Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zachwaszczenie jest średnie można dac 0,20 kg Antlantisa i 1 litr wspomagacza na 1 ha ?

kolego nie chodzi o ilość zachwaszczenie tylko o rodzaj agrofagów (chwastów) przykładowo:

jeśli na twoim polu z chwastów jednoliściennych jest tylko miotła to wystarczy 0.15/ha

jeśli masz już wyczyńca polnego to musisz dać przynajmniej 0.25/ha

a jeśli znajdzie się gdzieś życica to conajmniej 0.4/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam pytanie troche z innej beczki!!

Jaki wplyw na plon zboza ma ""Kwalifikowany Material Siewny""(KMS)

Zakladajac ze agrotechnika przy siewie KMS i swojego materialu siewnego jest taka sama. Czy bedzie takie samo? czy bardzo wzrosnie czy tylko o tyle aby pokryc koszty roznicy uzytego materialu, czy jeszcze cos innego

Według mnie od 5% do 10% wzrost plonu, czyli może sie opłacać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAk dobrze policzyć to materiał kwalifikowany wychodzi taniej niż swój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak! Zależy jeszcze od tego w jakiej cenie stoi pszenica. W tym roku nie wyszło taniej gdyż powiedzmy cena po jakiej można było sprzedac zboże była 55zł/q a 100 KMS kosztowało powiedzmy 160zł (tyle płaciłem za Sukces)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak myslalem ale pewnie duzo zalezy od roznych czynnikow. pogoda, cena , itd. no i jeszcze sa doplaty do materialu siewnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej chyba do końca tak nie jest z tą opłacalnością kwalifikowanych nasion. Ja kupowałem w tym roku żyto syntetyczne gdzie gęstość wysiewu wynosi 80-100 kg/ha w cenie 150 zł/q. Agencja zwraca 100 zł/ha czyli koszt zakupu nasion wynosi 50 zł a do tego należy odliczyć jeszcze koszty zaprawy. A masz pewność ze masz dobry materiał siewny który wyda wysoki plon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

materjał siewny odnawiać trzeba to nie podlega dyskusii tylko Polskie firmy i pracownicy w tych firmach nas oszukują zaprawę kradną niedawno miałem głownię w jęczmieniu jarym a nasiona z centrali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w naszej centrali nasiennej też kantują bo daja najsłabszą zaprawe z mozliwych a cenia sie jak za tą z górnej półki, ale co do wymiany to te ż sie zgadzam trzeba wymieniać, a pozatym to jak sie sieje z własnych zbiorów to trzeba mieć wykupić pozwolenie od producenta tej odmiany którą siejemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był u mnie trzy dni temu chłopak który w centrali pracuje i chciał zaprawę sprzedać.Mówił,ze jak do 1000l 60 farby czerwonej doleje to tez nic się nie stanie,tylko,ze oni tam na trzy zmiany pracują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem pszenice kris wyglądała całkiem dobrze a że jest bardzo niska to po wykłoszaniu zdziwienie co jakieś 2 metry wyrosł okazy innej odmiany w zwykłej by nikt nie zauważył. Kolega miał tak wcześniej z fideliem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w naszej centrali nasiennej też kantują bo daja najsłabszą zaprawe z mozliwych a cenia sie jak za tą z górnej półki, ale co do wymiany to te ż sie zgadzam trzeba wymieniać, a pozatym to jak sie sieje z własnych zbiorów to trzeba mieć wykupić pozwolenie od producenta tej odmiany którą siejemy.

 

Nie jestem do kona pewny ale producentowi danej odmiany musisz zaplacic tylko w przypadku gdy swoje zboze sprzedajesz innym a nie jak uzywasz do wlasnych potrzeb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kupiłem pszenice kris wyglądała całkiem dobrze a że jest bardzo niska to po wykłoszaniu zdziwienie co jakieś 2 metry wyrosł okazy innej odmiany w zwykłej by nikt nie zauważył. Kolega miał tak wcześniej z fideliem .

 

u mnie swojego czasu czasu kris tak się rozszczepił, że około 10% roślin było wyższych jakieś 7-8cm od pozostałych, to dopiero był numer, gdyż była to plantacja nasienna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem łącznie z fungicydami systemicznymi mieszankę 10% mocznika i 3% magnezy przy temperaturze 20oC i pełnym słońcu (w łanie temp. do 30oC) i nie miałem żadnych poparzeń.

Przy zastosowaniu takiej cieczy roboczej daję zawsze minimalne dawki herbicydów i połowę dawki CCC i efekty są 100%.

 

Czyli twoim zdaniem miesznina 150g Atlantis + 0.5 Mustang + 10% mocznika +3% siarczanu magnezu + CCC bedzie bezpieczna w jednym zabiegu. I teraz pytanie czy przy moczniku dodawać Actirob(zwilzacz)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego nie przesadzaj chcesz pryskać na chwasty to pryskaj a nie kombinuj...! Szkoda Ci wody? na odżywki jeszcze czas...!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tilt plus czy alert ?

Co jest skuteczniejsze ?

