Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 08:24 Sob 1 Lis 2014

Jęczmień
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ikcomas

PostWysłany: 11:18 Wto 25 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co to się tu porobiło? Po co ja się odzywałem? Shocked
Nadal obstaję za tym, że region to podstawa. Uwierzcie mi albo nie ale 3 tygodnie temu zdarzały się jeszcze U MNIE miejsca z zalegającym śniegiem (od północnej strony lasów na przykład, w rowach, zaspach, przy drogach od odśnieżania itp.). Już wtedy miałem podczepiać rozsiewacz ale gęsty śnieg, który zaczął padać odciągnął rozsiew nawozów na oziminy o kilka dni.
W moim regionie na dzień dzisiejszy jeden człowiek zasiał owies (mieszankę) reszta cicho siedzi i chyba słusznie bo po ostatnich opadach deszczu woda stoi na polach. Pisząc o siewie jęczmienia jarego miałem na myśli mój region i nie chciałem nikogo obrazić.
A idąc tym tropem, że siać trzeba jak tylko da się wjechać w pole to dlaczego nikt nie posiał w styczniu? Przecież warunki były idealne, i żebyśmy się zrozumieli nie mam tu na myśli roślin przewódkowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marbar

PostWysłany: 20:04 Sob 22 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@fryciol dobrze mówisz - wydawało Ci się.

Mało tego, żeby było śmieszne ten sam dolomit powoduje większe straty azotu z formy amonowej saletrzaku stosując go pogłównie.
Poza tym to tylko wypełniacz, bo żeby dolomit zadziałał odkwaszająco muszą minąć długie dni...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wtrade

PostWysłany: 21:44 Pią 21 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm też zawsze uważałem, że saletrzak dłużej działa. Nie rozumiem czemu w technikum wpajają fałszywe informacje. Dobrze, że ten temat się pojawił. zrezygnuje z zakupu saletrzaku na korzyść saletry amonowej pod jęczmień. zawsze taniej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
fryciol

PostWysłany: 21:36 Pią 21 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marbar naprawdę mają takie same formy azotowe? jak ja mogłem tego nie wiedzieć? dziękuję za cenną informację muszę to ogłosić na wsi bo pewnie mało który rolnik to wie. paranoja.

a co do sedna sprawy to wydawało mi się, że domieszka dolomitu w saletrzaku powoduje wolniejsze rozpuszczanie nawozu co w konsekwencji powoduję dłuższą dostępność azotu ale widocznie się mylę gdyż to jest tylko mit i legenda. Dziękuje za cenną informację. Zatem nie widzę zasadności używania saletrzaku.
pozdrawiam.
Powrót do góry
marbar

PostWysłany: 19:29 Pią 21 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@fryciol proszę Cię.

Jak ktoś mi mówi, że azot z saletrzaku wolniej sie uwalnia niż z saletry to mnie krew zalewa i rzucam wulgaryzmami.

Nie będę tu tego tłumaczył, bo znów wejdę na drugi dzień i będzie strona postów.
Zadzwoń pod numer 91 317 31 10 Tam jest taki pan z GRUPY AZOTY i on wytłumaczy dlaczego saletrzak i saletra to jedno i to samo pod kątem form azotu z tym, że saletrzak jest owiany mitomanią i legendami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
fryciol

PostWysłany: 23:35 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podobno mocznik po kontakcie z glebą może w dużej części parować. Ile w tym prawdy?
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 23:33 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi mi nawożenie rzepaku w ostatniej dawce.
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 23:31 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak chodziło mi skrót myślowy.
A co uważasz o nawożeniu pogłównie mocznikiem? cena przemawia za siebie ale czy przekłada się to na efekt?
Powrót do góry
gregorfik

PostWysłany: 23:25 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fryciol napisał:
chodzi o to, że nie zostanie w całości wykorzystany siejąc go 1 marca z jęczmieniem. Panują wtedy niskie temperatury co wiąże się z wolnym wzrostem jęczmienia. Skoro kończyłeś nauki rolnicze to wiesz , że saletra jest silnie wymywana i nie zostanie w pełni wykorzystana. Lepiej zastosować chociażby saletrzak, który wolniej się uwalnia. takie jest moje zdanie

