Skocz do zawartości
chabski

Szanse dla bydła mięsnego!?

Rekomendowane odpowiedzi

W Grzybowej Górze.

W Gadce moi rodzice majom najwiekszom chodowle na okolice krów mlecznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kryłam lm i czekam na poród, sądzę, że to dobry wybór (mógłby też być sim). Blondy, piemontesy i charolesy zdecydowanie odradzam, bo niosą ze sobą ryzyko wystąpienia podwójnej dupki. Jeśli się obawiasz, to zawsze na pierwszy raz możesz wybrać angusa, ale może to być gorszy opas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"blnd d' Aquitaine - jest to rasa o specyficznym pokroju, p bardzo długim tułowiu osadzonym na delikatnych, ale mocnych kończynach. Wyjątkowa długość tułowia ma korzystny wpływ na porody, pomimo tzw. podwójnego zadu........ Rasa blond d'Aquitaine nadaje się do krzyżowania towarowego z mniejszymi rasami mlecznymi, ponieważ porody odbywają sie bez komplikacji. "

Takie cos przeczytalem w - " Hodowla bydła" pod redakcją Antoniego Kaczmarka z 2005 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że tak jest na pewno, natomiast spotkałam się również z opiniami o ch, że są słabsze od lm, rónież wypowiadanych przez sławne nazwiska, z czym się akurat nie zgadzam.

 

Nie mam żadnego doświadczenia z tą rasą, a jednocześnie stawiam pierwsze kroki w obcowaniu z hf/bbb i chcąc wyrobić sobie o nich własne zdanie, wolę nie wplataćzbyt wielu czynnikó w doświadczenie. Po blondzie nie będziesz wiedzał,czy łątwy poród to kwestia tego, że to tylko 50% bbb, czy długiego ciała blonda. Z kolei trudny dlatego, że aż 50% bbb, czy że blond to dwudupek. Kryjąc lm masz łątwiejsze odniesienie ze względu na większe doświadczenie z tą rasą. A z pewnością będzie łątwiej porównać wyniki między hodowcami.

 

Nie mówię nigdy, ale na pewno nie teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sorki ze tak glupio zapytam:

pod zadnym pozorem nie zacielac tymi dwiem rasami??

Nie zacielać krzyżówek jakiejkolwiek rasy z BBB .

Chyba że ma sie na etacie lekarza wet. i dobrze wyposażoną sale operacyjną .

Nie ma żadnych szans żeby jałówka mieszaniec z BBB ocieliła się bez cesarki .

Ponad 98% porodów u tej rasy to cesarki , Belgów na to stać , nas nie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dwa pytania:

1 czy pasiecie swoje bydło w kwaterach np wyliczonych ze wzoru czy poprostu puszczacie je wolno po całym pastwisku przez cały sezon??

 

2 mam 2 jałówki które chcem zostawic na krowy w tym momecie stoją w kojcach z młodzieżą opasową i maja ok 250-300 kg czy moge je teraz przegonic do jałówek które bedą sie cieliły za ok 45 dni?? Czytałem z cielaki na krowy należy dobrze karmic do wagi ok 300kg a nastepne przestawić je na pasze objętościowe siano i te sprawy od zapłodnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sorki ze tak glupio zapytam:

pod zadnym pozorem nie zacielac tymi dwiem rasami??

Nie zacielać krzyżówek jakiejkolwiek rasy z BBB .

Chyba że ma sie na etacie lekarza wet. i dobrze wyposażoną sale operacyjną .

Nie ma żadnych szans żeby jałówka mieszaniec z BBB ocieliła się bez cesarki .

Ponad 98% porodów u tej rasy to cesarki , Belgów na to stać , nas nie .

 

A mieszańca innych ras mozna zacielić bykiem BBB? Jaki to wychodzi mixs warto tak krzyżować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia. Krowy które się lekko wycielają zacielam Szarolez te które miewają problemy zacielam Limuze a jałówki kryje swoimi bykami,jeszcze nie miałem większych problemów przy porodach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam zapewne o wiele mniejsze doswiadczenie ale z krycia swoimi bykami to tylko ostatecznosc - jak krowa z 2-3 raz powtorzy;/

przy swoim byku ( jesli mieszaniec) nie wiesz dokladnie jakie cechy ma - czy bardziej miesne czy mleczne

a przy wycieleniu no to coz mialem takie jedno cielenie ze 5 chlopa ciaglo ( ale udalo sie ) a byk ktorym kryta byly stara krowa w miare szeroka hf to byl mieszaniec hf x lim no i byk wyszedl dwa razy wiekszy niz byk z krzyzowki 100%bbb x 1000% hf

 

wiec to roznie z tymi swoimi bykami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"byk wyszedl dwa razy wiekszy niz byk z krzyzowki 100%bbb x 100% hf "

 

korekta

 

i oczywiscie chodzi o ta wielkosc przy cieleniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej wie ktos moze dlaczego u bydla pojawia sie katar i bydlo kaszle?nie wiem jak temu zapobiec w oborze panuje dobry mikroklimat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam dwa pytania:

1 czy pasiecie swoje bydło w kwaterach np wyliczonych ze wzoru czy poprostu puszczacie je wolno po całym pastwisku przez cały sezon??

 

2 mam 2 jałówki które chcem zostawic na krowy w tym momecie stoją w kojcach z młodzieżą opasową i maja ok 250-300 kg czy moge je teraz przegonic do jałówek które bedą sie cieliły za ok 45 dni?? Czytałem z cielaki na krowy należy dobrze karmic do wagi ok 300kg a nastepne przestawić je na pasze objętościowe siano i te sprawy od zapłodnienia

System kwaterowy jest najlepszy , tylko nie wyliczany z jakiegoś wzoru lecz według realnej wartości pastwiska .

 

2) Możesz połączyć . Dobrze żywić to nie znaczy tuczyć , jałówka ma się prawidłowo rozwijać zgodnie z wiekiem i to jest podstawa dobrej krowy . Nadmierne żywienie powoduje przetłuszczenie wymienia i w efekcie mała wydajność mleka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszm ze pytam ale nie wiem czym najlepiej żywić opasy jeśli posiadam takie pasze

sianokiszonka

wysłodki buraczane

siano

kiszonka z buraków

śruta zbożowa

a jeszcze jedno jaka powinna byc optymalna temperatura w oborze?

dzieki za wszelki porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A mieszańca innych ras mozna zacielić bykiem BBB? Jaki to wychodzi mixs warto tak krzyżować?

Jeśli jest odpowiednio duży i szeroki to tak , choć ja podchodzę do tego raczej nieufnie , może jestem zbyt ostrożny . Taki mix podobno ma dużą wybojowość i osiąga wysokie wagi końcowe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj pierwszy raz zaliczylem wypadnięcie macicy u krowy, masakra oby nigdy więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzisiaj pierwszy raz zaliczylem wypadnięcie macicy u krowy, masakra oby nigdy więcej.

też to zaliczałem kilka razy, roboty po łokcie nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda gadać niedość że roboty dużo to widok niezabardzo jak dlamnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekarmiłeś jej aby? Tatko nie daje dużych cieląt? Albo z minerałami nawalasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze zabardzo odchudziłem moje krówki, ocieliła mi sie w nocy a macice wypchła po 8godzinsch razem z łożyskiem. Cielak niejest zaduży, wet jeszcze nas oskarzyl że zamocno ciągneliśmy ale ona sie sama ocieliła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc pewnie odchudzałeś zbyt gwałtownie i mógł się nałożyć problem z minerałami jeśli nie stosowałeś żadnych dodatków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...