Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 17:46 Sob 25 Paź 2014

kiszonka z kukurydzy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miccao

PostWysłany: 16:35 Pon 15 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kukurydzę kosiliśmy na poczatku września, kiedy ziarenka robiły sie juz twarde. Folia jest elastyczna- trochę sie rozciąga oczywiście w końcu się przerwie ale jest dosyć wytrzymala. Sprzedawca mówił, że jest to właśnie folia kiszonkarska- z wierzchu jest czarna, od spodu biala.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
robern

PostWysłany: 23:34 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedz jeszcze w jakim stadium - stanie zbierałeś kukurydzę? Bo niestety pogoda nie było ogólnie sprzyjająca. Może była jeszcze zbyt zielona - co w połączeniu z głownią mogło dać taki efekt.
Sprawdź folię na rozciąganie - po prostu rozciągnij ją dwiema rękami - czy będzie Ci się rozchodzić (co świadczy o przydatności do kiszenia) czy będzie robić dziury i się rwać - co dyskwalifikuje ją zupełnie do okrywania. Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piootr

PostWysłany: 23:14 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u mnie też była głownia i tylko w środku pryzmy jest miejscami ciemna a tak jest normalna kiszonka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
miccao

PostWysłany: 23:05 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie mam silosów, pryzmy usypywane są na ziemi. Ale od ziemi nie psuje się wcale albo centymetrowa warstewka. Tak sobie myślę, że to będzie jednak ta głownia... Jeszcze jakies 3 lata temu nie psuło się prawie nic no i wtedy głownia trafiała sie sporadycznie... W tym roku głowni było bardzo dużo- z 10% Evil or Very Mad I pewnie samo oberwanie zarażonych kolb nic nie dało...
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 22:59 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miccao napisał:
Pryzma zostala ujeżdżona wieczorem a przykryta nazajutrz. Folia nówka, żadnej dziury, żadna myszka sie nie dostała Crying or Very sad

ja też 1 silos okrywałem rano bo w nocy to nie robota ale jak odkryłem to nic nie jest popsute tylko że ziemią obsypane
Powrót do góry
lufa13

PostWysłany: 22:35 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA STAWIAM NA GŁOWNIĘ MAM TEN SAM PROBLEM I JUŻ NIGDY NIE ZASIEJĘ POLSKIEJ KUKURYDZY TYLE GŁOWNI CO MIAŁEM TO W ŻYCIU JESZCZE NIE WIDZIAŁEM Rolling Eyes JAK SIAŁEM PIONIEERA LAMBADA TO TAKICH PROBLEMÓW NIE BYŁO
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
miccao

PostWysłany: 22:25 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Głownia była usuwana- siostra szła i obrywala kolby z głownią bo dosyć dużo ich było. Ta warstwa gnije- zmienia zapach i jest pokryta właśnie jakimś zielonym pleśniakiem.
Powrót do góry
Grześ

PostWysłany: 22:08 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To w środku to może być wina głowni. A to na zewnątrz kopca to aż niemożliwe przy szczelnym okryciu. Jak jeszcze piachem osypałeś to coś niegra. Takie rzeczy dzieją sie przy dostępie powietrza. A ta warrtwa gnije, cz tylko zmienia kolor na taki zielonkawy.
Powrót do góry
miccao

PostWysłany: 21:42 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie folia jest spox. A kukurydza pod nia jest bardzo dobrze zakiszona tylko wałaśnie z 10cm od wierzchu jest ta zepsuta warstwa( grubość koło20cm Evil or Very Mad ) no i niżej się tez miejscami trafia:/ strasznie mnie to denerwuje bo niedość, że 1/4 do wyrzucenia to jeszcze muszę sie bawic w przebieranie Evil or Very Mad Kiedyś nie mialem tego problemu (psuło się troche od spodu i po bokach ale to było nic...) w sposobie formowania, ugniatania i przykrywania pryzmy nic nie zmianialem... Wiecie dlaczego tak jest? Miał ktoś podobna sytuację?
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 21:32 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety raz też tak miałem - w ogrodniczym kupiłem folię ponoć kiszonkową - się okazało, że sprzedawali budowlaną zamiast kiszonkowej. Różnica znaczna - bo na mrozie ta folia po prostu się rozpadała Sad Wierzchnia warstwa była do wyrzucenia - pryzma sprawiała wrażenie nieprzykrytej. Crying or Very sad
Powrót do góry
miccao