Niby nic mnie nie nauczyli a jednak moge CIe zapewnić, że azot zasiany w żadnym terminie nie zostanie w pełni wykorzystany to po pierwsze. Co do temperatur to niskie temperatury mogą przeszkadzać nie tylko we wzroście jęczmienia, ale przede wszystkim w przemianach zachodzacych po wysianiu mocznika ( co akurat we wczesnym terminie moze byc zaletą). Na mych naukach rolniczych mówili jednak, że to nie saletra amonowa jest wymywana a jedynie jon NO3 trudno sorbowalny głównie przez jego ładunek ujemny, który to powaznie utrudnia. Za stwierdzenie, że saletra amonowa jest wymywana mógłbym opuścić ćwiczenia w trybie natychmiastowym, jednak tu sadze, że miał to być jedynie skrót myślowy.Kwestia wymywania saletry jest mocno dyskusyjna przy opadach przez pierwsze 20dni marca na poziomie 15mm (u mnie) podobnie jak kwestia saletrzaku w przypadku b suchych stanowisk ( no może przedsiewnie to jescze ok).
W trakcie mojej szalonej nauki miałem jeszcze taki przedmiot agrometeorologia, kilimatyczne ryzyko upraw i inne na których z kolei mówili, że jak sucho to i tak nic nie urośnie a nawożenie w tym czasie jest bezsensowne ( to tak w kontekscie nawożenia co tydzień ( no chyba że u kogoś pada co tydzień?)

Wobec tego możesz być pewien, że lanzbuldogowi i innym, którzy posiali saletre 1 marca wraz z jeczmieniem nic nie ucieknie (oby nie zmarzło w najblizszych kilku dniach) tak samo jak tego, że zima i ciezkie mrozy już nie wrocą. Wink
Powrót do góry
Wtrade

PostWysłany: 23:22 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

długo siałem eunove bardzo polecam. dobrze radzi sobie z okresowymi suszami no i wiernie plonuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
majster89

PostWysłany: 23:08 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakie odmiany jęczmienia polecacie?
Powrót do góry
majster89

PostWysłany: 22:59 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

uważam, że saletrę w tak wczesnym terminie stosować w max 100kg/ha. za szybko się wymyje zanim jęczmień ruszy.

ostatnio czytałem ciekawy artykuł o nawożeniu zbóż jarych. artykuł sporządzony bodajże przez Grupę Azotową. i według badań wskazali, że najmniejsze straty są stosując mocznik przedsiewnie i również zapewnia najlepsze ukorzenie roślin.
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 22:51 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szkoda, że w tych 9 lat szalonej nauki nie nauczyli Cię, że najbardziej wydajne jest, gdy byś dostarczał azot z tygodniowymi przerwami . Wtedy azot będzie w pełni wykorzystany z minimalnymi stratami. tylko to liczy się z dużymi kosztami i nikt nie jest w stanie tego robić.
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 22:48 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zaś siejąc jęczmień w terminach późniejszych saletra jest wskazana, gdyż jęczmień przy ciepłych dniach rośnie jak na drożdżach.
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 22:46 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi o to, że nie zostanie w całości wykorzystany siejąc go 1 marca z jęczmieniem. Panują wtedy niskie temperatury co wiąże się z wolnym wzrostem jęczmienia. Skoro kończyłeś nauki rolnicze to wiesz , że saletra jest silnie wymywana i nie zostanie w pełni wykorzystana. Lepiej zastosować chociażby saletrzak, który wolniej się uwalnia. takie jest moje zdanie
Powrót do góry
majster89

PostWysłany: 22:42 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trafić w termin siewu jęczmienia to tak jak zrozumieć kobiety. Raz zasiałem początkiem marca plon super. innym razem początkiem kwietnia plon super. rok temu po 20 kwietnia i to było zdecydowanie za późno. Plon średni.

Dlatego jak są warunki to sieje 15marca - 1 kwietnia.

