Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktos mi wytlumaczy na co wplywa skracanie pszenicy? czy wplywa na poziom plonow? czy na cos innego?

Samo skracanie powoduje spadek plonu. Dopiero połączone z wysokim nawożeniem daje wzrost plonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mieszaninę Experta Met i Alistera to byłem w tym roku bardzo zadowolony, miotła nie pokazała się do samych żniw. A to już duży sukces. Na wiosnę na niektórych polach musiałem tylko poprawić chabra bławatka, bo już od dawien dawna mam z nim problem. W tym roku znowu robię taką mieszankę albo dam sam Alister. Pięknie wygląda pszeniczka jak tylko ruszy wegetacja. jest czyściutka i dopiero po jakimś czasie zaczynają wschodzić ,,niedobitki" , które bez problemu zwalczam najniższymi dawkami herbicydów na dwuliścienne.

 

Polecam jesienią odchwaszczanie pszenicy. Pozdrówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktos mi wytlumaczy na co wplywa skracanie pszenicy? czy wplywa na poziom plonow? czy na cos innego?

Samo skracanie powoduje spadek plonu. Dopiero połączone z wysokim nawożeniem daje wzrost plonu.

 

 

a juz myslalem ze skracajac roslina potrzebuje mniej mineralow na wzrost bo jest mniejszy przyrost masy a co za tym idzie plon wzrasta ale jak widze nie ma nic za darmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skracanie słomy powoduje również skracanie systemu korzeniowego dlatego w suche lata można się nieźle na tym przejechać, zwłaszcza jeśli chodzi o słabsze ziemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Negatywny wpływ CCC czyli chlorku chloramekwatu na rozwój systemu korzeniowego,rozpowszechniony przez speców ze syngenty ,ja nie spotkałem się z opracowaniem opartym na doświadczeniach żeby ktoś tam sformułował taką teorię.Ja osobiscie stosuję moddus mix ,0,4 moddus i 1l stabilanu,ale w tym roku i tak legło no ale ponad 9t to trochę ziemia przyciąga i do tego te deszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Negatywny wpływ CCC czyli chlorku chloramekwatu na rozwój systemu korzeniowego,rozpowszechniony przez speców ze syngenty ,ja nie spotkałem się z opracowaniem opartym na doświadczeniach żeby ktoś tam sformułował taką teorię.Ja osobiscie stosuję moddus mix ,0,4 moddus i 1l stabilanu,ale w tym roku i tak legło no ale ponad 9t to trochę ziemia przyciąga i do tego te deszcze.

Chlorek chloromekwatu hamuje tworzenie się hormonów wzrostu podłużnego roślin i dlatego działa na długość międzywęźli tylko wówczas, gdy oprysk nastąpi przed wzrostem na długość. Pierwszy oprysk środkiem CCC ma najsilniejszy efekt skracania jeżeli przeprowadzony zostanie w momencie uwalniania się pierwszego kolanka od węzła krzewienia. Drugi oprysk powinien nastąpić wtedy, gdy z pierwszego kolanka rozpoczyna się uwalnianie drugiego. W ten sposób zostaną dolne międzywęźla skrócone.

Stosowanie w późniejszym terminie jest mało efektywne,a późne stosowanie (10-12 dni przed kwitnieniem) powoduje opóźnienie procesu kwitnienia i może być szkodliwe.

CCC nie powinno się stosować

-po poprzedzającej suszy trwającej od stadium jednego do dwóch kolanek. W ten sposób zapobiega się skróceniu kłosa.

-po ukazaniu się czubków iści flagowych,szczególnie wtedy gdy przedtem panowała zimna, wilgotna pogoda.

Stosowanie w późniejszym terminie jest mało efektywne, a późne stosowanie (10-12 dni przed kwitnieniem) powoduje opóźnienie procesu kwitnienia i może być szkodliwe.Przy skracaniu źdźbła przy pomocy CCC opóźnia się również wzrost korzeni na długość. Po 10 dniach korzenie rosną znów normalnie.Jeżeli w tym czasie panuje susza wówczas gleby lekkie, przy jeszcze nie zupełnie zwartym łanie, szybko wysychają i rośliny cierpią na niedostatek wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Etykieta S T A B I L A N 750 SL

DZIAŁANIE ŚRODKA

Stabilan 750 SL hamuje wzrost, skraca i usztywnia źdźbło zbóż, w rezultacie zapobiegając ich

wyleganiu

ZAKRES STOSOWANIA, TERMINY I DAWKI

Środek stosuje się na glebach żyznych, intensywnie nawożonych azotem, a także

w warunkach glebowo - klimatycznych, w których istnieje ryzyko wylegania

PRZECIWWSKAZANIA

Środka nie stosować:

-na glebach o niskiej zasobności, w warunkach niskiego nawożenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś uprawiał finezję, jak u niej z ochroną i jaki dała plon