Wg etykiet alert wykazuje skuteczność również na

(łamliwość podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła) a tilt nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego nie przesadzaj chcesz pryskać na chwasty to pryskaj a nie kombinuj...! Szkoda Ci wody? na odżywki jeszcze czas...!

Nikogo nie namawiam do takich praktyk co wiecej sam tak nie robie ciekaw jestem tylko opini tych ktorzy takie mieszaniny robia i twierdza ze jest OK. Kto pyta nie blądzi a zawsze nowe doświadczenie sie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sypnełem saletrą tak z lekka wcześniej było mokro po jakim czasie moge prysnąc mocznikiem + magnez + ekolist ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w naszej centrali nasiennej też kantują bo daja najsłabszą zaprawe z mozliwych a cenia sie jak za tą z górnej półki, ale co do wymiany to te ż sie zgadzam trzeba wymieniać, a pozatym to jak sie sieje z własnych zbiorów to trzeba mieć wykupić pozwolenie od producenta tej odmiany którą siejemy.

 

Nie jestem do kona pewny ale producentowi danej odmiany musisz zaplacic tylko w przypadku gdy swoje zboze sprzedajesz innym a nie jak uzywasz do wlasnych potrzeb

 

O ile mi wiadomo - W przypadku gdy siejesz własne zboże

1. Nie trzeba kupować pozwolenia

2. Płacisz opłatę hodowlaną hodowcy bodajże za pośrednictwem agencji nasiennej, nawet jeśli wszystko zużyjesz na własne potrzeby.

Pkt 2 nie dotyczy teraz musiałbym sprawdzić gospodarstw czy upraw pon. 10ha

 

Co do kantowania w mat. siewnym - niestety są to praktyki częste. Dlatego ubolewam iż na etykiecie nie ma już nazwy producenta, a jedynie jego numer. Jakby było po staremu to raz kupisz, będzie do kitu, zapamiętasz i więcej nie weźmiesz. A jak masz numer - to zapamiętasz? Nie bardzo.

Inna sprawa, że opłacalność produkcji mat siewnego jest do bani, więc niektórzy oszukują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj sypnełem saletrą tak z lekka wcześniej było mokro po jakim czasie moge prysnąc mocznikiem + magnez + ekolist ?

jak już ostro ruszy wegetacja tzn na pewno nie szybciej niż po zabiegu na chwasty jeśli pryskasz teraz na wiosnę (co najmniej tydz po zabiegu) jeśli nie to spokojnie jak bedziesz dawał fungicydy...!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego nie przesadzaj chcesz pryskać na chwasty to pryskaj a nie kombinuj...! Szkoda Ci wody? na odżywki jeszcze czas...!

Nikogo nie namawiam do takich praktyk co wiecej sam tak nie robie ciekaw jestem tylko opini tych ktorzy takie mieszaniny robia i twierdza ze jest OK. Kto pyta nie blądzi a zawsze nowe doświadczenie sie przyda.

 

Ja popieram Luki 21 - daj sobie spokój z odzywkami lepiej dodaj ten Actirob. Jak przesadzisz z nawozami to ci spali zboże a nie wiadomo jak w tej mieszaninie będą działać herbicydy . A odżywki możesz dodac do pierwszego fungicydu - pewnie wyjdzie ci jakies 2-3 tygodni pozniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za poparcie myślę że nasz opcja będzie najlepsza Bo weźmy to na logikę po co dawać odżywki jak sie ma na celu zniszczenie chwastów? Pszenica po dużej dawce oprysku taż lekko boleje dlatego tak po tygodniu zawsze wjeżdżam z odżywką w składzie:

Ekolist mikro Z 2l/ha

mocznik stężenie 12% objętości wody

siarczan magnezu 5kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luki21 - tydzien to jest dobra przerwa, tyle powinno byc, pszenica juz odsapnie po herbicydach i bedzie lepiej mogla wykorzystac nawóz. Dobra taktyka - pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luki21 - siarczan magnezu 5kg na ha czy na 100 l wody - pytam się bo nie stosowałem a w tym roku bym spróbował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pioter nie przesadzaj z mieszaniem, najpierw herbicyd z mocznikiem, magnezem i dolistnymi a dopiero potem skracanie z nawozami jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
luki21 - siarczan magnezu 5kg na ha czy na 100 l wody - pytam się bo nie stosowałem a w tym roku bym spróbował.

bezpieczne stężenie siarczanu magnezu 7H2O wynosi 2.5% objętości wody czyli przy dawce 200l /ha to 5kg sory że od razu nie napisałem!

-zachęcam do stosowania siarczanu magnezu gdyż zmniejsza on skutki porażenia rozgrzanych roślin podczas stosowania dużego stężenia mocznika który ochładza wodę co niweluje siarczan ogrzewając ją.

-zwiększa szybkość pobierania przez rośliny azotu

-polepsza proces fotosyntezy

-zabezpiecza siarką rośliny przed chorobami grzybowymi

-tyle wiem a pewnie jeszcze coś by się znalazło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...