Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ja też gdzieś pod koniec tego tyg będę sie czaił

 

a ile teraz dajecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też gdzieś pod koniec tego tyg będę sie czaił

 

a ile teraz dajecie?

 

ja dałem w pierwszej dawce 200 kg saletry i w 2 dawce dam podobnie zobacze jeszcze jaka pogoda bedzie i jak uprawa bedzie wygladała bo narazie przenica bardzo ladna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Moja pszenica była pryskana zaraz jak się tylko dało "wejść" w pole Gleanem od chwastów i tydzień temu sypałem saletrę amonową (34% azotu całkowitego, 17% azotu amonowego, 17% azotu azotanowego - pisało też ze zawiera magnez) w ilości 200 kg / ha.

 

Co i kiedy powinienem jeszcze jej "dać" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja już dałem bo po pierwszej nie pozostało sladu.

 

A kiedy to siałeś tą pierwszą bo wg lutowej dyskusji to miałeś siać 15 marca o ile pamiętam to po 3 tygodniach chyba azotu nie "wymyło" jak sugerowałeś. Zresztą podbno azotu nie stosujesz jak kiedyś pisałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie gospodarze,rolnicy..... Ja obok tu podpisany.... Jestem zmuszony...........do zadania pytania.....nie politycznego lecz rolniczego.... Czy dobrze myślę dać 2 dawkę azotu (więcej nie będzie) w fazie strzelania w źdźbło? Czy będzie to korzystne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie gospodarze,rolnicy..... Ja obok tu podpisany.... Jestem zmuszony...........do zadania pytania.....nie politycznego lecz rolniczego.... Czy dobrze myślę dać 2 dawkę azotu (więcej nie będzie) w fazie strzelania w źdźbło? Czy będzie to korzystne?

 

Na samym początku strzel;ania w źdźło, tylko najważniejsze to w jakiej kondycji jest roślina jeśli słaba to dawaj od razu, a jeśli będziesz widział że pszenica ma dużo azotu to nawet można opóźnić dawkę. Nie ma gotowej recepty na plony, ktoś kto doradza na pewniaka nie widząc pszenicy jest raczej szarlatanem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin nie czekaj zbyt ługo z drugą dawką.Zakladam że minął miesiąc od pierwszego nawożenia i z moich obserwacji wynika że dzialanie azotu w zasadzie już nie istnieje.Kiedyś ,może to byl rok 2000 Philip Morris rozprowadzał nawozy formułowane pod potrzeby tytoniu.Na zebraniu,w którym rolnicy podważali celowość kupna tego nawozu w stosunku do np.polifoski ,przedstawiciele PM. stwierdzili że nawozy sprzedawane w Polsce nie dotrzymują deklarowanych wartości czystego składnika,i sięgało to nie paru procent a kilkudziesięciu.Sam osobiście polemizowałem z nimi i twierdzilem że nawóz to związek chemiczny i z tej racji ma określoną ilośc składników.Niestety moje doświadczenia potwierdzaja rację agronomów z PM.Kiedyś kupiłem saletrę amonowa w big-bag z Ukrainy i powiem ci że waliło amoniakiem tak ze umarłego byś ocucił.2q tego nawozu robiły na polu wrażenie ,a dzisiejsza saletra ,bez charakterystycznego zapachu mało oddziałuje na zboże,sypiesz,sypiesz a tu ledwo się zazieleni,leżą jaklieś worki z nią parę lat i nawet się nie zbryli.Za tzw.komuny dawka 350 kg saletr kładła zboże pokotem ,a dzisiaj i 500 nie położy.Moim zdaniem to PM mial rację.,płacimy,sypiemy a efekt-niech każdy kto miał styczność z taka formą azoty lat temu 15-25 się wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś kupiłem saletrę amonowa w big-bag z Ukrainy i powiem ci że waliło amoniakiem tak ze umarłego byś ocucił.2q tego nawozu robiły na polu wrażenie ,a dzisiejsza saletra ,bez charakterystycznego zapachu mało oddziałuje na zboże

 

