Skocz do zawartości
bart79

dierzawa ziemi

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

Jestem totalnym nowicjuszem w kwestiii ziemi ale chcialbym sie czegos dowiedziec. Chodzi mi o to jak i gdzie starac sie o dzierzawe ziemi pod budowe domu? Powiedzmy ze pod Warszawa okolo 20 km, ile by kosztowalo 600-1000m2 pod dzierzawe, jakie sa koszty, dzieki z gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie możesz postawić domu na dzierżawionym gruncie, musisz go kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura... możesz wydzierżawić grunt... i postawić dom.

 

Wtedy i grunt i dom należy do wydzierżawiającego.

 

I już.

 

Nie o to chodzi????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko co za kretyn stawiałby dom na dzierżawionym gruncie, mówię oczywiście o domku jednorodzinnym a nie o spółdzielniach mieszkaniowych czy innych developerach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko co za kretyn stawiałby dom na dzierżawionym gruncie, mówię oczywiście o domku jednorodzinnym a nie o spółdzielniach mieszkaniowych czy innych developerach

Jak ktoś chce sprawić prezent dzierżaiącemu to postawi mu dom!!! Może jeszce basen i domek na drzewie dla dzieci??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem, prosze o pomoc

dzierżawię kilka ha-umowa na 10 lat z możliwościa półrocznego wypowiedzenia i tak: Mam tam posiane zboże a w listopadzie 2007 gosc mi wypowiedział umowę do maja 2008.Wiadomo , że żniwa sa w lipcu-co robić może jakiś kalendarz rolniczy obowi.ązuje. Gośc jest fiśnięty , więc strach czy pozwoli zebrać. Drugie pytanie jest to plon głowny -komu przysługują dopłaty obszarowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie: ojciec przekazał córce ziemię notarialnie ale w akcie notarialnym nie ma zapisu, że notariusz sprawdził tożsamość obdarowanej, nie ma jej dowodu . Czy to jest do podważenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jaką ty masz dzierżawe 10 letnią skoro może ci ją wypowiedzieć ,ja mam umowy z ODR-u w których ja mogę wypowiedzieć ale właściciel nie,albo masz lipę albo przeczytaj dokładnie umowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopłaty przysługuja Tobie - kto sieje ten bierze dopłaty i zbiera plon( miałem podobna sytuację)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie zawarta umowa... na pół roku... inteligentnie!

 

Jak się taką umowę podpisało, to ona obowiązuje...(jakie to dziwne, nie?)

 

Ciekawe, czy Grzechotnik by się dziwił, jakby podpisał umowę z terminem natychmiastowym???

 

Chyba trzeba czytać to co się podpisuje, a tego chyba zabrakło...

 

Dopłaty przysługują temu, kto je weźmie... czyli właścicielowi, dzierżawcy, posiadaczowi itd. pytanie jak to ustalili w umowie...

 

Jeżeli nie było umowy, albo tego nie sprecyzowali - dopłatę bierze ten, który pierwszy złoży wniosek... Agencja tylko pilnuje (czasami nieskutecznie) aby na dany kawałek ziemi tylko raz dać dopłatę, a już komu - to nie ma znaczenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dopłaty przysługuja Tobie - kto sieje ten bierze dopłaty i zbiera plon( miałem podobna sytuację)

No tak, ale ja jak brałem dzierżawę od jednego Pana to dogadaliśmy się że dopłata na pół. To tzreba ustalić przed podpisaniem umowy aby później nie było gadania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to trzeba spisać w umowie!!!!

 

W Polsce jeszcze tego się nie robi, ale w takiej Francji, najważniejszą osobą w miasteczku czy nawet wsi, jest NOTARIUSZ!!!

 

Już wiecie dlaczego? Bo tam od XIX wieku każdą umowę, testament, pośrednistwo itd załatwia się poprzez notariusza..a u nas? Przybija się ręką i pije wódkę... a potem awanturuje, że ktos kogoś oszukał.... straszny prymityw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramzes trochę dziwny jesteś, przeczytałam wszystkie twoje posty i stwierdzam, że tylko cwaniakujesz a o wielu rzeczach nie masz zielonego pojęcia PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może by tak konkretnie?

 

O czym pisze nieprawdę?

 

Bo jak ktoś krytykuje globalem, to zawsze zachodzi obawa, że czegoś może nie zrozumiał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„mam problem, prosze o pomoc

dzierżawię kilka ha-umowa na 10 lat z możliwościa półrocznego wypowiedzenia i tak: Mam tam posiane zboże a w listopadzie 2007 gosc mi wypowiedział umowę do maja 2008.Wiadomo , że żniwa sa w lipcu-co robić może jakiś kalendarz rolniczy obowi.ązuje. Gośc jest fiśnięty , więc strach czy pozwoli zebrać. Drugie pytanie jest to plon głowny -komu przysługują dopłaty obszarowe?”

 

Szczerze mówiąc sprawa nie wygląda różowo – co prawda ustawodawca kodeksu cywilnego standartowo (art. 704) dał conajmniej 1 rok wyprzedzenia dla gruntów ornych przed wypowiedzeniem umowy – jednak zaznaczył że umowa może określać inny okres wypowiedzenia

 

Tak więc jeśli w umowie jest pół roku i Pan to podpisał ( i spełnia wszystkie przsłaniki ważności) to niestety jest ono wiążace prawnie ... po pół roku grunty dzierżawione wraz z częsciami składowymi (nasadzenia, zasiwy) przechodzą na rzecz właściwiela ... jedyną furtką jest art. 706 ... jednak nieprzestrzegania prawidłowej gospodarki gruntów przez poprzedniego właściciela będzie bardzo trudno udowodnić jeśli sprawa rozbije się o sąd...

 

KODEKS CYWILNY

 

Art. 704. W braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego.

