Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kolego nianio....

Nie wiem czy wiesz ale po mustangu nawet w dawce 0,5 l /ha, kukurudza bardzo czesto reaguje zmiana koloru na jasniejszy, zwijaniem lisci czy zatrzymaniem wzrostu nawet na 10 dni.

I to nie tylko odmiana clarica ale i inne,

Po prostu mustang zwalczając chwasty dziala równiez negatywnie na kukurydze.....taki jego "urok"

Pozdro,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś mi może podać cene maistera i w jakich dawkach się go stosuje . Do tej pory stosowałam merllin super w dawce 1.5 litra ha
Majster kosztuje 700 zl 600g dawka150g/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej fazie kukurydzy można zastosowac siarczan magnezu z mocznikiem i w jakim stężeniu czy lepiej zastosować odżywkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 % nawozenia w uprawie kukurydzy na ziarno powinno byc stosowane do fazy 5-6 liscie, wtedy bowiem kukurydza koduje w sobie wielkosc ziarniaka czyli kolby, jezeli w tym czasie kukurydza " widzi" ze ma dosc skladników odzywczych koduje sobie ze moze wykształcic duzą kolbe, a jeje wielkosc w tym momenci bedzie uzalezniona od dostepu wody.

 

A co do nawozenia.......mocznik mozna stosowac do oprysku w dawce do 15 kg( mocznika z worka nie przeliczając na czysty skladnik) na 1000l cieczy roboczej opryskiwacza przy załozeniu ze 1000 l opryskamy ok. 4-4,3 ha.

ja osobiscei wole odzywki tj. np wuxal top P - wysoko fosforowy( 2-3 l/ha) , lub felicur-bardzo dobry preparat do nawozenia dolistnego.

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
100 % nawozenia w uprawie kukurydzy na ziarno powinno byc stosowane do fazy 5-6 liscie, wtedy bowiem kukurydza koduje w sobie wielkosc ziarniaka czyli kolby, jezeli w tym czasie kukurydza " widzi" ze ma dosc skladników odzywczych koduje sobie ze moze wykształcic duzą kolbe, a jeje wielkosc w tym momenci bedzie uzalezniona od dostepu wody.

 

 

W okresie 5-6 liści to kukurydza musi mieć dostęp do nawozu a nie wtedy wysiewać!

Przy 5-6 liściach dobrze jest da 4-5% mocznika z magnezem, daje niezłego kopa szczególnie po chłodach. Ale nie w tym roku, na razie nie ma takiej potrzeby a nawet możliwości-za gorąco. za tydzień będzie już za mało wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego szopen...

Napisałem wyraznie.....DO fazy 5-6 liscia, a wchodząc w drobiazgi nawozy sypkie powinny byc zastosowane dużo wczsesniej a w fazie 5-6 liscia jako zabiegi ostatnie, i jak to nazwałes " kopiace" , powiiny buc zastosowane preparaty dolistne które działaja 20 razy szybciej,

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do fazy oznacza że można dać w fazie 4 liścia a to dużo za późno, w kukurydzy raczej wszystko przedsiewnie, chyba że połowa azotu w 5 liściu. Robiłem takie doświadczenie ale nie było zwyżki plonu.

Co do dolistnych to wszystkie rozpuszczone w wodzie działają skutecznie i szybko, ja daję mikro z azotem i magnezem, poprawia to wchłanianie szczególnie fosforu który ma duże znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem połowę dawki przedsiewnie [saletrzak], teraz dam mocznik tylko rozsiewacz mi sie rozsypał... muszę szybko naprawić bo kukurydza rośnie teraz w oczach Tylko ta susza mnie martwi, nawóz nie będzie mógł szybko zadziałać... może część dam dolistnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja dałem połowę dawki przedsiewnie [saletrzak], teraz dam mocznik tylko rozsiewacz mi sie rozsypał... muszę szybko naprawić bo kukurydza rośnie teraz w oczach Tylko ta susza mnie martwi, nawóz nie będzie mógł szybko zadziałać... może część dam dolistnie.

Zastosuj mocznik przed spodziewanym deszczem, jak wysypiesz go na zieme to będzie leżał i cały azot odparuje w postaci amoniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zauważyłem toksyczne działanie guardiana na siewki kukurydzy,podobne jest to bardzo do niedoboru fosforu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciek jaką dwałeś dawke guardiana ja na jednej działce dałem 10l/3ha i nic się nie stało zeszła git tylko sam guardian

 

Czym najtaniej zrobić zasianą w ugorze Kuku perzu do licha

 

Titus+mustang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy jest jakiś herbicyd ktory zwalczy skrzyp polny ? Wyłazi mi to dziadostwo w kuku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepszy od Titusa jest Milagro, przy odpowiednich warunkach dawka 1l jest wystarczająca. Poza tym Milagro ma mnie ograniczeń termicznych niz Titus.

