Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

hihihi szopen 72 masz jakiś dar bo prawie trafiłeś właśnie kończe mgr. na AR i mam dostęp do wyników badań więc w sprawie różnicy w plonach sprawdzę i napiszę, więc nie powtarzam żadnych bzdur po przedstawicielach firm, a o lepszym działaniu wieloskładnikowch może świadczyć plon o którym pisałem niżej

Maciek tak polidap to fosforan amonu, ale właśnie dzięki połączeniu tych składników fosfor łatwiej jest pobierany przez roślinę, bo jest połączony z azotem, który łatwiej wnika do korzeni i przy nawożeniu zlokalizowanym(startowym) roślina ma dostęp do tych składników, a właśnie od wschodów do 6-8 liścia przypada pierwsza faza krytyczna dla niedoboru fosforu(wpływ na sys. korzeniowy co już pisałem) można nasiać więcej tak jak piszesz ale czy to ma sens gdy roślina i tak w tej fazie nie ma zdolności pobierania to i tak nie ma efektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie startera jest potrzebne wtedy gdy zawartość fosforu w glebie jest średnia lub niska, jeśli ktoś porządnie uprawia glebę to nie nawozi tylko pod aktualną roślinę tylko bierze pod uwagę cały bilans nawożenia w przedziale kilku lat. Ja sieję kukurydzę bez nawożenia startowego a mój brat obok z takim nawożeniem i nie mamy różnic w plonach(przy tej samej odmianie). Przy zaniedbanej glebie efekt takiego nawożenia będzie największy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azot w formie mocznika 170kg/ha przedsiewnie (szopen72)

Marcin 82 właśnie pobieranie zależy między innymi od temperatury, i fosfor ma granice na ok 12stopni a azot na 5stopni więc podczas sorpcji azotu z fosforanu amonu roślina pobiera fosfor którego normalnie nie jest wstanie pobrać przy wiosennych chłodach

nie chce wyjść na mądrale ale poprostu chce podzielić sie swoją wiedzą i doświadczeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn. gleba ktora uprawiam jest zasobna w fosfor i potas jej klasa to srednio 2 klasa a odnosnie plonow to powiem , ze nie tylko u mnie ale u innych rolnikow roznica plonow byla dosc znaczaca po zastosowaniu fosforanu amonu i soli oczywiscie in plus od stosowanej np. kemiry corn czy tez polifoski. Pisze to calkiem obiektywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też uważam że nawożenie startowe to podstawa i nie mam zamiaru sie sprzeczać czy polidap czy kemira, każdy robi jak chce, ale kemire też można stosować część startowo i reszte przedsiewnie, a i tak o wszystkim decyduje pogoda Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt tu sie nie sprzecza oczywiscie ale wazna jest wymiana spostrzezen aby wyciagnac wnioski i ulepszyc wlasna produkcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kemirę można mieszać z mocznikiem? Jak się wysiewa tą mieszankę? Jaki był konkretny wzrost plonu? Nie porównujcie tylko w ten sposób "bo u mojego sąsiada" czy ktoś na jednym polu i tej samej odmianie sprawdził jaka jest różnica plonu i czy to się opłaca. Stosowałem w doświadczeniach nawozy Timaca i wzrost plonu był o 5% a koszty też większe o 5% wtedy to nie ma sensu! Takich konkretnych analiz oczekują wszyscy rolnicy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej mógłby mi ktoś podpowiedzieźć jakie są najlepsze odmiany kiszonki na kukurydzę ? z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że Markiza z Osevy jest dobra. Ale nie słyszałem tego od praktyka więc nic pewnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tzn. gleba ktora uprawiam jest zasobna w fosfor i potas jej klasa to srednio 2 klasa a odnosnie plonow to powiem , ze nie tylko u mnie ale u innych rolnikow roznica plonow byla dosc znaczaca po zastosowaniu fosforanu amonu i soli oczywiscie in plus od stosowanej np. kemiry corn czy tez polifoski. Pisze to calkiem obiektywnie.

