Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie mam problem w kukurydzy odchwaszczanej przedwschodowo wysokczyła mi komosa, kukurydza jest jużwysokości ok 0,5m ale chwast zaczyna ją gonić i robi się go coraz więcej, może macie pomysł czym go zwalczyć. Jaki środek polecacie? Dzięki pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości pytam ile może być warte w tys zł hektar pola kukurydzy takiej już w dojrzałości mleczno-woskowej gotowej do ciecia na kiszonkę?? U nas gość ma posiane na ziarno ale wiem że swego czasu kiedyś oferował komuś że może odsprzedać na kiszonkę , ale to było parę lat temu. Mi by pasowało dokupić ale nie wiem ile to może być warte??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę aktualne ceny kukurydzy-720 netto za tonę i koszty zbioru i suszenia oraz straty spowodowane jałowieniem(na kiszonkę zabiera się 90% rośliny) to ceniłbym 40-50 zł/T mokrej kukurydzy. Plon trzeba ocenić samemu.

Mam pytanie do Gargusia, lepiej było sprzedać kukurydzę jesienią po 450 zł/T czy teraz po 720 zł/T?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pomocy

Kukurydza nie rośnie i robi się fioletowa. U sąsiadów kukurydza jestv 3 razy wyzsza a u mnie caly czas taka sama niska ledwo widoczna. Na poczatku wszystko bylo w porzadku a zahamowanie wzrostu nastapilo po oprysku. Stosowalem maister w pierwszej dawce a w drugiej inny srodek tez z bayeru taki cop daja to maistra bezplatnie ale nazwy nie pamietam. Odmiana kukurydzy to Wiarus. Czy to fitochemiczne dzialanie srodka czy poprostu za malo fosforu. Wyglada to naprawde nie wesolo. To chwilowe czy juz moge sie pozegnac z kukruydza?

U mnie podobnie zmieniłem pole pod kukurydze i jest słabiutko moim zdaniem to wina niedoboru fosforu i potasu. Oprysk wykonywany był Hectorem i nie sądze zeby to była wina środka ochrony. Trzeba będzie próbować do listnie co polecacie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DO yenon10

 

Zastosowałem kilka dnia temu dolistnie ekolist makro 6-12-7 cena za 20 litrów 150 dałem górną dawkę czyli 10 litrów na hektar. Kukurydza troche lepiej zaczeła rosnąc ale nadal jest fioletowa. Myśle, że jeszcze może nawozy nie działają a ten niedobór fosforu to pewnie przez te chłody. Stosowałem wysokie nawożenie azotowe w wysokości 200 kg saletry na hektar plus jeszcze dolistnie 2 razy mocznikiem. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie chłody a tak przy wysokim nawożeniu azotowym i przy panujacych chlodach kukurydza nie moze pobrac w pelni azotu. Pochodzilem po polach u sasiadow i ci ktorzy nie dali prawie nawozow maja kukurydze okolo 30 centymetrow a u mnie nadal taka mala mizerna ale coz mam nadzieje ze pozniej sie odbije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Biorąc pod uwagę aktualne ceny kukurydzy-720 netto za tonę i koszty zbioru i suszenia oraz straty spowodowane jałowieniem(na kiszonkę zabiera się 90% rośliny) to ceniłbym 40-50 zł/T mokrej kukurydzy. Plon trzeba ocenić samemu.

Mam pytanie do Gargusia, lepiej było sprzedać kukurydzę jesienią po 450 zł/T czy teraz po 720 zł/T?

