Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 18:28 Sob 25 Paź 2014

Hodowla owiec
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bc

PostWysłany: 23:57 Sro 30 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Mam pytanie: jak uprawiać łąkę tak żeby była na pastwisko i na siano, czym nawozić, i zapwene grodzić. W tym roku siano dostałam, ale na przyszłą zimę chiałabym mieć już swoje.
Mam 15 owieczek, docelowo będzie więcej, łąka 6 ha.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Kostucha

PostWysłany: 15:00 Pon 14 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolczyki z chipem są już w sprzedaży , są konieczne w handlu wenątrzwspólnotowym owcami i kozami (eksport)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marcinrol80

PostWysłany: 19:44 Sob 12 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolczyki z chipem mają być za dwa lata wprowadzone. Teraz unia a tym bardziej Polska nie są na to przygotowane.
Powrót do góry
Kostucha

PostWysłany: 16:40 Sro 9 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolczyki z chipem są obowiązkowe dla zwierząt na eksport od dnia 1 stycznia 2008 r
Powrót do góry
Andzrej 1

PostWysłany: 20:04 Czw 3 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też słyszłąem, że jeszcze nie jest wszystko pewne w tej sprawie. W każdymrazie dyrektor naszego RZHOiK nie mówił nic o tym, że na unijny rynek trzeba kolczyki z chipem, a na krajowy wystarczą stare kolczyki. Miał coś dzwonić do Warszawy, jak będę cos wiedział, to napiszę.
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 18:25 Czw 3 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro Unja się zastanawia , to chyba jeszcze nie ma ostatecznej decyzji .
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 20:49 Sro 2 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bodzio55 napisał:
Cytat:
Zmiany
Tyle to i ja wiedziałem, tylko jak to wygląda teraz w praktyce Question Dziś w TV słyszałem że na eksport chipy są obowiązkowe od 1 stycznia, a na kraj mogą być kolczyki takie jak dotychczas

tu jest więcej
http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=1&zaj=1&kol=343

znalazłem z chipami produkuje tylko jedna firma, a taki kolczyk jest 3 razy droższy

http://www.arimr.gov.pl/pliki/11/11/0/cennik_POLNET.pdf
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 18:50 Sro 2 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zmiany wynikają z wejścia w życie przepisów unijnych wprowadzonych w Polsce przez ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz rozporządzenie w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich.

Jak się dowiedzieliśmy w ARiMR, nie jest jednak pewne, czy elektroniczne identyfikatory będą niezbędne od 2008 roku. Unia bowiem zastanawia się, czy nie odsunąć obowiązku znakowania zwierząt czipem jeszcze o dwa lata Na razie decyzji w tej sprawie nie podjęto.
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 16:59 Nie 30 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wie ktoś coś konkretnego o tych kolczykach z chipem, bo jak byłem w ARiMR to oni mnie się pytali. Słyszałem że na kraj jeszcze mogą być te dotychczasowe, ale już na eksport z chipem.

Ile będą kosztować te kolczyki Question
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 15:58 Nie 30 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

owce fryzyjskie teoretycznie osiągają wydajnośĆ w granicach 600kg, jednak nie wiem jak spiszą się w naszych warunkach, spotkałem się z opracowaniem AR Poznań na temat mlecznego użytkowania owiec fryzyjskich na polskiej nizinie i wg niego można uzyskaĆ wydajnośĆ w granicach 100kg (po odkarmieniu młodych) a to już troszeczkę za mało, a orientujecie się może jaki może może byĆ koszt hali udojowej dla stada liczącego 500 sztuk
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 12:34 Nie 30 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kissmy... napisał:
a czy znacie może jakieś forum owczarskie? tudzież może ktoś wie jaką ilośc mleka (rocznie) można pozyskac od owcy wysokomlecznej

może "fryzy" ponoć bardzo mleczne.
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 14:35 Czw 27 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy znacie może jakieś forum owczarskie? tudzież może ktoś wie jaką ilośc mleka (rocznie) można pozyskac od owcy wysokomlecznej
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 15:30 Nie 23 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy hoduje ktoś owce mleczne? która rasa jest najbardziej mleczna i przystosowana do polskich (nizinnych) warunków klimatycznych, kolejne moje pytanie dotyczy skłonu pastwiska - czy są jakieś ograniczenia
Powrót do góry
wiesLaw

