Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ziarno teraz?? myślałem że to w styczniu się kosi. u mnie na kiszonke pod koniec tygodnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej ja sam jestem zdziwiony. Posiałem w tym roku odmiany o FAO 240 i 280. I wyobraźcie sobie, że 240 miała fazę czarnej lamki już 2 tyg temu a u tej z FAO280 pojawiła się 10 dni temu więc ja mógłbym chyba już kosić?A stay green w tym roku idealny - nie było przymrozkow u mnie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie na kiszonke pod koniec tygodnia

Ja kosilem 30-31 sierpnia i było juz trochę za późno. Zostawilem trochę żeby na biężąco kosić dla krów i teraz sieczka ma kolor żołto-pomarańczowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ej ja sam jestem zdziwiony. Posiałem w tym roku odmiany o FAO 240 i 280. I wyobraźcie sobie, że 240 miała fazę czarnej lamki już 2 tyg temu a u tej z FAO280 pojawiła się 10 dni temu więc ja mógłbym chyba już kosić?A stay green w tym roku idealny - nie było przymrozkow u mnie.

Pozdrawiam

U kogo kupowałeś /firma/ nasiona tych mieszańców?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam czym okrywacie pryzme z kukuryczy? ja na pryzmę nawiozłam 6 przyczepy putrawu ( można powiedzieć pół siano) i przykryłam ziemnią.mam nadzieje że się zakisi . widziałam u sąsiada jak przykrył folia i położył opony i tam gdzie opona nie dociskała przestrzeń wewnątrz opony to kiszonka była podpleśniała? też tak macie, czy to sporadyczny przypadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też folia + ziemia.

Ziemię nawożę turem na 1224, a pieszczota grabkami, to nawet nie jest takie bardzo pracochłonne.

Ziemi jest tak okoł0 5-8 cm. Nawet jak zamarznie to odchodzi dużymi placami. Nie odczuwam żeby to było pracochłonne.

Poza tym coś w zimie trzeba robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też TUR-em, ale cieniutko, nie zauważyłem by nawet jak folia gdzieś niedolega to cokolwiek się psuło. Potem odchodzi w zimie lekko płatami, a przy ziemi wystarczy stuknąć kilofem.

 

 

Sąsiad ma obsypywacz do kopców, niemal cała okolica go pożycza właśnie do obsypywania kiszonki. Nawet największa pryzma jest dokładnie obsypana w kilka minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też ziemią okrywamy - cyklop i obracając sięnad pryzmą cieniutko sypie tak aby tylko folia była przykryta, a jak zamarznie to nawet się lepiej odkrywa, boki obsypujemy turem(na środek nie sięga).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w tym roku w niemczech i miałem okazję zobaczyć jak wyglądją ich porzykryte kiszonki z kukurydzy.

 

Najpierw idzie cieniutka przeźroczysta folia. Nie pamiętam dokładnie jej grubości. Folia ta ma bardzo ważną właściwość szczelnie przylega do powierzchni pryzmy i oddaje gazy i powietrze na zewnątrz a nie wpuszcza nic do środka.

Następnie jest nakladana kolejna folia jedno stronna lub dwustronna w zalezności od tepa skarmiania, Jeśli dana pryzma ma być aż do wiosny lub nawet lata to przykrywa się folią biało-czarną białym kolorem do słońca.

Na to idzie siatka ochronna przeciw ptakom. Ta siatka to placionka o bardzo małym oku (1-2 mm). Na to idą worki ze żwirem. Worek taki ma ok 1m długości i ok 25-30 cm szerokości. 1/2 - 3/4 worka wypełniona jest żwirem. Worki te układa się "liniami w poprzek pryzmy, jeden za drugim przez całą szerokość, tak co 3-4 m.

Możecie mi wierzyć pleśni, zgnilizny, wogóle strat kompletnie nic, zero.

Ja osobiści nie wierzę, żeby dało się to osiągnąć bez preparatów do zakiszania ale nawet bez nich straty powinny byc ograniczone do minimum.

 

Swoją pryzmę przykryłem właśnie w ten sposób. Najpierw cieniutka przeźroczysta folja, któa rzeczywiście bardzo dobrze przylega do kiszonki.

Na to nałożyłem białoczarną folię kolorem białym do słońca, ma to ma się rozumieć "odbijac " promienie słoneczne. Wolja jest gruba a przy tym nardzo elastyczna, naciąga sie ale nie daje się przerwać.

Dostawcę worków, o których pisałem wczesniej dorwałem juz po fakcie jak pryzma została przykryta oponami.

Końcówki przysypałem ziemią.

 

Z siatki zrezygnowałem bo w niemczech koztuje ona 1E mkw.

Folia przeżroczysta 12x50 m 190 zł.

Folia czarno biała 12x33 m 500 zł

Worki 0,50 zł. szt.

 

W przysżłym roku kupię sobie te worki bo w przechowaniu zajmują mniej miejsca i łatwiej je przechować.

 

Podsumowując przykrycie pryzmy 12 x 30 metrów (z 4 ha kukurydzy), kosztowało mnie ok 600 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my robimy kiszonke z kukurydzy 12 lat i zawsze przykrywamy czarna folia a na folie jakies 7 do do cm 10 cm ziemi na bokach jesli sie dobrze okryje pryzme to foli nie przedziurawi ani kot pies ani tez zaden ptak ziemie wrzucam sobie delikatnie na srodek pryzmy cyklopem a puzniej rozgarniam nie jest to strasznie pracohlonne i straty sa znikome

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Najpierw idzie cieniutka przeźroczysta folia. Nie pamiętam dokładnie jej grubości. Folia ta ma bardzo ważną właściwość szczelnie przylega do powierzchni pryzmy i oddaje gazy i powietrze na zewnątrz a nie wpuszcza nic do środka....

...Folia przeżroczysta 12x50 m 190 zł.

A możesz powiedzieć co to za folia i skąd ją miałeś?

A propo worków to zwykłe worki po paszach można przeciąć na pół (wzdłuż) i zaszyć boki i będziesz miał ładne "kiszki" do piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folię kupiłem w firmie Blattin. Oni zajmuja się dystrybucją.

 

Co do worków to myślałem o tym żeby pociąc zwykłe worki na pół ale zabrakło mi czasu, a że mam dość dużo opon to nie kombinowałem.

 

Co do krycia ziemią. Uważam, że każdy sposób jest dobry pod warunkiem, że daje oczekiwany efekt.

Ja nie sypałbym ziemi z prostej choćby przyczyny że moja pryzma ma 360 mkw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musisz "szpadlować" - trochę wprawy i cyklop załatwi tą sprawę za Ciebie

Swoją drogą, niektórzy na bezkamienistych piaszczystych gruntach używają do tego starych kopaczek konnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do kiszonki juz zrobiona i sie kisi

pryzmy sa 12x50 na poczatek folia cieniutka przezroczysta potem czarna 0,2

od zewnatrz jest sa przykryte ziemia a od wewnatrz workami i piaskiem

folia i worki sa od firmy titan czy jakos tak

a co do kukurydzy na ziarno juz zaczynaja kosic plon ok 9-11 ton wilgotnosc od 26-36%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko. Jakie powinien miec wymiary silos na ok 4 ha kukurydzy. Może byc powierzchnia w m3. Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,chciałem zapytać czy ktoś siał odmiany na ziarno ze syngenty takie jak Delitop, Arobase, NKlugan, pozdrawiam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie poradzcie mi jak w najprostrzy sposob zrobic dobra suszarnie tak na ok 6 ton kukurydzy na dobe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...