Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ale z tego co się orientuję to na fuzariozę można też pryskać zapobiegawczo w czasie kłoszenia, robiąc zabieg środkami działającymi układowo i systemicznie, wpływa to pozytywnie na liść flagowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbyt dużo pisania jak na jeden dzień, o tym można by książkę napisać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam ,właśnie opryskuje moje pszenice mieszanką swing top +pyrinex ,miejscami

pszenica zaczyna kwitnąć czy oprysk na kwitnące kłosy nie szkodzi ? czy np ciągnik jak strąci kwiatek to sie zapyli ziarniak?

Podobno pszenica kwitnie w pochwie a to co jest na wierzchu to sa resztki Ja w tamtym roku pojechale tak ze chlodnice musialem plukac z pylkow i bylo ok.Problem jak dla minie narazie jest brak deszczu dzisiaj rozlalem troche RSMu.Anthus strasznie sie rozkszewil ciekawe jak sypnie bo takiej gestej psznicy to jeszcze nie mialem.No i wlasnie ma lekko przyschniete koncowki liscia to nie moze byc choroba grzybowa bo dalem mu Charizme z Riza.Na innych odmianach jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zbyt dużo pisania jak na jeden dzień, o tym można by książkę napisać

sorki za to, dziwne jest to forum i muszę się nauczyć jego obsługi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jest sens dawać azot (saletra = saletrzak) NA JECZMIEŃ JARY KTÓRY SIE JUŻ NA DNIACH BĘDZIE KŁOSIŁ ZAZNACZAM ŻE JEST SUCHO ZIEMIA SKORUPA ZASCHNIĘTA ale jęczmień azot dostał tylko pod korzeń wiec wskazane by było dać tylko wstrzymuje mnie ta pogoda bo o deszczu na razie nie bardzo słychać i jest gorąco doradzcie coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
odpuść sobie z azotem w jęczmieniu przy tej pogodzie
my sypnelismy przed krzewieniem... jeszcze wykorzystał po troche popadało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na jakich obrotavh mucicie pszenice w Bizonie ZO56 ???
Zależy od jej wilgotności,przy suchej nie przekraczam 850,wyżej zaczyna się łamanie ziarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie róbcie śmietnika tutaj. właśnie mam siać saletrę 3 dawkę na pszenicę która niedługo zacznie kwitnąć w pełni narazie miejscami kwitnie ,czy mechaniczny kontakt ciągnika z roślinami w ścieżkach nie spowoduje tego że np.kwiatek spadnie przed zapyleniem ? i nie będzie pełnej obsady ziarniaków w kłosie ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle Maciek to już wiesLaw Ci odpowiedział, z jego wypowiedzi należy tylko usunąć pierwsze słowo - "podobno". Jeśli widzisz "kwiatki" to już pszenica jest dawno przekwitnięta - proste - odchyl plewę i plewkę, a zobaczysz początki ziarniaka.

Dwa - nawet gdyby uszkadzał, to wzrost plonu na powierzchni pola bez styku z kołami rekompensowałby straty na ścieżkach.

Pozdrawiam

JAREK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam ,właśnie opryskuje moje pszenice mieszanką swing top +pyrinex ,miejscami

pszenica zaczyna kwitnąć czy oprysk na kwitnące kłosy nie szkodzi ? czy np ciągnik jak strąci kwiatek to sie zapyli ziarniak?

Podobno pszenica kwitnie w pochwie a to co jest na wierzchu to sa resztki Ja w tamtym roku pojechale tak ze chlodnice musialem plukac z pylkow i bylo ok.Problem jak dla minie narazie jest brak deszczu dzisiaj rozlalem troche RSMu.Anthus strasznie sie rozkszewil ciekawe jak sypnie bo takiej gestej psznicy to jeszcze nie mialem.No i wlasnie ma lekko przyschniete koncowki liscia to nie moze byc choroba grzybowa bo dalem mu Charizme z Riza.Na innych odmianach jest ok.

