Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jakie odmiany najlepsze

nie ma czegoś katkiego jak odmniany najepsze, to wszystko zależy do gleby uprawy i pogody, jeden może mieć dobry plon a drugi przy takim samym nawożeniu może mieć zupełnie inny, jest wiele dobrych odmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie oglądałe dzisiaj mój rzepak i zauważyłem wygryzione place i w tym miejscu pełno dziur chyba od myszy można temu jakoś zaradzić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też od kilku tygodni walczę z myszami w rzepaku i pszenicy. Kupiłem NORMIX i do każdej dziury wrzucam po łyżce trutki. Poszło tego 30 kg. Nie wiem czy działa, bo nie widać padniętych szkodników. Pocieszające jest to, że nie widać nowych miejsc żerowania. Mam wrażenie, że spóźniliśmy sie trochę z tą nierówną walką. Trzeba było oglądać pola w okolicach istopada - grudnia. No cóż człowiek sie na błędach uczy. W następnym roku będę oglądał pola co tydzień.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opakowanie 5 kg - kosztuje ok 70 - 75 zł - zależy gdzie kupujesz. Ja to znalazłem w sklepie, w którym zaopatruję sie w środki ochrony roślin. Jedno opakowanie wystarczyło mi na ok 1-1,5 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie u mnie jest firma ktura kupuje i wywozi rzepak do niemiec wzeszlym roku kupowali co popadnie nawet probek nie brali i placili 150 zl wiecej niz kruszwica a wtym podobno po 1400 beda placic tak przynajmniej szef tej firmy gada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wyczytałem ze na sprawdzenie ile jest chowacza na plantacji to stosuje sie jakieś żółte miseczki, co to jest czy ktoś to stosuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem ,ja stosuję i na tej podstawie pryskam chowacza. Trzeba postawić jak tylko temp zaczyna dochodzić do 3-4 oC 20-30 m od brzegu pola z każdej strony, przy dużych obszarach co 150-200m, napełniam wodą z dodatkiem płynu niezamarzającego bo w nocy bywają jeszcze przymrozki i dodaję jeszcze ludwika żeby zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody. Kontroluję codziennie mniej więcej o tej samej porze i liczę utopione chowacze, jak przez dobę przyleci 1-2 to nie reaguję ale jak już jest powyżej 4 to pryskam, najlepiej czymś systemicznym bo chowacze nalatują długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mi chodzi o te miski, czy to nomalne małe miseczki tylko żeby miały kolor zółty czy to jakieś specjalne naczynia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można kupić normalne tylko żeby były bardzo żółte!! Są też specjalne ale te różnią się

 

 

 

 

 

przede wszystkim ceną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miska barwy żółtej pojemności 4l. Większa jest bardziej widoczna. Nawet bylejaki pojemnik koloru żółtego może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie na jesień dałem pod korzeń 112kg siarki na ha i fczy na wiosne musze sypnać siarką czy wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tą siarkę co zastosowałeś na jesieni to tylko musisz teraz dać pół tony wapna żeby zneutralizować jej działanie zakwaszające,siarka w rzepaku ma znaczenie w połączeniu z wiosennym nawożeniem azotowym ,dawka wiosenna siarki powinna wynosić 1/3 wysokości nawożenia azotowego.Siarka jest bardzo słabo wiązana w profilu glebowym i ulega wymyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie na jesień dałem pod korzeń 112kg siarki na ha i fczy na wiosne musze sypnać siarką czy wystarczy

Przy każdym opryskiwaniu proponuję dodać MgSO4. Powinno wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed orka dałem około 2,5t/ha wapna z cukrowni, a ile ponienam dać MgSO4 w kazdym oprysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daję 25kg jednowodnego MgSO4 na 2000l wody a to starcza mi na 8 ha.Z pierwszym razem mozna się pokusić o jakiś Bor rzekak to lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tego mało! ja daję 25 kg na 800L to stężenie pow 3% i mimo że max zalecane jest 2.5% to jak jednocześnie daję mocznik to nigdy nie poparzyłem roślin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzepaku raczej nie przypalisz. Ja uważam że z dożywianiem roślin jest jak z piciem wódki. Mniej będziesz pijany jak wypiszesz flaszkę przez cały wieczór niż na 2-3x. Ja stosuję saletrę amonową z Mg liczę że trochę z tego też pociągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z zachwaszczeniem, rzepak mam po pszenicy jarej myślałem ze wymarznie ale jak dziś byłem na polu to jest wiecej pszenicy niz rzepaku co polecacie jaki środek bedzie dobry, stosowałem po siewie Kalif 480EC 0,15l/ha, Alanex 480EC 4l/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tańszych to Pantera, Leopard, Agi,l Targa i inne graminicydy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, radźcie co robić. Mam wrażenie, że u nas, na Dolnym Śląsku ruszyła wegetacja. Pszenica krzewi sie na całego a i rzepak powoli się budzi. Patrząc na długoterminowe prognozy pogody (www.twojapogoda.pl) można by było już ruszać z nawozami, ale co będzie jak meteorolodzy się mylą i przyjdzie jeszcze mróz?? Od kilku dni jestem codziennie na polu i widać z dnia na dzień zmiany. Serce aż sie rwie do wyciągnięcia sprzętu i ruszenia w pole, ale rozsądek każe jeszcze zwolnić. Czytałem dziś w Nowoczesnej Uprawie (nr 2/2008), że rzepak należy nawozić przed ruszeniem wegetacji. Jest też zdanie, że jeszcze gorsze w skutkach będzie jak przez kilka dni przyjdzie temperatura ujemna a rzepak będzie już w pełni pobudzony do życia. Pola są na tyle suche, że ciągnikiem można już by było wjeżdżać nie robiąc większych strat. Jutro wystawie żółte naczynie i zobaczymy, czy chociaż brukwiaczek śpi jeszcze spokojnie, czy też już sie czai zza krzaków.

Luki, Mariusz - jesteśmy prawie sąsiadami. Co Wy radzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to nawóz ma czekać na roślinę a nie odwrotnie.

Jak w przyszłym tygodniu nie przyjdzie zima (przymrozki się nie liczą) to wysieję saletrę na rzepak i pszenicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...