Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Co do poplonów to na poplon ozimy najtaniej wychodzi żyto czy ktoś ma jakies inne pomysły... ja troszkę z wyką ozimą chce pomieszac ale mało jej dodam bo około 230pln za dt chcą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do poplonów to na poplon ozimy najtaniej wychodzi żyto czy ktoś ma jakies inne pomysły... ja troszkę z wyką ozimą chce pomieszac ale mało jej dodam bo około 230pln za dt chcą

Zyto to porażka zostaje pełno samosiewów miałem raz na poplonie i więcej nie posieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja myślałem że to żyto najpierw zrandapuje czy cos takiego chociaz z drugiej strony to to juz tak tanio wtedy nie wychodzi ale co jak nie żyto lub wyke można siać na poplon ozimy żeby było zgodne z programem rolnośrodowiskowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem w programie z ozimego na łubin troche mniej kasy ale zero problemów z uprawą i chorób mniej jak po życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieję w poplonie na zimę gorczycę+facelja (już dwa lata) na wiosnę agregat uprawowy. Na polu gdzie w zimie były poplony jest większa wilgotność co opóźnia wejście w pole o około tydzień.

Tak to wyglądało przed zimą

gallery_30_103_29669.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie, u mnie tam gdzie sieję poplony wchodzę wcześniej z orką i po tym sieję pszenżyto jare i kukurydzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sieję w poplonie na zimę gorczycę+facelja (już dwa lata) na wiosnę agregat uprawowy. Na polu gdzie w zimie były poplony jest większa wilgotność co opóźnia wejście w pole o około tydzień.

Tak to wyglądało przed zimą

gallery_30_103_29669.jpg

i na jaka cholere taka wielka gorczyca ci na zime rolno-srodowiskowych nie miała baba kłopotu na wiosne zasiala sobie gorczyce w sierpniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i na jaka cholere taka wielka gorczyca ci na zime rolno-srodowiskowych nie miała baba kłopotu na wiosne zasiala sobie gorczyce w sierpniu

Po to sieję poplony by urosły.

W tym roku spróbuje jeszcze wcześniej.

Jakoś bez problemów dało się to na wiosnę uprawić 2x agregat uprawowy i siew buraków zwykłym siewnikiem Gama.

gallery_30_103_60606.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak sie ma taki luksus... widze gleba az tryska wodą... my walczymy o kazdy litr wody w glebie... takie buraki to beda u mnie... jak spadnie deszcz... a na wiosne nie moge tez tyle po polu jezdzic raz i siac bo znowu przesusze za mocno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im większa gorczyca tym lepiej.

A wiesz co to próchnica w glebie i skąd się bierze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Im większa gorczyca tym lepiej.

A wiesz co to próchnica w glebie i skąd się bierze?

tym lepiej jesli zaorasz ja na zime a jesli zostawisz zawiele jej wiosna do gleby nie wprowadzisz.widze ze zbyt nadgorliwie podchodzisz do rolno-srodowiskowych ale jesli lubisz przeznaczac pieniadze z planu na paliwo na dodatkowa uprawe twoja wola.na moich glebach na dodatkowe przesuszanie pozwolic sobie nie moge bo sama orka wiosenna to juz bład w sztuce.szejkiem tez nie jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orka wiosenna na suchych gruntach to błąd ale na podmokłych gdzie ją robię pozwala właśnie przesuszy ziemię do siewu i skorzysta z wczesnowiosennych opadów. Jakbym miał ta grunty zaorane na zimę to wszedłbym z siewem zboża pod koniec kwietnia a tak sieję w marcu. Pod kukurydzę orkę robię też jak najszybciej, w tym roku w lutym, zwykle w marcu i spokojnie sieję w wilgotną glebę ok. 20 kwietnia. Przy orce zimowej zdarzało się że nie mogłem siać w kwietniu i musiałem czeka do maja a to nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy są te kontrole? U mnie będę robił rsy czwarty rok i nie miałem jeszcze kontroli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A kiedy są te kontrole? U mnie będę robił rsy czwarty rok i nie miałem jeszcze kontroli.

róznie.u mnie byli w polowie lutego sprawdzic czy sie nie spiesze z orka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, z tego co wiem kontrole mogą być przeprowadzane do końca sierpnia. Może dotyczy to tylko ogólnych a w RSach jest inaczej.

Do kiedy mieli ważne upoważnienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziwne, z tego co wiem kontrole mogą być przeprowadzane do końca sierpnia. Może dotyczy to tylko ogólnych a w RSach jest inaczej.

Do kiedy mieli ważne upoważnienia?

dziwne jest to co piszesz.gorczyce wysiewa sie do konca wrzesnia i nalezy utrzymac je na polu do konca lutego co oznacza ze w tym okresie mozesz spodziewac sie kontroli.co niby twoim zdaniem mieli sprawdzac by w lipcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem rocznie ok 60 ha.

Nie próbuj logicznie porównywać terminów kontroli i terminów siewu. Przy zwykłych dopłatach miałem kontrole we wrześniu jak rósł już drugi rzepak i to jest logiczne? Urzędnicy żyją w innym świecie i rządzą się swoimi prawami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Owszem rocznie ok 60 ha.

Nie próbuj logicznie porównywać terminów kontroli i terminów siewu. Przy zwykłych dopłatach miałem kontrole we wrześniu jak rósł już drugi rzepak i to jest logiczne? Urzędnicy żyją w innym świecie i rządzą się swoimi prawami.

nie odpowiem na to pytanie.jestem tylko rolnikem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jako rolnik masz i będziesz miał coraz więcej do czynienia z urzędniczymi absurdami. Cześć z nich ja już poznałem więc nie dziwię się bzdurą i brakowi logiki w działaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realizując program RS bierzemy kasę za zasianie do końca września i nie ruszać do marca a oni mają to kontrolować i niech to robią zgodnie z ustawą bez wymyślania wewnętrznych przepisów.

Gdzieś ktoś pisał że zimą miał kontrolę i w śniegu kopali by sprawdzić. U mnie jeszcze nie było żadnej kontroli a nawet kurs "Stosowanie środków ochrony roślin sprzętem naziemnym" sobie odnowiłem 75zł zdzierstwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej panowie rolnośrodowiskowcy skoro ja mam pakiet z poplonem ozimym to chyba nie mogę tej gorczycy posiać bo to jest roślina do pakietu poplon ścierniskowy więc chcę to żyto walnąc bo tanio wychodzi ale mnie nastraszyliście że potem samosiewy i choroby przenosi i takie tam ... poza tym ostatnio co roku jest sucho i w sumie orka na wiosnę nie wskazana i juz nie wiem co mam zrobić więc może pakiet zmienię w przyszłym roku z ozimego na ścierniskowy różnica 20 zł na ha a nie trzeba będzie orać na wiosnę....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie byli sprawdzić w lutym czy nie zorane a sieję w poplonie groch lub peluszkę jest to drogie ale jęczmień jary lepiej wygląda na tym stanowisku niż po ziemniakach.w tamtym roku zasiałem na kilku ha rzepak jary KATASTROFA nie doś ze wystawało trochę spod orki,oprysk nie wykończył tego całkowicie to jak kosiłem zboże to dorodne liście rzepaku zapychały kombajn. Żyto tylko sieję przed ziemniakami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...