 

Wrażliwość odmianowa na wysokie temperatury i brak wody w glebie, to nie choroba

,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac ze przenica dostala w drugiej dawce azot 80 N w czystym skladniku nie bylo mowy o paparzeniu bo jeszcze padaly deszcze.Wlasciwie to zgadzam sie ze to jest brak wody i wysokie temperatury ale dla swietego spokoju zrobilem ja Amistarem 0,3 eskudo 0,6 i Brawo 0,5 czesc pewnie zostawie dla porownania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam problem z bogatką,tylko że występują na jednym polu różne

warunki glebowe i tu widać to dokładnie. Dodam że zastosowałem jednakowe zabiegi i nawożenie. Proponuję żebyśmy poobserwowali i napisali jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smuga jest bardziej zainfekowana ale przyczna sa choroby podsuszkowe jestem tego pewen bo na tym polu poprzedni wlasciciel uprawaial tylko zborze.Pszenica ma nietylko uszkodzona koncowke liscia flagowego ale tez ma mala plamke na zdzble przy pierwszym kolanku wglada to na fuzaryjna zgorzel pdstawy zdzbla .Na tym polu nie bede uprawial ozimej bo to nie ma sensu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Smuga jest bardziej zainfekowana ale przyczna sa choroby podsuszkowe jestem tego pewen bo na tym polu poprzedni wlasciciel uprawaial tylko zborze.Pszenica ma nietylko uszkodzona koncowke liscia flagowego ale tez ma mala plamke na zdzble przy pierwszym kolanku wglada to na fuzaryjna zgorzel pdstawy zdzbla .Na tym polu nie bede uprawial ozimej bo to nie ma sensu .

 

nie sadze chyba ze widac choroby podsuszkowe. kiedy pryskales na klos? ja pryskalem28,05 do 03.06 i byly zimne noce, a zazwyczaj pryskalem wieczorem... i dlatego sprwcą zaschnietych lisci wedlug mnie jest triazol... bo na nie opryskanej czesci pola nie ma zaschnietych koncówek. odmiana bogatka... widocznie ma duze stresy i co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stres stresem ale skad te plamki na zdzble pasujace raczej do ostrej plamistosci oczkowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to witam wszystkich na forum, mam nadzieje na udanę współpracę i wymianę poglądów!

Zauważyłem dzisiaj, że moja pszenicę jarą zaatakowała mszyca. Chciałem ją opryskać Fastac'iem ale nie jestem pewien czy mogę bo jeszcze mi pszenica nie weszła w fazę kłoszenia bo była trochę pózno siana a teraz jest susza. Co radzicie, można czy nie ? A może znacie jakiś iny dobry środek , który można stosować we wcześniejszych fazach rozwojowych pszenicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze to witam wszystkich na forum, mam nadzieje na udanę współpracę i wymianę poglądów!

Zauważyłem dzisiaj, że moja pszenicę jarą zaatakowała mszyca. Chciałem ją opryskać Fastac'iem ale nie jestem pewien czy mogę bo jeszcze mi pszenica nie weszła w fazę kłoszenia bo była trochę pózno siana a teraz jest susza. Co radzicie, można czy nie ? A może znacie jakiś iny dobry środek , który można stosować we wcześniejszych fazach rozwojowych pszenicy?

przy tej pogodzie odpuścił bym sobie perytroidy, raczej BI58 było by lepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie triazol, bo na jednym polu na mocniejszych kawałkach pszenica jest normalna bez żadnych zmian. Na kawałkach trochę słabszych wierzchołki liści flagowych i pod flagowych lekko zasychają .U nas już są mszyce i skrzypionki , zastanawiam się czym opryskać, aby było niedrogo ale skutecznie . Co radzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba nie triazol, bo na jednym polu na mocniejszych kawałkach pszenica jest normalna bez żadnych zmian. Na kawałkach trochę słabszych wierzchołki liści flagowych i pod flagowych lekko zasychają .U nas już są mszyce i skrzypionki , zastanawiam się czym opryskać, aby było niedrogo ale skutecznie . Co radzicie.

 

to ja juz nie wiem... to moze saletra tak dziala.. wyczytalem ze saletra moze spalic liscie zwlaszcza gdy po zabiegu panuje sucha pogoda..

ja jare opryskuje póxnym wieczorem cyperkil +falcon+mikro przy temp 14-20C

 

do wieslaw : jezeli to podsuszki to bedziemy ogladac bielejace klosy... u mnie zdzbla sa ok... ja stawiam na triazol lub saletre... ale niech sie wypowiedza fachowcy... a moze wstawimy foty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł - wstawcie też sobie bym to chętnie oglądnął...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć panowie czy ktoś pryskał pszenice na miotłe atributem ijaki efekt bo mnie krew zalewa bo pryskałem atributem + senkor i miotła wyszła jak cholera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pryskałem Atrybutem z sekatorem płynnym na 2 kawałkach i na stanowisku po peluszce jest pole czyste , a po pszenicy gdzie jest ph kwaśniejsze a pszenica bardzo długo sie krzewiła i jest rzadsza wyszła miotła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...