To obiektywnie jaki był ten wzrost plonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiektywnie jesli na jednym polu zebralem okolo 12t.(polifoska 6) to na drugim okolo 13t.(sol+fosforan) wiec wydaje mi sie ze roznica spora...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szopen 72 albo się rąbnołeś w obliczeniach albo rolnictwem się tylko bawisz bo wygrałeś w totka. Jeżeli plon wzrósł o 5% czyli np z 10t- 10,5t/ha a koszt nawozu, bo o nim mówimy też o 5% np 1000zł/ha-1050zł/ha to przyrost przychodu za ziarno 500kgx900zł=450zł/ ha , a koszt wzrósł o 50zł do tego koszt suszenia ok75zł czyli zysk wynosił 325zł/ha jak dla mnie to to się opłaca i ma sens (wszystkie ceny bieżące)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
obiektywnie jesli na jednym polu zebralem okolo 12t.(polifoska 6) to na drugim okolo 13t.(sol+fosforan) wiec wydaje mi sie ze roznica spora...

Ta sama odmiana? te same warunki glebowe? Jaki azot razem z polifoską czy osobno?

JacekXXL bawię się w rolnika na 230 ha, fajna zabawa co?

Może nie wyraziłem się dokładnie chodziło mi o wzrost wartości plonu, dla mnie plon to nie kg tylko zł bo z tego żyję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów suszenia to moje są 45 zł w tym ludzie 15zł prąd 10zł naprawy bieżące 5zł i paliwo 10zł, żeby być dokładnym jeszcze amortyzacja i koszty kredytu 10zł, wszystko oczywiście do 1 tony suchej kukurydzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok panowie, ale temat kukurydzy nagłośniliśmy ciągle świecił od nowych postów u mnie koszty suszenia to 8zł/t na 1% ale to usług, ja na ten rok mam zakupiony polidap, mocznik i polifoskę pod kukurydzę zobaczymy jaki da efekt oby ok 10t suchej i wszystko gra, zastanawiałem się nad RSMem ale może za rok, uprawa roli to fajna zabawa jeśli nie ma się świnek które pożerają zyski Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym spróbował tej kemiry ale nikt nie chce mi powiedzieć czy można ją mieszać z mocznikiem i jakie są zwyżki plonów

Rezygnujecie? Mam chęć zrobić kolejne obiektywne doświadczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kemirę można pomieszać z mocznikiem ,to tak samo jak polifoskę ,ale zawsze można posiać osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kemirę można pomieszać z mocznikiem ,to tak samo jak polifoskę ,ale zawsze można posiać osobno.

Osobno to dodatkowe koszty wysiewu. Jeden przejazd i wszystko co potrzeba jest na polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak te same warunki glebowe, ta sama odmiana(amelior) mocznik rozsiany osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
siał ktoś Solgado i Amadeo KWS jak to plonuje?[/quote

Salgado sieję od trzech lat i nie zamierzam przestać, w 2006 przy wielkiej suszy dało 2 razy więcej niz inne odmiany ok. 8 T w ubiegłym na średnim poziomie ok10.%T na glebach IV-V klasa Amadeo jest na dobre ziemie powyżej IVa, w zeszłym roku plon 12.5T suchej. Polecam mimo że są drogie nasiona.

Co do przystawki to części do Płockiej trzeba szuka u dilera New Hollanda, Są strasznie drogie i dlatego lepiej mieć dobrego tokarza. Ogólnie materiały z której jest zrobiona to szmelc, moja 15 letnia węgierska która kosi rocznie 60 ha jest w lepszym stanie niż Płocka u mojego wuja po skoszeniu 3*150 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
siał ktoś Solgado i Amadeo KWS jak to plonuje?[/quote

Salgado sieję od trzech lat i nie zamierzam przestać, w 2006 przy wielkiej suszy dało 2 razy więcej niz inne odmiany ok. 8 T w ubiegłym na średnim poziomie ok10.%T na glebach IV-V klasa Amadeo jest na dobre ziemie powyżej IVa, w zeszłym roku plon 12.5T suchej. Polecam mimo że są drogie nasiona.

Co do przystawki to części do Płockiej trzeba szuka u dilera New Hollanda, Są strasznie drogie i dlatego lepiej mieć dobrego tokarza. Ogólnie materiały z której jest zrobiona to szmelc, moja 15 letnia węgierska która kosi rocznie 60 ha jest w lepszym stanie niż Płocka u mojego wuja po skoszeniu 3*150 ha.

Mi chodzi o łańcuchy, czy pasują od wengierskiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...