Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Posiałem żółtego Mistera i wąskolistnego Cezara - czy rzeczywiście mają niepękające strąki

 

W Misterze strąki pękają. Przynajmniej u mnie tak było 2 lata temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym pryskacie lubin waskolisty w celu wyrownania lanu przed zbiorem? ja mysle nad preparatem Reglone nie wiem moze jest jakis tanszy i lepszy a ja o nim nie wiem......i kiedy to stosowac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym środkiem do desykacji łubinu będzie moim zdaniem Basta 150 SL. Działa wolniej niż Reglone i nie powoduje otwierania się strąków w przypadku opóźniania zbioru np. przez deszcze. Cenowo to już pewnie nie wygląda to najlepiej. W zeszłym roku płaciłem za Bastę około 85 zł/l. W łubinie zalecane jest 2,5 l/ha, czyli wychodzi 213 zł/ha.

Jak chodzi Ci o koszty to najtaniej sprawę załatwi poczciwy Roundup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najlepszym środkiem do desykacji łubinu będzie moim zdaniem Basta 150 SL. Działa wolniej niż Reglone i nie powoduje otwierania się strąków w przypadku opóźniania zbioru np. przez deszcze. Cenowo to już pewnie nie wygląda to najlepiej. W zeszłym roku płaciłem za Bastę około 85 zł/l. W łubinie zalecane jest 2,5 l/ha, czyli wychodzi 213 zł/ha.

Jak chodzi Ci o koszty to najtaniej sprawę załatwi poczciwy Roundup.

 

Na plantacji nasiennej Roundup chyba raczej odpada! pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a siał ktoś z was mieszankę łubin + groch? podobno to bardzo dobre rozwiązanie, bo łubin podtrzymuje groch w górze, kolega zobaczył to w niemczech i sam miał u siebie i chwalił, że postanowiłem u siebie zasiać na próbę parę chektarów, narasie przyszła susza i nie za bardzo to się sprawuje :/ ma ktoś u siebie taką mieszankę? jak wam rośnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najlepszym środkiem do desykacji łubinu będzie moim zdaniem Basta 150 SL. Działa wolniej niż Reglone i nie powoduje otwierania się strąków w przypadku opóźniania zbioru np. przez deszcze. Cenowo to już pewnie nie wygląda to najlepiej. W zeszłym roku płaciłem za Bastę około 85 zł/l. W łubinie zalecane jest 2,5 l/ha, czyli wychodzi 213 zł/ha.

Jak chodzi Ci o koszty to najtaniej sprawę załatwi poczciwy Roundup.

 

Na plantacji nasiennej Roundup chyba raczej odpada! pozdr.

Na pewno nie tylko REGLONE po zastosowaniu tego środka ziarno nadaje się do ponownego siewu a po Roundapie tylko konsumpcja lub pasza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprawiam łubin żółty pierwszy rok, dzis byłem na polu i zobaczyłem, że liście zółkną i opadają a strąki robią się już brązowe. Czy to jest normalne, czy też jest to choroba i czym to opryskac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja groch desykuję Roundupem, potem sieję na poplon i rośnie sobie normalnie. Ale będąc uczciwym powiem że nie badałem zdolności kiełkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uprawiam łubin żółty pierwszy rok, dzis byłem na polu i zobaczyłem, że liście zółkną i opadają a strąki robią się już brązowe. Czy to jest normalne, czy też jest to choroba i czym to opryskac?

 

nie znam sie na lubinach zoltych ale wg mnie to juz czas na takie zmiany...ewentualnie fusarium...nastepuje podczas defictyow wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam skosil juz ktos lubin? u mnie sasiad juz skosil waskolistny sonet i mial 1,2t/ha !!! troche dramat......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w tym roku łubin żółty tj słodki wschodzil i kwitł ładnie potem cos go dopadło roslinki porobiły sie poskrecane głównie końce poodpadały strączki w niektórych zostały same badyle ktoś wie co to za choroba i czym to pryskać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czy łubin wąskolistny (Zeus) w ogóle bez nawozu urośnie tzn bez P i K, bo wiadomo, że azotu to się pod łubiny nie sieje. W zeszłym roku miałem też ten łubin dostał P 55 i K 105 na 1ha bez azotu plon średni 1,2t/ha nie ciekawie ale było bardzo sucho. W tym roku z racji drogich nawozów dysponuje tylko Mocznikiem. Nasiona łubinu już posiadam więc będę ryzykował dam trochę azotu i zobaczymy. Zboża też tylko na azocie (ale tu się nie martwię 1 rok wytrzymają w następnym się zobaczy). Gorzej z ziemniakami, bo chyba też tylko mocznik, ale może będą przynajmniej droższe. Proszę o porady co do łubinu. Z góry dzięki!