Przy aktualnej pogodzie nie zastosowałbym jednak niczego, czekam na deszczyk i ochłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka cena 1l milagro sam załatwi i 2 liścienne

 

Ja do Titusa mam też przekonanie gdybym miał atrazyne to bym nim pryskał a z mustangiem to móli kukurydze może dam 0,4 mustanga

 

Perzu jest tyle że prawie kuku nie widać i jak będe czekał to za duża urośnie a wilgoci to raczej nie brakuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zastosuj mocznik przed spodziewanym deszczem, jak wysypiesz go na zieme to będzie leżał i cały azot odparuje w postaci amoniaku.

 

Wiem o tym, myślałem że coś popada, ale się nie zanosi póki co... Muszę chyba ją poratować póki susza mocznikiem dolistnie [pojadę może wieczorem żeby nie spalić] i fosforanem, bo miejscami mi sczerwieniała i jest słaba, zwłaszcza na cięższej ziemi. Tylko po gnojowicy rośnie jak burza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc widać to działanie najbardziej w miejscach gdzie jest słabsza ziemia lub sie nałożyły przejazdy ,widać jak pojechałem pod górę wiadomo poślizg i wali wiekszą dawkę a dawałem 2,5 l/ha ,jakbym wiedział że tak zleje to wystarczyło dać 1,5 litra i kukurydza by tak nie odczuła.tak że wiem co potrafią środki doglebowe w kukurydzy .Na węgrzech były przypadki zniszczenia palntacji po merlinie ,gdzieś wyczytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

milagro - 189zł/l już nie czekam na deszcz, chwasty zaczynają przerastać kukurydze robię mieszankę maizine 2l/ha i milagro 0.75l/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po jakim czasie guardian rozkłada się w glebie ?bo mi co bądź porobił z kukurydzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś spotkał się z taką sytuacją albo potrafi to wyjaśnić bo ja jestem w szoku:

-pole kukurydzy 20 ha jednorodne, jedna odmiana, siew w ciągu dwóch dni

-na 6 ha dodatkowo poszła gnojowica pod orkę ale wszystko było orane wiosną

-na całości oprysk doglegowo jednego dnia, jeden środek

 

dokładnie na tych 6 ha nawożonych dodatkowo gnojowicą kukurydza przy takich temperaturach jest fioletowa jakby nie miała wcale fosforu

wzrost jest taki sam na całości pola ale tego fioletu nie potrafię wytłumaczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to samo albo podobne,tylko u mnie są miejsca gdzie rośnie lepiej i ma mniej fioletu i miejsca gdzie mało co nie zdycha.

pod wieczór jadę z cyn-fosem wezmę aparat i porobie zdjęcia ,mi się wydaje że to jest sprawka guardiana max 840ec monsanto powinno mi odszkodowanie chyba wypłacić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj zaczęły przechodzić mojej kukurydzy fioletowe przebarwienia,i tak odnośnie to najlepiej poradziła sobie na kawałkach które musiałem 2 razy kultywatorem przejechać (kukurydza po kolana) ,na wiosennej orce też dobrze ,

najgorzej jest tam gdzie robiłem 2 razy agregatem (pierwszy raz w połowie kwietnia żeby przerwać parowanie,2 raz pod uprawę ).Zaskorupienie gleby po dużych i gwałtownych opadach majowych spowodowało "zduszenie "gleby ,to widać jak na jednym kawałku gdzie ziemia jest ciemna zlewna 2 klasa kukurydza jest gorsza jak tam gdzie jest żółto brązowa glinka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja też w końcu zaczyna normalnie wyglądać, fiolet znika 6 dni temu dałem mocznik, siarczan magnezu i fosforan dolistnie. Dziś zrobiłem to samo, czekam teraz na deszcz żeby sypnąć mocznik ale coś nie mogę się doczekać...

 

U mnie to chyba też efekt zasklepionej gleby, gdy orałem jesienią było bardzo mokro, wiosną tylko pojechałem 1x agregatem, żałuje że nie podrapałem.... Do tego jeszcze było wałowane po siewie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...