W sumie wszystko zależy od przebiegu pogody
Powrót do góry
gregorfik

PostWysłany: 22:39 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pomijajac Wasze uszczypliwości stwierdzam, że dowiedziałem się, że nie wolno siać saletry przedsiewnie pod jeczmień ot co za historia heh, bo ten ucieknie tylko nie wiem tak bardziej do morza? czy odparuje w kosmos? a może poczatkiem marca krasnuludki chodza po polach i go pozbierają. 9 lat nauk rolniczych nie nauczyło mnie tego, ani książki Grzebisza, Gorlacha MAzura, Czuby ani nawet Mercika... i po co ta cała nauka...

Dobrze, że ja nie dałem saletry. Może ktoś zadzwoni do recha Idea i mu powie, żeby odpalał ciagnik i siał nawozy. Bo ta gapa nie czytał forum i cały azot na rzepak dał w listopadzie i żniw nie będzie... Rolling Eyes
Powrót do góry
majster89

PostWysłany: 22:38 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

racja bohemia świetna
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 22:33 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

8 w skali 9 bodajże. w sumie lepiej nie będę zaśmiecał tematu jęczmienia.
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 22:31 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardziej wybieram "południowe" odmiany. rok temu miałem czeską -25 bez okrywy śnieżnej. Bohemia w tym roku również, na srogie zimy chyba najlepsza
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 22:27 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli pominie się czynnik zimotrwałości to racja. zresztą w tamtym roku również jedną mi wycięło na własne życzenie.
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 22:22 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te wyhodowane za granicą i dopuszczone do obrotu w Polsce doprowadzily swoim potencjałem wielu rolników do palpitacji serca, wlasnie w 2012 roku i znam wielu którzy doświadczeni ich potencjałem od tamtej zimy mówią im -zdecydowane nie.
Co do starych odmian, chętnie kupil bym nasiona pszenicy Żelazna lub Mironowskaya , jęczmień ozimy Borwina czy też rzepak Jet Neuf .
Oj, z tymi odmianami dal bym bobu większości obecnych na rynku , nawet tym z największym potencjałem.
Ale to se ne wrati Panie.
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 22:07 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mój błąd. miałem na myśli, że używam materiałów siewnych wyhodowanych zagranicą i dopuszczonych w polsce.

Rozumiem o co Ci chodzi ale to nie powoduje, że 4 kwietnia był terminem późnym bo tak samo w tym roku czekam do tego terminu tylko i wyłącznie o to mi chodzi.

Tak samo gdyby nie nastąpiło w tamtym roku wymarznięcie i jęczmień był zasiany normalnie 4 kwietnia.

życzę udanych zbiorów i się szanujmy
Powrót do góry
lanz buldog

PostWysłany: 22:01 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fryciol napisał:
nie chodzi mi o technologie ulokowaną w sprzęcie rolniczym lecz o potencjał współczesnych odmian. poza tym o tych starych dziadkach z siwą brodą się zgodzę bo ich nie używam. ściągam zagraniczne środki.

Czyli łamiesz prawo . Co do wiosny 2012 , to jej znajomosć nie ma nic wspólnego z astrologią. Wystarczy przypomnieć sobie o

KOMUNIKAT
dotyczący wymarznięcia ozimin w 2012 r.

W związku z wystąpieniem na terenie województwa łódzkiego wymarznięć ozimin w 2012 roku i koniecznością ponownego przesiania niektórych zasiewów pszenicy ozimej, pszenżyta ewentualnie rzepaku - Urząd Miasta Zduńska Wola prosi rolników o niezwłoczne zgłaszanie do tut. Urzędu Miasta - Biura Gospodarki Nieruchomościami ul. Stefana Złotnickiego nr 13 pokój 421 gospodarstw, które zostały dotknięte wymarznięciem ozimin, w celu dokonania w terenie lustracji oraz sporządzenia uproszczonego protokołu oszacowania strat .
Lustracji w terenie i oszacowywaniu strat podlegają uprawy likwidowane i zniszczone w 100 %.

Projekt dotyczący charakteru pomocy udzielanej rolnikom dostępny jest na stronie www.minrol.gov.pl
Powrót do góry
fryciol

PostWysłany: 21:52 Czw 20 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pozdrawiam z mojej strony temat zakończony.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja roślinna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Następny
Strona 3 z 27

Skocz do: