Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

prosze o porade jak sie sieje poplon (jestem pierwszorocznym rolnikiem) ja bym zrobil tak: Kombajn zebrał zboże z pola, (nie mam agregatu) robie podorywke, bronuje, sieje lejkiem do wysiewu nawozów i bronuje znów. (jakies nawozy pod to ) ??? Poplon chce posiac ponieważ to pole jest daleko ode mnie i nie mam zamiaru jechac tam z ziemniakami i je sadzic a to gleba V-VI. zbyt duze koszta. mialem ziemniaki(04r.) - zyto(05r.) - przenzyto(06r.) i teraz w tym roku jest znow zyto(07r.). i z tego co sie orentuje to zniszcze ziemie jak tak bedzie dalej wiec alternatywą jest poplon. Jesli chodzi o zglaszanie poplonow do Agencji to musze isc do jakiegos dradcy zeby mi to wytlumaczyl co mam wypelnic itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalezy zglosic sie do doradcy rolnosrodowiskowego. co do nawozenia to nie zaszkodzi dac bo na tak slabej ziemi bedzie marny ten poplon.Pamietaj wysiewac poplon tego samego dnia co wyorzesz bo pozniej sa marne wschody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nalezy zglosic sie do doradcy rolnosrodowiskowego. co do nawozenia to nie zaszkodzi dac bo na tak slabej ziemi bedzie marny ten poplon.Pamietaj wysiewac poplon tego samego dnia co wyorzesz bo pozniej sa marne wschody.

 

Jeśli wysyłasz go do doradcy rolnośrodowiskowego to napewno myślisz o wstąpieniu w ten program 5letni, tam wydaje mi sie że niewolno sypać żadnych nawozów pod poplon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżel ijesteś pierwszorocznym rolnikiem to nowy program rolnośrodowiskowy ruszy dopiero w 2008 roku. mnie również nie udało się załapać na poprzedni program.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
prosze o porade jak sie sieje poplon (jestem pierwszorocznym rolnikiem) ja bym zrobil tak: Kombajn zebrał zboże z pola, (nie mam agregatu) robie podorywke, bronuje, sieje lejkiem do wysiewu nawozów i bronuje znów. (jakies nawozy pod to ) ??? Poplon chce posiac ponieważ to pole jest daleko ode mnie i nie mam zamiaru jechac tam z ziemniakami i je sadzic a to gleba V-VI. zbyt duze koszta. mialem ziemniaki(04r.) - zyto(05r.) - przenzyto(06r.) i teraz w tym roku jest znow zyto(07r.). i z tego co sie orentuje to zniszcze ziemie jak tak bedzie dalej wiec alternatywą jest poplon. Jesli chodzi o zglaszanie poplonow do Agencji to musze isc do jakiegos dradcy zeby mi to wytlumaczyl co mam wypelnic itp.

 

a ja bym zrobil tak tak kolega ktprgo cytowalem z tym ze mam grubera z nabudowanym siewnikiem wiec mi chyba broniowanie odpada. a nawozy w jakich ilosciach sypnac i kiedy? czy to koneczne? a tak wogole to poplony mam zaorac pzred czy po zimie? tez jestem poczatkujacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku dostałem kasę z dopłaty za poplony.Zasiane miałem żyto z wyką i łubin . Na ten rok sieje łubin rezygnuje z żyta, ponieważ przenosi choroby grzybowe i mam pełno samo siewów w pszenicy .A po łubinie na IVa owies rośnie wspaniale .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy mozna zrobci tak ze posieje poplon zaraz po skoszeniu zboza np (lipiec) a w polowie wrzesnia go przyoram i za tydzien posieje znow zboze ??? czy tak bedzei dobrze ? co sadzicie o sianiu żyta po mieszanece ( jeczmien + owies ) tez siac poplon czy moze sam obornik wystarczy bo wczesniej byly ziemniaki ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie poplon możesz zaorać dopiero na wiosne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz zaorać na jesieni ale nie dostaniesz kasy za taki poplon ale strukture ziemi poprawisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki nie zprecyzowałm swojej wypowiedzi ale wypowiedz andrzej2110 wszystko rozjaśnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytania czy ktoś z was sieje poplon w taki sposób: po zbiorze zborza od razu oram na głeboko i sieje poplon jeszcze w lipcu lub w sierpniu a na wiosne jak gorczyca przez zimę zgnije to jade gruberem i sieje buraki, bo słyszałem o czymś takim ale nie wiem czy to jest tak jak napisałem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy siewie burakow raczej staraj sie opoznic siew gorczycy chyba ze masz dobry siewnik ktory sie nie bedzie zapychal.Ja w tym roku sialem w przerobiona duza gorczyce i bylo ok siewnikiem pneumatcznym nie wiem jak inne sobie poradza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pany zajrzyjcie na finanse jak macie wiedze o rolnosrodowiskowych funduszach w imieniu kolezanki ,,nena''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po żniwach robie podorywkę na stanowiskach po pszenicy,gdzie będzie na wiosnę jęczmień chce zasiać poplon i będzie to rzepak. Ile kg rzepaku muszę wysiać na 1ha? Domyślam się,że rozsiewaczem do nawozów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaraz po żniwach robie podorywkę na stanowiskach po pszenicy,gdzie będzie na wiosnę jęczmień chce zasiać poplon i będzie to rzepak. Ile kg rzepaku muszę wysiać na 1ha? Domyślam się,że rozsiewaczem do nawozów.