PostWysłany: 20:58 Sob 8 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakby jaki hodowca owiecek potrzebowal doberej paszy dla owiec to mam odpady fosolowe, ktore maja bardzo duzo bialka . Sam wyprobowalem je w zywieniu sprzedam za 30zl q.praktycznie kazda ilosc moj gg3764193
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 08:51 Czw 6 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto najnowsze ceny na jagniaki (bynajmniej u mnie ) 13-16kg 8.70PLN
17-22kg 7.70PLN ,23-30kg 6.80PLN .Powyżej 30kg cena jest mi nieznana:)
W piątek ważenie a ok środy sprzedaż .
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 23:32 Sob 1 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stado jest zarodowe"merynos polski".Dopłaty jakieś tam są do stada dostaje ok 3000PLN. Ceny jak na razie znane mi nie są ale tak jak ze wszystkim pewnie nie będą za wysokie.jak na razie urodziło sie ok 130 jagniąt ze 30 na remont stada a reszta na eksport.no i jeszcze z 10 szt. do wykocenia zostało.
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 19:54 Sob 1 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba że masz te dodatkowe dopłaty, bo tak to Evil or Very Mad

Po ile teraz są jagniaki, Question u mnie nic się nie urodziło i tylko kilka letnich zostało co nie opłaci się nawet zabierać za sprzedaż.
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 19:45 Sob 1 Gru 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja bym sie do końca z wami panowie nie zgodził.
Bo wiele chyba zależy od ilości .Mieliśmy 5 lat temu 60 szt. teraz jest 100 i nadal tendencja wzrostowa.Gdybym miał większe budynki wstawił bym 300.
Przy owcach nie ma wyśróbowanych norm dobrostanu zwierząt , nie trzeba mieć płyty obornikowej.Obawiam sie tylko jednego - zakazu transportu żywych zwierząt za granicę !
Powrót do góry
Andzrej 1

PostWysłany: 20:55 Pon 26 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety ma Pan rację. Ja słucham, że kiedyś na Bieszczadach były bacówki po 2000 sztuk, a teraz owcy górskiej jest 16 tysięcy to się serce kraje.
U nas na Podhalu tylko bacowie coś z tego mają bo produkuja oscypki. Dla prostego rolnika zostają rodzime, ale te też tzreba za cos kupić (czarna owca górska to własność kilku pasjonatów, trudno od nich wyciągnąć zwierzeta, a cakle najczęściej sa po 3,4 u pojedynczych gospodarzy, trzeba skupować, a z tym też trudno, bo nie każdy chce sprzedać). Jeszcze te jagnieta na wiosne, ale prawda, ze ceny niskie kombinuja z bazami (tego roku zrobili na całe Podhale dwie bazy, czasem ludzie po 30 40 km. jechali, żeby sprzedać).
Niestety marnie widze to owczarstwo.
Powrót do góry
kamikaze