Dokładnie, przy rozcinaniu big-baga stawałem od strony wiatru bo szczypało w oczy. Niedawno robiłem porzadki i znalazłem kilka worków 50kg saletry litewskiej, w takich nietypowych jutowych workach. Leżała jakieś 5 lat na gołym betonie w wilgotnym pomieszczeniu - nie miała zadnej bryłki. Teraz saletre stawiam na paletach pod dachem i po 6 miesiącach dno worka twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A badaliście kiedyś zawartość azotu w nawozie? Ja tak bo mnie strzaszyli że litewski mocznik ma mniej niż piszą i zbadałem próbkę w stacji w Wesołej i zgadzało się idealnie. To proste badanie i nikt nie będzie ryzykował wpadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy chodziło o nawozy jedno czy wieloskładnikowe.Ale o zauwazalnym słabym działaniu saletry mówią okoliczni rolnicy.Mocznik moim zdaniem jest O.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Byłem na pszenicy i słaba jest...Dane już było na początku marca po 75kg a teraz zajrzałem do spichlerza i mogę w 2 dawce dać po ~100kg Właśnie miesiąc minął od 1 dawki i się zastanawiam czy nie sypnąć na dniach bo słaba jest...Więcej dawek nie będzie ale na 1 kolanko może prysnę roztworem mocznika. A i chwastu do cholery,za 1-2tyg. i mocno zagrozi pszenicy,nawet już zagraża,nie wiem skąd tyle tego dziadostwa . Myśle kupić Sekatora bo się sprawdził najlepiej w zeszłym roku (a były Granstar,Sekator i Gold) i prysnąć w sobotę a jak nie to pon-wt. Dobrze zrobie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to dziękuje, obawiałem się że to trochę inaczej.

Co do mocznika to jestem niedowiarkiem i lubię sprawdzać różne rzeczy. zwrócę tylko uwagę na wagę nawozów ze wschodu, miałem przypadek że przyjechał transport i złapałem dwa worki na początku, zważyłem je i było za mało towaru. Pojechałem z kierowcą na legalną dużą wagę i po rozładunku też, brakowało 500kg brutto nie licząc worków. Złożyłem reklamację i zwrócili mi kasę.

inny przypadek miałem z saletrą z Kedzieżyna, przyszła w big-bagach ale kierowca miał kwity z wagi w zakładach i zamiast 24T brutto było 23.8T ale to dopuszczalny przwez zakłady błąd, tyle że z rachunku prawdopodobieństwa wynika że skoro waga ma mieć +-1% to powinno się zgadzać przy większej ilości towaru. Wynika stąd że zakłady raczej starają się dać -1%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 1% którego nie dają jest tak samo jak np w hipermarkecie 4.99 Płacisz 5zł ale tego grosza już nie wydają i mają z tego czysty zysk a w przypadku właściciela sieci hipermarketów to kupa kasy w skali rocznych przychodów. Tak samo i z zakładami płacisz za przykładowo 1t saletry a na wadze oszukają ten 1% czyli zapłacisz za 999kg albo i mniej cenę która jest należna za 1t.Dla zakładów które produkują tysiące ton rocznie albo i więcej też jest to troche kasy. Ot cała filozofia dopuszczalnych błędów wag i końcówek typu 99.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to dziękuje, obawiałem się że to trochę inaczej.

Co do mocznika to jestem niedowiarkiem i lubię sprawdzać różne rzeczy. zwrócę tylko uwagę na wagę nawozów ze wschodu, miałem przypadek że przyjechał transport i złapałem dwa worki na początku, zważyłem je i było za mało towaru. Pojechałem z kierowcą na legalną dużą wagę i po rozładunku też, brakowało 500kg brutto nie licząc worków. Złożyłem reklamację i zwrócili mi kasę.

inny przypadek miałem z saletrą z Kedzieżyna, przyszła w big-bagach ale kierowca miał kwity z wagi w zakładach i zamiast 24T brutto było 23.8T ale to dopuszczalny przwez zakłady błąd, tyle że z rachunku prawdopodobieństwa wynika że skoro waga ma mieć +-1% to powinno się zgadzać przy większej ilości towaru. Wynika stąd że zakłady raczej starają się dać -1%

W tamtym roku przyjechał do mnie tir z saletrą z Puław patrzę na kwit 24 tony zacząłem rozładowywać a pomiędzy big-bagami lezą worki 50kg pytam kierowcę o co chodzi a on ze dorzucają tak jak sie waga nie zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Panowie i Panie mam pytanko odnosnie odchwaszczenia pszenicy.

Dwa tygodnie temu pryskalem na pszenice tolurexem i widze ze efekty dzialania tolurexu mnie niezadawalaja.Jaki srodek byscie mi poradzili zeby wyszlo jak najtaniej i najskuteczniej(najbardziej chodzi mi o zwalczenie przytulii,przetacznikow,miotly i chabru).Prosze o rade bo jak ide na pole i widze te chwasty to normalnie..... Prosze rowniez o podanie ceny zabiegu i dawki!!!

Zgory dziekuje i pozdrawiam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...