nie wiem czy rzepak(domyslam sie ze ozimy) to najlepsza roslina na poplon?!to cholerstwo moze ci potem sprawiac problemy w roslinach nastepczych i to nawet przez kilka lat!!proponuje rosliny jare.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozimy miałby być właśnie...Hmmm jak by został przyorany na zielono to odbił by sie gdy rósłby tam jęczmień? A co powiesz na gorczyce? Trzeba w końcu jakoś dostarczyć próchnicy i poprawić strukturę gleby Jestemciekaw Twoich (i innych) propozycji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ozimy miałby być właśnie...Hmmm jak by został przyorany na zielono to odbił by sie gdy rósłby tam jęczmień? A co powiesz na gorczyce? Trzeba w końcu jakoś dostarczyć próchnicy i poprawić strukturę gleby Jestemciekaw Twoich (i innych) propozycji

gorczyce sieje juz od dawna.kiedy sieje na przyoranie na zime sieje mozliwie szybko po zniwach na podorywke poznaniakiem bo szybiej wschodzi i mniej wysiewasz(12-15kg/ha) do listopada wyrosnie jak las az jest problem z przyoraniem a ziemie wydoi z wody maksymalnie(skała!!!) jak sieje na rolno-srodowiskowe to robie podobnie tyle ze sieje dopiero po20 wrzesnia zeby wiosna nie męczyc sie z orka i nie miec problemów z sadzeniem ziemniaków.Rzepak odradzam bo to co nie wzejdzie jak posiejesz to wzejdzie jak niebedziesz chciał wuprawach nastepczych w tym roku spróbuje na zielony nawóz zasiać peluszke w mieszance z facelia.Jeczmien siany po gorczycy jet zdecydowanie lepszy od tego po zbozu a nawet czsami lepszy niz po ziemniakach

przy tym samym nawozeniu.Wybór nalezy do Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaraz po żniwach robie podorywkę na stanowiskach po pszenicy,gdzie będzie na wiosnę jęczmień chce zasiać poplon i będzie to rzepak. Ile kg rzepaku muszę wysiać na 1ha? Domyślam się,że rozsiewaczem do nawozów.

Proponuje łubin,pierwszy przymrozek go zasuszy i wiosną przeorujesz i masz dobre stanowisko pod jęczmień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast gorczycy juz stosujemy łubin bo nie "wydoi" tak z ziemi jak gorczyca, a poza tym białko, a pozatym lepiej przyoruje sie go.... ale grogi jest... dlatego siejemu na rozmnozenie u siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuje....rzepak odbija sie w następnej roślinie uprawnej...gorczyca lepsza ale ciągnie dużo wody z ziemi a woda cenną jest... łubin..a w jakiej ilości go wysiać i czym bo nigdy nie siałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łubin wysiewam rozsiewaczem (lejkiem) na z talerzowane(lub podorane) ściernisko i bronuje. w ilości 100-150kg/ha i tyle.a możesz zaprawić ziarno nitraginą polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łubin trzeba zasiać wcześnie żeby dał dobrą masę, gorczycę można nawet we wrześniu i przy dobrej pogodzie będzie ok. Po co trzyma wodę? przecież jeżeli gorczyca zostaje na zimę to wiosną jest wilgo ze śniegu i opadów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten program 5 letni też nie jest dla wszystkich bo przez 5 lat musisz na każdym polu posiac poplon i zaorac dopiera na wiosne a jezeli np. ja mam 5 ha na których nie posije jesienia to wiosna tam nie wjade.

wiec trzeba to tez rozpaczyć.a wogle ile dostaje sie za ha tegpo poplonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten program 5 letni też nie jest dla wszystkich bo przez 5 lat musisz na każdym polu posiac poplon i zaorac dopiera na wiosne a jezeli np. ja mam 5 ha na których nie posije jesienia to wiosna tam nie wjade.

wiec trzeba to tez rozpaczyć.a wogle ile dostaje sie za ha tegpo poplonu

jest dla wszystkich wg starych zasad nie musisz na kazdym polu.wg starych zasad mam 520 zl/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jesli chodzi o program rolnosrodowiskowy to najlepsza jest gorczyca... najlepiej w ostatnim mozliwym terminie zasiana zeby duza nie urosła i szybko zmarzła,a założyciel tego tematu nic nie wspominał o takim programie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...