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar zaczac siać łubin żeby mieć nasiona na poplon i mam kilka pytań

1)czy do zakupu łubinu przysługuje dopłata nasienna i jeżeli tak to w jakiej wysokości,

2) czy można kosić łubn bizonem z-056,

3) w jakim terminie sie go kosi,

4) jaka wielkość ma ziarenko łubinu

5) czy jak posieje łubin na poplon i zostawie go na zime to czy on dobrze przegnije tak jak gorczyca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

1 tak 160zł do 1ha

2 tak można bez problemu

3 nie wiem jak inne odmiany ale wąskolistny Zeus w żniwa na początku

4 zależy jakiej odmiany Zeus ma średnie ziarenka (coś jak konserwowy groszek - tylko białe)

5 mój łubin w poplonie wyrósł duży przymarzł a teraz na polu stoją tylko połamane badyle (nie wiem jak to jest z gorczycą)

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedż do OSY21

1 Jest dopłata ale musisz go kupić w centrali lub Instytucie

2 Mozesz kosić kombajnem ale dobrze jest przeprowadzić desykację bo zagnoisz cały komb. albo po łubinie musisz skosić ok 15ha zboża

4 Zależy od odmiany jeden jest taki jak opisał jan222 są jeszcze ziarna kuleczki takie "pstrokate lub bure" a jest odmiana której ziarno jest białe ale spłaszczone(nie pamiętam nazwy odmiany ale on nadawał się tylko na IVklasę)

5 Wygląda wiosną jak gorczyca z tym że zostawia rozrośnięty system korzeniowy z brodawkami azotu

Pamiętaj dobrze jest zaprawić ziarno łubinu przed siewem NITRAGINĄ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy ktoś z Was sieje łubin ( żółty) w mieszance ze zbożem i jakie byście polecali (owies czy pszenżyto) i w jakim stosunku? Jaki najlepszy termin siewu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TJ napisał

Odpowiedż do OSY21

1 Jest dopłata ale musisz go kupić w centrali lub Instytucie

 

nie do końca - po prostu musi to być materiał kwalifikowany, innymi słowy jak kupisz w centrali albo Instytucie mat. paszowy to nie dostaniesz, a jak nawet gdzie indziej kwalifikat to dostaniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy po oprysku środkiem chwastobójczym PANIDA można zasiać Łubin?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez kilka ostatnich lat mam taki problem z łubinem,gdy zaczyna już pięknie rosnąć to w ciągu kilku dni marnieje w oczach nawet gdy niema suszy.po wyrwaniu z ziemi na korzeniach widać że podgryza je taki maleńki robaczek ledwie widoczny gołym okiem,po kilkunastu dniach korzeń jest całkiem ogołocony z tych brodawek co gromadzą azot i roślina zamiera.Pomocy,byłem w stacji kwarantanny roślin ale oni nie wiedzą co to za szkodnik i jak to zwalczać. mam ziemie IV kl i wcześniej miałem plony łubinu do 2 t a teraz ledwie 1t ,i to przy silnych opadach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was stosował w łubinie wąskolistnym mieszaninę AFALON+COMMAND zaraz po siewie?Pytam , ponieważ w zaleceniach OR ta mieszanina jest polecana tylko w łubinie żółtym i białym i boję się jaki może być efekt w wąskolistnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś z Was stosował w łubinie wąskolistnym mieszaninę AFALON+COMMAND zaraz po siewie?Pytam , ponieważ w zaleceniach OR ta mieszanina jest polecana tylko w łubinie żółtym i białym i boję się jaki może być efekt w wąskolistnym.

 

Ewentualnie sam Command lub w mieszaninie z innym śor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś z Was stosował w łubinie wąskolistnym mieszaninę AFALON+COMMAND zaraz po siewie?Pytam , ponieważ w zaleceniach OR ta mieszanina jest polecana tylko w łubinie żółtym i białym i boję się jaki może być efekt w wąskolistnym.

 

Ewentualnie sam Command lub w mieszaninie z innym śor?

ja bym zastosował command +stomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale PIOTRZE stomp+command też jest tylko zalecany w ł.żółtym.Chodzi mi o radę kogoś , kto zastosował taką mieszaninę w praktyce.Czy pryskałeś ł.wąskolistny tą miksturą , którą polecasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...