 

Nie daleko mnie ma powstać biogazownia i oferują po 70 zł za tonie sieczki i dopłacać mają do transportu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DO yenon10

 

Zastosowałem kilka dnia temu dolistnie ekolist makro 6-12-7 cena za 20 litrów 150 dałem górną dawkę czyli 10 litrów na hektar. Kukurydza troche lepiej zaczeła rosnąc ale nadal jest fioletowa. Myśle, że jeszcze może nawozy nie działają a ten niedobór fosforu to pewnie przez te chłody. Stosowałem wysokie nawożenie azotowe w wysokości 200 kg saletry na hektar plus jeszcze dolistnie 2 razy mocznikiem. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie chłody a tak przy wysokim nawożeniu azotowym i przy panujacych chlodach kukurydza nie moze pobrac w pelni azotu. Pochodzilem po polach u sasiadow i ci ktorzy nie dali prawie nawozow maja kukurydze okolo 30 centymetrow a u mnie nadal taka mala mizerna ale coz mam nadzieje ze pozniej sie odbije.

Ja chyba popryskam insolem fos i sie zobaczy ale zdaje mi sie ze nabiera juz wigoru QQ , dobrze ze przynajmniej mokro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi panowie co może być przyczyną, że kukurydza niektóra, marszczą się jej liście, i zwija się roślina w rulonik, łamie się i juz nie może się wyprostować.

czy przyczyną może być że połamał je wiatr i dlatego takie mutanty??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
powiedzcie mi panowie co może być przyczyną, że kukurydza niektóra, marszczą się jej liście, i zwija się roślina w rulonik, łamie się i juz nie może się wyprostować.

czy przyczyną może być że połamał je wiatr i dlatego takie mutanty??

 

Umnie w okolicy niekturym liscie tez sie zwija i to na dobrych glebach mysle ze to idzie odmianą i przez tą pogode, umnie w tym roku rosnie jak szalona w niekturych miejscach siega na 1,6 m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zwijanie liści przez rośliny może być reakcją na zastosowany środek chwastobójczy lub termin jego stosowania, bo u mnie w okolicy na niektórych polach też są takie objawy. Ten rok będzie chyba optymalnym dla qq bo u mnie też ma 1,5m i taki ciemny zielony kolor, poprostu wygląda super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem dzisiaj po południu spadł grad,padał 40 min wszystko zniszczone, w tym rejonie gdzie padał mam 10 ha kukurydzy i zostały z niej tylko kikuty.Miała około 100cm wysokości ,nie jest mocno poprzewracana ale nie ma na niej zadnego liscia.Pytanie mam następujące czy z niej jeszcze coś bedzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu 27. lipca grad zsiekał mi kukurydzę na "drobny mak". Z liści pozostały jedynie szczątki łodygi mocno poobijane. W dołkach grad leżał 36 godzin!! (w lipcu )

Jednak kukurydza była przed strzeleniem w wiechy i wypuszczeniem kolb (opóźniony siew) i to mnie uratowało. Kukurydza wypuściła jeszcze sporo liści wierzchołkowych, część dolnych się odbiła. Kolby były 2/3 do 3/4 normalnych. W sumie plon był w granicach 38-39 t/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko ,że będzie ja też miałem grad 2 lata temu 23 czerwca i z liści nie zostało nic ,tylko główny nerw był cały ale zregenerowała się i wydała plon ,a wyglądała dosłownie jakby stare drapacze powbijał na polu do góry nogami także jak stoi to coś z tego będzie ale może być porażona przez grzyby bardziej teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie, mam propozycje opryskania teraz takim srodkiem z PRP EBV jest to srodek z mikro i makro składnikami ktory pomaga zregenerować sie roślinie,co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej jak masz tylko nerw główny to roślina nie posiada powierzchni pobierania składników - więc zabieg będzie nieskuteczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zamieszczam fotki o zwijaniu się kuku co pisałem wcześniej, może ktoś mi podpowie co to może być za przyczyna.

 

DSC01709.jpg

DSC01710.jpg

DSC01711.jpg

DSC01712.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na polu tez kilka takich poskręcanych znalazłem, mysle ze to cos z genami bo w drugiej odmianie nie widziałem ale sie jeszcze przyjze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jack 2006 - a czym pryskales i ile kukurydza miala wtedy lisci? I jaka odmiana. Wyglada jak polska odmiana opryskana 2,4-D albo dikamba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...