Skocz do zawartości
buchaj

Paraliż poporodowy krów.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak tego uniknąć i jak z tym walczyć. Wpisujcie własne propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zapobiegać. Przede wszystkim dbać o dobrą kondycję przed porodem. Dobre odżywianie, bogate w mikroelementy i trochę ruchu - chociażby na okólniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ruch to moje krowy nie mogą pod tym względem mieć zastrzeżeń. Ale jak żywić, żeby tego uniknąć, bo sądząc po dyskusji na temacie o boksach porodowych to chyba jest główna przyczyna zalegania moich krów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaleganie poporodowe podobnie jak i Tężyczka pastwiskowa to nie choroba ale skutek błędów w żywieniu . Żeby znaleźć przyczynę trzeba przeanalizować system żywienia . c.d.n.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadzenia zaleganie poporodowe to loteria, pewne jest że częściej występuje u starszych wysokowydajnych krów, patrząc przez pryzmat mojego skromnego stada mogę powiedzieć tylko tyle, że najlepiej jak krowa po ocieleniu nie startuje od razu z dużym mlekiem jak da 30 l na dzień dobry to może ją trafić... ale wcale nie musi, kiedy już wystąpi porażenie to najważniejsze jest natychmiastowa reakcja, więc trzeba szybko rozpoznać objawy, brak apetytu, kłopoty ze wstawaniem, chwiejny krok, drgawki mięśni, objawy te mogą wystąpić wszystkie lub pojedyńczo, najlepszym lekarstwem jest kroplówka z wapna i glukozy, zawsze pomaga i po kłopocie, do zapobiegania są takie preparaty doustne z wapnem i glukoza ktore wlewa się przed i po porodzie, czy działają dowiem się dopiero gdy któraś po takiej wlewce popadnie w zaleganie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mądrego to i warto posłuchać!Śledze Twoje posty i wnioskuje że masz do czynienia z dużym stadem więc doświadczenie gwarantowane.Ciekawi mnie jednak z jakiego zakądka jesteś,pisałaś coś o mleczarni w kamiennej więc to tamte okolice?Ja oddaje do Bolesławca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnym poziomie wiedzy na temat przyczyn i zapobiegania porażeniu poporodowemu trzeba wyjatkowo dawać dupy w zywieniu krów w zasuszeniu i po wycieleniu, żeby wystapiło to schorzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do manii: Z tymi kroplówkami to różnie bywa, bo u nas to bywały przypadki, że pomagało już po jednym razie,ale zdarzało sie i tak, że 2 wiadra kroplówek nic nie zdziałały

Zgadzam się, ze stwierdzeniem, z paraliż to loteria bo nieraz zdarzy się tak że trafi krowę, która teoretycznie powinno trafić na samym końcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do manii: Z tymi kroplówkami to różnie bywa, bo u nas to bywały przypadki, że pomagało już po jednym razie,ale zdarzało sie i tak, że 2 wiadra kroplówek nic nie zdziałały

Zgadzam się, ze stwierdzeniem, z paraliż to loteria bo nieraz zdarzy się tak że trafi krowę, która teoretycznie powinno trafić na samym końcu.

 

Stary!

Kiedyś u mnie wet się wkłuł w krowę z porażeniem i zanim poleciały pierwsze krople Calcivetu z wlewnika to dostała drgawek i odpłynęła do krainy wiecznej szczęśliwości.

 

Nie zapasać krów przed zasuszeniem i w trakcie.

Nie wydłużać zasuszenia ponad 60 - 70 dni

Korygować poziom wapnia i potasu w dawce dla zasuszonych ale nie żałować magnezu i wit D

Jak ktoś ma kumatego faceta z firmy paszowej to niech spróbuje pod jego kontrolą podawać sole gorzkie w zasuszeniu / bilans anionowo - kationowy/

Po wycieleniu wlewka z Calbalu Plus bez względu na objawy

Nie zdajać pierwszy raz po wycieleniu na chama i do sucha

 

Albo róbta jak chceta w końcu to wasze krowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały dowcip polega na tym, że my postępuje zgodnie z wszystkimi wymienionymi przez Ciebie punktami (oprócz 4 i 5) i dalej sa problemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cały dowcip polega na tym, że my postępuje zgodnie z wszystkimi wymienionymi przez Ciebie punktami (oprócz 4 i 5) i dalej sa problemy...