PostWysłany: 20:04 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pryzma zostala ujeżdżona wieczorem a przykryta nazajutrz. Folia nówka, żadnej dziury, żadna myszka sie nie dostała Crying or Very sad
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 20:01 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pryzma była okryta odrazu po uformowaniu Question

ja mam okryte wjazd i zjaz z silosów ziemią a na górze pasy transmisyjne z bogdanki ale wczoraj jak wiał to pasy pozwalało i musiałem kłąść od nowa i poprzuduszać je oponami i płytami

ja wjeżdżam na silos z ziemią ciągnikiem z turem
Powrót do góry
miccao

PostWysłany: 18:35 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam poważny problem z psuciem się kiszonki. Dosłownie z dnia na dzień zaczęła się psuć Evil or Very Mad . Ok 10cm od wierzchu jest warstwa koloru zielonego(chyba jakiś grzyb:/) i gdzieniegdzie takie bryłki zielone bądź białe. Pryzma ma około 70cm wysokości. Około 1/4 jest już do wyrzucenia Evil or Very Mad Co moze być przyczyna psucia się i to tak gwałtowneggo? Pryzma byla bardzo dobrze ujeżdżona, przykryta folią i 3cm warstwą piachu... Co powinienem zrobić, żeby nie mieć w przyszłosci takich przykrych niespodzianek?
Powrót do góry
piootr

PostWysłany: 10:54 Nie 14 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja w czwartek skończyłem dawać kukurydze kiszoną w 2005 roku i z 2006 wygląda że jest gorsza
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 23:34 Sro 3 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odmiany nasze polskie Centrali Nasiennej ze Środy Śląskiej - mieszanina odmian Prosna, San i Glejt (FAO 220 - 240) na IV B.
Na wiosnę było dano ok. 35 t. "gówieństwa", pod uprawki 60 kg P, 90 kg K (w polifoskich) i 50 kg N (mocznika). Na liście łącznie ok. 150 kg N.
Podliczając pryzmę wyszło mi ok. 50 t zielonej masy z ha.
Powrót do góry
marian892

PostWysłany: 18:01 Sro 3 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robern ile i jakiego nawozu dajesz pod kukurydze. i jaką odmiane siejesz :?:
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 00:07 Sro 3 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To tym bardziej - nie znajdziesz chyba bardziej wydajnego "zielicha" na takich ziemiach. Jeśli dasz dobre nawożenie gówieństwem to i plony wyjdą Ci przyzwoite, a opasy będą się tym zajadać i zdrowo narastać.
Powrót do góry
marian892

PostWysłany: 23:10 Wto 2 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tylko choduje opasy ale mam słabe ziemi
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 23:05 Wto 2 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koszt uprawy to wydatek rzędu 2,5 - 5,5 tys. zł (głównie w zależności od technologii zbioru). Jeśli to zamienisz na 10 000 l. mleka to moim zdaniem się opłaca Smile
Powrót do góry
marian892

PostWysłany: 21:42 Wto 2 Sty 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedzcie czy opłaca się siać kukurydze na kiszonke? Jaki jest koszt 1 ha uprawy
Powrót do góry
lisek

PostWysłany: 09:33 Sob 30 Gru 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie wydawało mi się, że gdieś na forum był temat o CCM, ale nie mogłem go wyszukać i znalazłem tylko ten.
Jak rozwiązujecie problem dawkowania, tzn czy mieszacie razem z suchą paszą sypką, czy trzeba dawać osobno. Jak to rozwiązaliście i jakie ilości dla świnek, żeby się nie popsuło?
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 22:03 Pią 29 Gru 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O kiszeniu w rękawach foliowych już pisałem w innym miejscu. Jest to bardzo dobry sposób przechowywania - zwłaszcza jeśli nie możesz dosuszyć na jesieni. Ale niestety każde ziarnko przed podaniem zwierzętom musi być uszkodzone - jesli nie zrobisz tego przed zakiszeniem to potem musisz podsuszać i mleć. A kukurydza bardzo dobrze się kisi - zwłaszcza w dobrze zrobionym rękawie. Jednakże ze względu na różną wilgotność ziarna i możliwość zakażenia mykotoksynami, a także w celu polepszenia smakowitości ziarna warto dodać kwasy zakiszące.
Powrót do góry
lisek

PostWysłany: 22:00 Wto 26 Gru 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co sądzicie o kiszeniu bez silosu w foliwych rękawach. Czy do kukurydzy nie potrzeba dodawać środków wspomagających zakiszanie żeby się nie popsuła?
Powrót do góry
benek-38

PostWysłany: 18:40 Wto 19 Gru 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi kolego jeżeli czytasz to odpowiedz odkryłem tak dla sprawdzenia i jest tak

wlaściewie nic sie nie zmieniła ten sam kolor właściewie taka sama sypka i ma zapach kiszonki ale nie przesadnie intensywny powiedz czy wyszła.
Powrót do góry
dar

PostWysłany: 11:17 Pon 6 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niema za co a sita to dobierzesz jak bedzesz srutował bo zalerz duzo od wilgotnosc teoria swoje wszystko sie przekonasz jak bedzesz kisil a puzniej dawal sam zobaczysz co trzeba zmienic pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Tlen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 6 z 7

Skocz do: