczenstwo związane jest jedynie z uprawa buraków ale tylko przy stosowaniu wiosennym na glebach o ph>7 .Obawy co do glinu są przesadzone a jest to niezły tani srodek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...