Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

no to widze ze nikt mi nie pomoże odnośnie tego herbicydu a powiedzcie jakie znaczenie w ilości plonu ma 3 dawka azotu ?

chłopie o co chodzi?piszesz o septoriozie i innych grzybach a pytasz o herbicyd ?

(przypomnienie ze szkoly:na grzyby sa fungicydy a herbicydy na chwasty).

moim zdaniem masz normalne zmiany po zimie.pierwsza dawka amonowej po ruszeniu wegetacji załatwi sprawe a na jakis fungicyd przyjdzie czas później.

trzecia dawka N wplywa w wiekszym stopniu na jakość plonu niz na ilość która powinna być zbudowana pierwsza i druga dawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe racja kolego to są właśnie objawy Ciężkiej grypy ale palnełem... hehe no możliwe że są to objawy właśnie poziomowe, ale w tamtym roku jak mi wzięła septorioza to puźniej falcon nie poradził:/ na spodzie była cała żółta i plon słabszy. A z tą dawka to hmm mam dużą liczbę kłosów ale na niektórych pokazowaych planatacjach widzę jakie mają długie kłosy i ciekawe od czego to zależy:/ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hehe racja kolego to są właśnie objawy Ciężkiej grypy ale palnełem... hehe no możliwe że są to objawy właśnie poziomowe, ale w tamtym roku jak mi wzięła septorioza to puźniej falcon nie poradził:/ na spodzie była cała żółta i plon słabszy. A z tą dawka to hmm mam dużą liczbę kłosów ale na niektórych pokazowaych planatacjach widzę jakie mają długie kłosy i ciekawe od czego to zależy:/ ?

widocznie za późno pojechałeś tym FALCONEM.robiłes jeden zabieg czy dwa?jeżeli w pore zrobisz pierwszy zabieg wszystko idzie potem opanowac gorzej jeżeli ktoś sie obudzi przed kłoszeniem i mysli ze sobie poradzi wtedy nawet najlepsze srodki moga mieć problemy.długość kłosa to nie wszystko.dużó zależy od odmiany.bardziej zwracałbym uwage na ilość ziarniaków w kłosie i mtz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak racja zależy od odmiany. no ale ja wcale przed kłoszeniem nie pryskałem!! tylko gdzieś tak strzelanie w źdźbło a liść flagowy tak mniej więcej po 2 dawce azotu no i raz zrobiłem ten zabieg na tym polu był dawany modus też 0,3l/h i pszenice powaliło.... ehhh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie macie doświadczenie z sypaniem mocznika pod pszenice? Ja chciałm pojechać pierwszą dawkę saletrą a drugą mocznikim (bo się opłaca ze względy na cenę) a trzcią dawkę znów saletrą i nie wiem czy to dobra opcja co radzicie? u mnie we wsi coś odradzają że niby póżno działa ale ja im tłumacze że dlatego jade pierwszy raz saletrą ale coś do nich nie dociera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Późno działa jak jest niska temperatura ale powyżej 5 st.C działa jak należy i to znacznie dłużej i tu jest raczej problem jak za późno posiejesz. Taki mój znajomy mówi że do połowy maja można jechać mocznikiem a potem to już za późno bo żniwa opóźnia? Ile w tym prawdy.

Sam w tym roku mam na pierwszy strzał saletrę i potem mocznik i koniec. Za tą cenę zboża nie warto walić tak grubo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wstrzelić się z mocznikiem tuz przed deszczem, lezący w łanie pod wpływem temperatury wydziela amoniak i co za tym idzie azot wyparowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no tak racja zależy od odmiany. no ale ja wcale przed kłoszeniem nie pryskałem!! tylko gdzieś tak strzelanie w źdźbło a liść flagowy tak mniej więcej po 2 dawce azotu no i raz zrobiłem ten zabieg na tym polu był dawany modus też 0,3l/h i pszenice powaliło.... ehhh

moja rada:pamietaj o pierwszym zabiegu i zrób go do drugiego kolanka-to jest podstawa.czesto to czego jeszcze nie widac rozwija sie juz w łanie.modus tak.lepiej działa w dzielonych dawkach.no to powiedz ile dałes azotu i jak gesto siałes i jaka odmiane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no tak racja zależy od odmiany. no ale ja wcale przed kłoszeniem nie pryskałem!! tylko gdzieś tak strzelanie w źdźbło a liść flagowy tak mniej więcej po 2 dawce azotu no i raz zrobiłem ten zabieg na tym polu był dawany modus też 0,3l/h i pszenice powaliło.... ehhh

moja rada:pamietaj o pierwszym zabiegu i zrób go do drugiego kolanka-to jest podstawa.czesto to czego jeszcze nie widac rozwija sie juz w łanie.modus tak.lepiej działa w dzielonych dawkach.no to powiedz ile dałes azotu i jak gesto siałes i jaka odmiane

 