PostWysłany: 20:46 Pon 26 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tej chwili hodowla owiec to dla pasjonatow. Jedynie trzymanie ras i korzystanie z programow rolnosrodowiskowych daje jakis dochod. Inna hodowla to kopanie sie z koniem, bo czlowiek sie napracuje a korzysci z tego nikle, na granicy oplacalnosci. Jednak wymagania wobec rolnika w przypadku programow UE sa niewspolmierne do korzysci. Wiele osob trzyma do kilkunastu sztuk jedynie na potrzeby wlasne, teraz dochodzi paszowe ale to nic inego jak zabranie wczesniejszych uzupelniajacych do TUZ. W 2009 wejdzie zasada wspolzaleznosci i wymagania znowu wzrosna. Jak tak dalej pojdzie to bedzie trzeba miec gospodarstwo na tip top zeby w ogole dostac doplaty bezposrednie. A to sie wiaze w wielu przypadkach z duzymi nakladami. Wszystko wskazuje na to ze cala ta polityka idzie w strone likwidacji malych gospodarstw, ktorych poprostu nie stac na jakiekolwiek inwestycje. A jesli juz one sa to wychodzi na to ze dochody sa za male. Ciagle zaostrzanie warunkow korzystania z pomocy UE odnosi swoje skutki.
Kiedys ojciec mial stadko 70szt teraz juz tylko 10 na wlasne potrzeby, wszak mieso drogie i zeby pastwiska nie zarosly brzoza. Tak wszyscy mowia jakie to rolnicy ciagna doplaty ( owszem obszarnicy), ale jak sie tak uczciwie wszystko policzy wraz z wlasna praca to naprawde niewiele wychodzi ( mowie o tych co maja okolo 10ha).A szykuje sie ze koszty beda z roku na rok rosly. Moze cos sie zmieni dla owczarzy, ale ile to juz razy cos sie mialo... cena na exsport zamiast rosnac to spada, wszelkie dotacje krajowe likwiduja. Evil or Very Mad
Powrót do góry
kserkses

PostWysłany: 21:52 Sob 17 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam mam wszystko pokrzyżowane i już mam tego dosyć, nawet się specjalnie nie interesowałem rasami rodzimymi. Zresztą trzeba było o tym myśleć przed wejściem do UE.
Powrót do góry
Andzrej 1

PostWysłany: 21:10 Sob 17 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja chciałbym poruszyć inny temat. Chodzi mi o chyba teraz jedna z najbardziej opłacalnych (niestety) gałęzi hodowli owiec, czyli utrzymywanie ras rodzimych. Tego roku na bacówkach poszukiwano cakla podhalańskiego. Zootechnicy znaleźli tych cakli ok. 2000 sztuk.
Jest też program odtworzenia merynosa polskiego starego typu. Chciałbym się właśnie zapytać czy u Was na nizinach znaleźli coś tych merynosów? Jeżeli tak to ile? Ile musi wynosić stado podstawowe, żeby mozna było otrzymać dotacje? Dla cakla nie wiem dlaczego podwyższono liczbę maciorek z 10 do 15, mimo, że wszystkie inne rasy mają wymagane 10 lub nawet 5 sztuk w przypadku olkuskiej.
Powrót do góry
Karol P

PostWysłany: 11:14 Sob 17 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miko45 napisał:
u ciebie na podwórku zabijają ??
ona mają takie odgłosy prz zabici że aż żal owieczek
mój tata kiedyś chowal owce i nawet kórale przyjeżdzali kupować

Ja pierdziu kórale przyjeżdżali ?? Owce to może sprzedał ale został mu BARAN w domu. Niech ktoś zrobi z nim porządek !!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
miko45

PostWysłany: 10:10 Sob 17 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u ciebie na podwórku zabijają ??
ona mają takie odgłosy prz zabici że aż żal owieczek
mój tata kiedyś chowal owce i nawet kórale przyjeżdzali kupować
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kserkses

PostWysłany: 20:40 Pią 16 Lis 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wełna na wiosnę poszła po 2 zlote, młodzież idzie przeważnie na eksport. Ostatnio mam odbiorców którzy przyjeżdżają zabijają i jeszcze skóra zostaje z którą nie ma za bardzo co zrobić. Ceny za stare 2-3 złote, młode 6-7 złotych. Nie zostawiam nic na odnowienie stada, po jakimś czasie problem zniknie, najgorsza w tym wszystkim jest biurokracja i jej koszty, wszystko to jeden wielki pic ale płacić trzeba.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 4 z 7

Skocz do: