Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

pryskałem posiewnie PANIDĄ , jeszcze nie spotkałem się żeby kuku tak się zwijała,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to trochę na ploniarkę zbożówkę ale dziwne że w takiej fazie kukurydzy. Sprawdź co znajdziesz jak rozwiniesz liść. Czym zaprawiałeś ziarno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są to pojedyncze rośliny to walka o pożywienie z chwastami. Niektóre z nich mogą wydzielać szkodliwe substancje wokół korzeni, które powodują deformację roślin uprawnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kukurydza wygląda tak

77009bc04def562cm.jpg

5a0a1f2951c895d7m.jpg

025306e29d1b5881m.jpg

a tak wygląda sorgo (nutri honej) siane 15 maja po zycie ma ok. 0.5m i chwast tez54137e99039ddd61m.jpg

a to siane na prube ok. 7 maja dla porównania jedna rajka kukurydzy

3f1f4fbc3650e077m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie juz drugi rok nie wiem czemu niektora kukurydza wypuszcza po 4 kolby a po 3 to jest jej bardzo duzo, czy to wina pogody czy ja coś zle robię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość kukurydzy daje 1 kolbę, sporo 2,ale 3 i więcej rzadko się zdarza.

Duża ilość kolb da w sumie większą wartość pokarmową ( stosunek kolby do zielonej masy) jeżeli wszystkie dojrzeją to powinieneś się cieszyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to mnie denerwuje bo uprawiam kuku na ziarno i jak sa 3 lub 4 kolby na roslinie to i tak 2 sa zaziarnione a dwie to lipa i nie wiem czy to wina odmian, stanowiska czy agrotechniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej odmiana. Kiedyś znajomy posiał 3 odmiany na polu. Jakiegoś Pioniera(nie znam pisowni) jakąś francuzką i polską. To amerykaniec miał po 2 kolby francuska niekiedy 3 a polska 2 z czego jedną słabą. Najlepiej sypał ten pierwszy choć najwięcej zapłacił za nasiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety . Pioneer jest potentatem w kukurydzy ale i ma nasiona drogie. Mają dużo odmian, które można dostosować do swojego terenu.

Ale też KWS, Limagrain czy niektóre odmiany polskiej hodowli też są niczego.

Najśmieszniejsze z tego jest to, że więlszość tych zachodnich nasion kukurydzy jest wyhodowana na czeskich lub węgierskich polach.

Na przyszły rok kierować się trzeba tym co powiedzą inni o odmianach.

Ja od lat siałem KWS-u Diplomat, niestety w tym roku już go nie było w ofercie. fajna odmiana, dwie kolby prawie każda roślina-ale plon zielonej masy średni. Miałem LG2243 - też nie narzekałem, dużo masy pojedyncze b.duże kolby, siałem też Pioneera T39. Bardzo duże rośliny, duże kolby. Z polskich trafiłem kiedyś na Wiarusa i Glejta - słabe, ale w ub. roku kolega miał Opokę- piękna,większość po 2 kolby niestety w tym roku tylko 4js udało się kupić. Niczym nie różni się od tych zachodnich.

Mam też Euralisa, kawałeczek bo zabrakło nasion i 1js dokupiłem, nie wiedzę różnicy.

Pamiętać tylko trzeba o odpowiednim FAO, bo co innego będzie dobre w suwalskim, co innego w lubuskim a całkowicie co innego na lubelszczyźnie.

No i oczywiście czy to na ziarno czy na kiszonkę, czy w plonie głównym czy w poplonie. Kombinacji jest sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie odmiany mam jedne z najlepszych KWS( zidane,ronaldinio,kladdus,1530eco)pionieera mam dwie odmiany ale nie pamiętam numerow teraz i monsanto 3420 2960 2971.Z polskich nie sieje zadnej bo jak sasiad Glejta kiedys posiał to o połowe mniejszyn plon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wina pogody a nie odmiany czy uprawy albo nawozenia-przynajmniej tak wyczytalem w prasie rolniczej. u nas tez 3-4 kolby to norma a siejemy ze 25 lat i nigdy tak nie bylo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy też wziąść pod uwagę opady nie oszukujmy się ale w tym roku to kukurydza rośnie nawet na 5 klasie co przez ostatnich kilka lat było zawodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu - a ja się "cieszę" jak z wiosny nie pada. W tym roku było dla mnie wody za dużo. Ale to są Żuławy - więc całkowicie inaczej.

Jak popadało na przełomie kwietnia-majatoi woda stała na niektórych polach po tygodniu to w tych miejscach kukurydza( i niestety buraki cukrowe) po prostu powymakała a ta co nie wymokła to stała do czerwca. teraz trochę nadrobiła ale w stosunku do tej z "wyższych" pól to ma pół metra mniej.

Rolnictwo to niestety fabryka pod chmurką i nigdy w 100% nie trafisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszacie juz z koszeniem kukurydzy na kiszonkę? Zachód juz kosicie? Jaka ma juz dojrzalosc w waszych wojewodztwach? Kiedy planujecie kosić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ruszacie juz z koszeniem kukurydzy na kiszonkę? Zachód juz kosicie? Jaka ma juz dojrzalosc w waszych wojewodztwach? Kiedy planujecie kosić?
Ja już skosiłem tydzień temu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w poniedziałek zacząłem a dzisiaj już przyzma nakryta:D Całe szczęście dziki w tym roku póxno odkryły, gdzie kukurydza rośnie to straty są niewielkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam buchaj a jaką kukurydzę posiałeś. Na moim polu strasznie buszują dziki. Ziarno jeszcze ma troszkę soku, liście zielone. Nie wiem jak zostawię na polu to mi zeżrą dziki juz połowy nie ma. Czy ktoś robił kiszonki z takiej kukurydzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy zawsze robi na początku września pryzmę - ze względu na dziki. Czasami przyczepy ciekną od soku z sieczki. Ale coś za coś. Na jakość nie narzeka, zakisza się dość dobrze. Strat w pryzmie już w zasadzie nie ma. Jednak sam przyznaje, że jakość z pewnością byłaby wyższa, gdyby mógł doczekać odpowiedniej fazy zbioru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma kukurydzę niedaleko Sztumu, od początku daje w prąd bo bywało tak, że siał ze dwa-trzy razy. Teraz ma spokój.

A jak sa takie tereny, że czarnuchy buszują może posiać odmiany wcześniejsze?

Ja dziś musiałem zebrać trochę, bo żarcia zabrakło a wiedziałem już z wiosny że zabraknie i posiałem FAO 180 26 kwietnia. 80% kolb już dojrzałych. A że rośłiny są zielone to przez gen stay green.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiałem prosne i kosmo. Kosmo ma lepsze kolby i wyższa i oczywiście dzikom lepiej smakuje. Dziś jest wielka mobilizacja myśliwych obstawili pola i cierpliwie czekają. Może coś ustrzelą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja posiałem prosne i kosmo. Kosmo ma lepsze kolby i wyższa i oczywiście dzikom lepiej smakuje. Dziś jest wielka mobilizacja myśliwych obstawili pola i cierpliwie czekają. Może coś ustrzelą.

Coś z tymi myśliwymi jest jak z naszymi piłkarzami, słabo strzelają.

W ubiegłym roku wystawiliśmy im parokrotnie stadka po 11-15 sztuk. Trzech strzelających i wyniki - 1,0,1 i mały warchlak, którego nie strzelali ale trafili i cały tyłek poszedł w gnój.

Z dwóch ambon co postawili przez 3 tygodnie nie strzelili nic - a bo to za ciemno, a bo to deszcz kropił, albo przyjechali z późno, albo za wcześnie.

Nic im nie pasuje. A jak my pójdziemy w pola to co rusz widać ich parę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne są na to poglądy.

Jak nie dawałeś chemicznego zakiszacza(np Kemisile) tylko biologiczny, albo wcale to możesz praktycznie zacząć karmić od razu ( tak np robi duńczyk koło mnie) Ja w tym roku też tak musiałem zrobić i zaraz szło do paszowozu.

Jadę tak tydzień i poza spadkiem na 2-3 dzień ( bo kukurydzy nie widziały 2 miesiące) już wróciło do normy, myślę, że za 3-5 dni pójdzie w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...