Stanowisko w stopniu wysokim zasobne w P i K i Mg azotu też tam nie brakowało odmiana Finezja wiosną dałem 60kg N w saletrzaku bardzo wcześnie później na strzelanie jakieś 45kg N i to był koniec z azotem modus i falcon poszły tak jak wcześniej opisywałem pomiędzy strzelaniem a liściem flagowym trudno dokładniej mi to okreslić:/ pszenica była ładna dołem gdzieś żółciejsza choc po zimie nie było tego widać tak mocno w tym roku będzie gorzej (septorioza). Tam gdzie stała to sypała pięknie Bizon tylko ryczał a gdzie leżała to kosiła się jak siano... i juz nie sypała tak:/ położyło ją tak mniej wiej na 2 tygodnie przed zbiorem. Czy po zastosowaniu 3 dawki N wczesniej mogła by się położyć? jak to z tym jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

finezja do krótkich nie nalezy wiec te 0,3modusa to troche skromnie.nie napisałes jak gesto siałes?widze ze strasznie zalezy ci na tej trzeciej dawce ale czy ma ona obecnie uzasadnienie ekonomiczne trzecia dawka to juz kosmetyka(parametry) pomysl o jakiejs morfolinie na pierwszym kolanku ewentualnie możesz dodac CCC a potem dac modus i zabieg na kłos.

Moim zdaniem kazdy zabieg powinien miec uzasadnienie ekonomiczne a nie byc sztuka dla sztuki.a przy tych relacjach kosztów do przychodów...szkoda gadac .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siałem około 220kg/h no nie zależy mi tak bardzo ale z parametrami nie mam problemów żadnych przy sprzedaży. jeśli chodzi o ccc to ja ogromnie nie lubię tego środka ze względu na możliwe zniżenia roślin które raz już miałem po nim... szczególnie jak przyjdzie susza:/ trzeba by może jakąś małą dawkę dać np jak zalecaja 2,5l/h to dać litr powiedzmy i spać spokojnie... i puźniej modus. Raczej ogólnie to zależy mi na uzyskaniu jak największej ilości ziarna przy dość rozsądnym wydatku. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba robic tak jak niemcy dziela dawke antywylegacza na 4-5 i daja w kazdym oprysku po troche. Modus jest dobry ale drogi a CCC w dawce jednorazowej skraca tez korzenie i pozniej susza i sa skutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moich okolicach w jednym dużym gospodarstwo - mają pow. 300 ha siali dzisiaj jakiś nawóz na pszenice, wiem tylko że był w żółtych big-bagach i dość dużą dawakę dali. Ciekawi mnie co oni tam mogli siać o tej porze - bo chyba na saletrę to trochę za wcześnie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W moich okolicach w jednym dużym gospodarstwo - mają pow. 300 ha siali dzisiaj jakiś nawóz na pszenice, wiem tylko że był w żółtych big-bagach i dość dużą dawakę dali. Ciekawi mnie co oni tam mogli siać o tej porze - bo chyba na saletrę to trochę za wcześnie ...

u nas w okolicy w duzych gospodarstwach też juz sieja nawozy ale u nas sypią sól potasową i jakieś nawozy NPK jak dali mało pod korzeń, ale przecież nei można siać nawozów w lutym dopiero od marca mozna wjechać w pole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to jest mowa tylko o nawozach organicznych w tym rozporządzeniu, a nie ma nic o mineralnych ale na 100% nie jestem pewien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektóre nawozy na przykład kemirę npk zalecają siać w dwóch dawkach, jesienią i wiosną, oczywiście pod pszenicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zaczynamy wiosenne manewry... i czym jedziemy od miotly oprocz ipu... bo podobno przypala... moze tolurex? ktos wie jak sie placi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz 3l to może przypali a ja dasz 2,5l to tylko tam gdzie się nałoży oprysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest tyle różnych środkow na miotłe wiosna a wy tu jeszcze piszecie o ipu i chlorotoluronie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daję Atlantis w dawce 250g na ha. Dawka tak wysoka ze względu na wyczyniec polny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja na rynku zbóż

 

Na naszym rynku realna cena transakcyjna nie przekracza 550 złotych za tonę.

 

Tak wysokie stawki odstraszyły nieco eksporterów. I kukurydza nie cieszy się już takim "wzięciem", jak jeszcze kilka dni temu.

 

Wczorajsze przetasowania walutowe zrobiły na rynku zbóż prawdziwą rewolucję. Najbardziej ucierpieli producenci żyta. Jeszcze przedwczoraj żyto dowożone do portów było wyceniane na 420 – 440 złotych. Wczoraj ceny spadły nawet do 390 złotych.

 

Zupełnie nie sprzedaje się jęczmień, a znalezienie nabywców na owies, to prawdziwy koncert życzeń. Cała Polska zajęta jest wożeniem ziarna do portów, ale tylko tego, na którym można najlepiej zarobić.

Agrobiznes, TVP1, 20 lutego 2009

 

 

i co wy na to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...