 

ja miałem:-D no odmianka jest fajna ale ja miałem rónie max 6,5tony:/ wyglądała ful wypas ale coś nie sypneła pozatym puźno siana:/ pod koniec października:/ ale dobra jest parametry super ja raz od grzyba waliłem falconem i raz modus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to coś słabo albo ziemia słabsza ,bo mi bogatka póżno posiana tj 5grudnia sypneła ok 8,5t/ha i to było dla mnie totalnym zaskoczeniem ,stanowisko po burakach cukrowych,a schodziła pod koniec lutego,ochrona to akcja jakość, dostała koło 600kg saletry w 3 dawkach ,parametry też normalnie szok gluten 33,5 białko 15,3-niestety opadanie do bani ale tego u mnie nie mają prawie wszystkie pszenice ozime.ziemia 2,3a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek po ile sprzedajesz pszenice? ja pchnąłem część jarej po 650zł ale miała wysokie parametry..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś uprawiał finezję, jak u niej z ochroną i jaki dała plon

 

ja miałem:-D no odmianka jest fajna ale ja miałem rónie max 6,5tony:/ wyglądała ful wypas ale coś nie sypneła pozatym puźno siana:/ pod koniec października:/ ale dobra jest parametry super ja raz od grzyba waliłem falconem i raz modus

 

na jakim siałeś stanowisku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś uprawiał finezję, jak u niej z ochroną i jaki dała plon

 

ja miałem:-D no odmianka jest fajna ale ja miałem rónie max 6,5tony:/ wyglądała ful wypas ale coś nie sypneła pozatym puźno siana:/ pod koniec października:/ ale dobra jest parametry super ja raz od grzyba waliłem falconem i raz modus

 

na jakim siałeś stanowisku

 

no ja siałem na 3-4 klasa ale stanowiska dobre po burakach to lepszy plon byl a po zbożu + obornik to tak nie za spcalnie to na tym 3 stanowisku wyległa:/ to też plon w dół:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pszenicy nie sprzedaje ,wsypałem wszystko w bina i czekam bo za 450zł nie usmiecha mi się wozić ,podobno cena ma się podnieść nie rozumiem dlaczego paszówka z węgier kosztuje z transportem 550 zł ,a swojemu chłopu chcą dawać 100zł mniej wk....ia mnie to niezmiernie,jak to swoj ze swojego chce zdoić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aciek ile ći sypnęła Melissos?

u mnie ta ozima to 7t/ha

jara różnie od 3 do 6.5 t/ha

Te 3t/ha to i tak nieźle jak na warunki jakie miała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pszenicy nie sprzedaje ,wsypałem wszystko w bina i czekam bo za 450zł nie usmiecha mi się wozić ,podobno cena ma się podnieść nie rozumiem dlaczego paszówka z węgier kosztuje z transportem 550 zł ,a swojemu chłopu chcą dawać 100zł mniej wk....ia mnie to niezmiernie,jak to swoj ze swojego chce zdoić

To to jest na wolnym rynku. Znam przypadek że węgierską paszówkę sprzedali w Polsce w zeszłym roku na konsumcyjną bo złapała parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Melisos też ok.7 t/ha ale przedplonem była pszenica ozima i to pole od 2 lat nie widziało pk, dałem jej tylko wapna tlenkowego ,mogło być troszkę więcej bo przypaliłem ją mieszanką ,golda-tolurexu i stabilanu w południe ,slaetry dostała tyle samo co ozima i ochronę też miała jak ozima,ku mojemu zaskoczeniu nie ma liczby opadania odpowiedniej ,może gdyby była w lutym marcu posiana .Zastanawiam się czy siać ją na przyszły rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy miał ktoś do czynienia z odmianami Bogatka i Turniak. Chciałbym wiedzieć jak plonuja , zimują i którą wybrać jak coś. Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o plon to bogatka wypadła najlepiej o 0,5 tony nawet lepiej niż "ludwig". A jeśli chodzi o jakość omłot (przed deszczami i w parametrach) to nie jest aż tak rewelacyjnie choć nie jest źle ocenił bym jakość na 4 + w sumie dlatego to jest klasa B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zaprawiacie zboża na suchoczy na mokro ? Jak zaprawiacie na mokro ? Można by było dawać tą zaprawe w opryskiwacz plecakowy i w siewniku meiszając pryskać nią czy nie bardzo? Co powieie o Maxim 025FS? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no ja zaprawiam na mokro jeśli można to tak nazwać bo zaprawiam Raxilem w żelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zaprawiam scenic-em Bayera przez przenośnik ślimakowy 6m ustawiony ok 45 stop. w górę wpuszczam wężykami prze trzy otwory wykonane co 70cm w żmijce .Pojemnik ma zaworek a żmijka zasuwę, tymi dwoma reguluję ilość zaprawy i masę podawanego zboża zboża z zbiornika lejowego /gdzie mam oczyszczone zboże/ jest OK. Zaprawiam tak ok. 20t rocznie ziarna i jeszcze sąsiedzi i każdy sobie chwali metoda szybka i bardzo dokładna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...