Napiszcie co dajecie krowom w zasuszeniu - jakie pasze i mniej wiecej ile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że c .d. nastąpił i każdy ma rację . Zgadzam się z Manią co do dużej wydajności na początku laktacji , tu chyba tkwi największa przyczyna zalegania . Następuje gwałtowny ubytek wapnia i organizm nie jest w stanie go uzupełnić . Podaję to co znalazłem w necie http://www.biowet.pl/pl/produkty/calemplus.htm

http://www.kpodr.pl/zwierzeca/bydlo/rola_zwiazkow_mineralnych_w_zywieniu_bydla.php

http://www.trouwnutrition.pl/index.php/pl/publications/full/1

http://www.trouwnutrition.pl/index.php/pl/publications/full/11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie co dajecie krowom w zasuszeniu - jakie pasze i mniej wiecej ile

Na początku zasuszania krowy stoją na samym sianie ew. słomie (jeśli krowa nie urywa mleka). dajemy jeszcze mieszankę mineralną a 2 tygodnie przed terminem wycielenia zaczynamy przygotowywać krowy do normalnej paszy (tj.siano, kisonka z kukurydzy, wysłodki, liście buraczane i śruta ze zbóż)

 

Do Bodzio55: Dzięki za linki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Onośnie Maminy Drink z TrowNutrition to podawałem to ale przyniosło to bardzo słaby efekt. Teraz podaje BoviFit z Sano (nie jestem ich zwolennikiem ale ten preparat mi się podoba) bo daje lepsze efekty - krowa szybciej odzyskuje siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naszym stadzie Mamina sprawdza się b.dobrze. Dodatkowo przez pierwsze dni podajemy Lacto Start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do buchaja

 

Wysłałem Ci na pm kilka propozycji jak rozwiązać problem. U mnie się sprawdziły i w oborze ponad 100 krów nie miałem przypadku zalegania od ponad półtora roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kiszonki z kukurydzy podaję zawsze węglan wapnia - w celu uzupełnienia Ca i rzadko mi się zdarza, żeby krowa silnie zalegała po porodzie. Ponadto przed spodziewanym ocieleniem podaję lizawki mikroelementowe - bez soli - same witaminy i inne "specjały" - takie w miskach lub wiaderkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem Josera 20 kg 110 zł !! Wcześniej miałem Polmass za miskę 10 kg niecałe 50 zł.

Dziś ocieliła mi się krowa - dobra mlecznica. Niestety 2 h po porodzie zaczęła niedomagać. Wet. podejrzewał ciało obce w żołądku (w czasie skurczów mogło przebić żołądek). Objawy - cuchnąca woda zamiast kału, płytki oddech, wywalony jęzor, zimny nos i rogi. Jak się okazało był to dramatyczny spadek ciśnienia, serce, płuca i żołądek bez zmian ( na szczęście). Pomogła wlewka glukozy z lekami podnoszącymi ciśnienie, antybiotyk (na wszelki wypadek) i neopropivet (czy jakoś tak) - do stabilizacji żołądka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam stadko, o które dbam, choć jeszcze w żywieniu krów mlecznych dużo muszę jeszcze poprawić, to staram sie przestrzegac kilku zasad:

 

kiedy krowe zasuszam, to tylko słoma i woda,

na 3 tygodnie przed wycieleniem dochodzi delikatnie kiszonka z kukurydzy az do pełnej dawki na trzy dni przed wycieleniem, podobnie jesli chodzi premiksy dla krów mlecznych, ospę z pszenżyta i inne pasz za wyjatkiem pasz zawierajacych sporo wapnia!!

W czasie zasuszenia nie podaje sie kredy pastewnej i wysłodków buraczanych

natomiast równoważnie do kiszonek i pasz tresciwych podaje kwaśny węglan sodu (ok.3kg/100kg) lub 3%jak kto woli

Zaleznie od wieku krowy, kondycji, przeidywanej mlecznosci, na 5 do 2 dni prze wycieleniem zaczynam podawac glikol propylenowy (coś jak glukoza dla człowieka) do 250g lub ml w momencie ocielenia i stopniowo zmniejszajac do 3-7 dni po wycieleniu. Żadko miewam problemy z zaleganiem nawet u 14 letniej sztuki, bo taką jeszcze mam, ze wzgledu na potomstwo.

Mozna zwiekszac koszty przy duzej wydajnosci i na zasuszenie stosować dodatkowo premiksy z odwróconym stosunkiem Ca:P. Zresztą wystarczy trochę poczytać.

Aktualnie walcze z właściwym bilansowaniem energii i białka. Szukam taniej śruty sojowej, lub regularnego dostawcy młóta z regionów połódniowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
neopropivet (czy jakoś tak) - do stabilizacji żołądka.

Neopropiovet -poprawia pH żołądka i przywraca prawidłowe przeżuwanie i trawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem krowa położyła się 3 dni po porodzie i nie chce wstać był lekarz dostała 2 kroplówki i nic nadal leży co robić dalej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze musi jeszcze raz przyjechac lekarz, i raczej z tym nie zwlekaj. U mnie raz był 3 razy ale w koncu wstała. Kupiłem taką krowe i myslałem ze juz po niej, gdyz zdarza sie ze nic sie nie da zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...