 

Art. 706. Jeżeli przy zakończeniu dzierżawy dzierżawca gruntu rolnego pozostawia zgodnie ze swym obowiązkiem zasiewy, może on żądać zwrotu poczynionych na te zasiewy nakładów o tyle, o ile wbrew wymaganiom prawidłowej gospodarki nie otrzymał odpowiednich zasiewów przy rozpoczęciu dzierżawy.

 

Polecam też strone która dużo mówi o umowie dierżawy w miarę przystępny nie-prawniczy sposób:

http://www.e-kancelaria.com.pl/jsp/client/editSection.do?id=125

 

„dopłaty przysługuja Tobie - kto sieje ten bierze dopłaty i zbiera plon( miałem podobna sytuację)”

choć na logikę tak powinno być to niestety w świtle prawa jest to NIEPRWADA,

 

Ustawa o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej

 

Art. 21

1. W przypadku przekazania gospodarstwa rolnego, w rozumieniu art. 74 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 796/2004, jednolita płatność obszarowa lub płatność uzupełniająca, o które ubiega się przekazujący, są przyznawane przejmującemu:

 

1) jeżeli przekazanie zostało dokonane nie później niż do dnia wydania decyzji w sprawie przyznania płatności;

 

2) na wniosek przejmującego złożony do dnia wydania decyzji w sprawie przyznania płatności.

 

2. Przejmujący we wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2:

 

1) podaje numer identyfikacyjny, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, albo dołącza do tego wniosku kopię wniosku o przyznanie takiego numeru;

 

2) składa oświadczenie o objęciu w posiadanie gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

 

3. Przejmujący dołącza do wniosku umowę, na podstawie której grunty rolne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego zostały przekazane, lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji.

 

4. Przejmujący składa wniosek do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek przez przekazującego.

 

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, w postępowaniu w sprawie przyznania płatności przejmujący wstępuje na miejsce przekazującego.

 

...

 

Tak więc z przepisu wynika jasno że przejąć płatności obszarowe można tylko poprzez przekazanie całego gospodarstwa w wyniku czego „w postępowaniu w sprawie przyznania płatności przejmujący wstępuje na miejsce przekazującego”

W przypadku zmiany posiadacza części gospodarstwa / wniosku przez innego posiadacza przed wydaniem decyzji płatność nie przysługuje żadnej stronie

Tak więc określenie „kto sieje ten bierze dopłaty i zbiera plon” zależy doprecyzować

„Kto użytkuje grunty do od początku roku gospodarczego do daty wydania decyzji przez kierownika BP temu przysługują dopłaty”jeśli w Pana przyadku przestał Pan być posiadaczem przed wydaniem decyzji kierownika (w wyniku wypowiedzenia) płatność Panu niestety nie przysługuje

 

Wiem że przepis jest nielogiczny a nawet niesprawiedliwy dlatego pracownicy ARiMR (głównie z lenistwa co prawda) często patrzą przez palce (niech Pan nie zostawia żadnych dokumentów bo będziemy musieli podjąć środki prawne i wźiąść się do roboty), i przeważnie w ARiMR ograniczają się do sprawdzenia czy na dane działki ewidencyjne nikt nie wystąpił 2 razy (są co prawda pewne metody na oszukanie systemu ... ale nic nie napiszę bo to już nakłanianie do przestępstwa ) jednak jeśli przedmiotowa sprawa wylezie na wierzch to osoba która w świetle (chorego prawa) dopuściała się wyłudzenia będzie miała poważną sprawę w prokuraturze ... czy warto? każdy niech odpowie sobie sam ... jako osoba reprezentująca zawód zaufania publicznego mogę powiedzieć tylko ... twarde(durne?) prawo – ale prawo...

 

„mam jeszcze jedno pytanie: ojciec przekazał córce ziemię notarialnie ale w akcie notarialnym nie ma zapisu, że notariusz sprawdził tożsamość obdarowanej, nie ma jej dowodu . Czy to jest do podważenia?”

 

Nie powinno być z tym problemu, przedewszystkim winniej jest notariusz który pwonien zgodnie z prawem poświadczyc tożsamoć stron aktua notarialnego

Nawet jeśli sprawa rozbije się o sąd i owy są unieważni testament (sędziowe czasami są ... różni ) to proszę odwoływać się od niekorzystnej decyzji – Sąd Najwyższy w wielu każdym taki przypadku stoi na stanowisku że ewentualne braki formalne są mało istotnej liczy się przedewszystkim wola spadkodawcy / obdarowującego a ta przecież była jasna

 

Polecam broszurę napisaną normalnym językiem z przykładami itp.

www.dziennik.krakow.pl/informator/przewodniki/032.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam wielki problem. Mianowicie w 2008 roku otrzymałem od dziadka ziemię rolną jestem wnukiem. 5/6 części należy do mnie jestem właścicielem, ale 1/6 ma córka dziadka. Obrabiałem pola. Jeden kawałek który ma ponad trzy hektary Ona sprzedała razem z plonem. Było to bez mojej wiedzy, sprzedała swoją część. Mówi się że kto sieje ten bierze dopłaty i żniwi. Co mogę zrobić, gdzie mam się zwrócić żeby zebrać plon? była tan nawiozła gnojowica i nawozy + zasiana pszenica. Koszt tego wynosił ok 10 000 a teraz nie mam z tego nic. co mam zrobic pomóżcie, proszę o rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś zajął Twoją własność to policja, ewentualnie jeśli ich wpływ nie będzie wystarczający (zasadniczo to nie mogą nic zrobić) to pozostaje oddać sprawę do sądu, ale zacząć należy od rozmowy z nowym właścicielem udziałów (być może jest nieświadomy struktury udziałów i ciotka zrobiła go w jajo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...