Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

tez chciałem pryskac sarfunem ale cięzko go kupic jest toksyczny nie wszystkie sklepy go maja o brawo tez słyszałem. Ja popryskałem gwarantem juz pojawiały sie uszkodzone rośliny. Zobaczymy co bedzie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w Waszych łubinach zauważyliscie, że po bardzo suchym kwietniu i po słabiutkich wschodach w łanie łubinu obok dorodnie wykształconych już strąków są malutkie, z których dopiero co opadły płatki. Tak na oko miesiąc róznicy w wegetacji, tak wnioskuje bo po pierwszych deszach około 10 maja wzeszły wszystkie nasiona i stąd może się to wzięło .

Co z tego będzie? Chwasty rosną jak szalone, antraktoza też sie pokazuje. Jutro jeśli bedzie ładna pogoda jadę z Bravo.

 

Jak u Was łubin żółty???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy w kuj-pom potrzebuje około 2t łubinu na poplon, dysponuje ktoś takim zasobem nasion do zbycia za przyzwoitą cenę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie jakby tego było mało łubin mi się wyłożył leży jak placek! Co za rok zboża leżą ziemniaki gniją trawy nie zebrane!!! Czy da się ten łubin jakoś skosić czy będzie ciężko?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanko może ktoś z was wie jakim srodkiem najlepiej opryskać lubin na doschnięcie żeby potem powschodził?? zawsze był czyscutki a wtym roku chwasty wywaliły jak szalone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reglone właśnie dziś kupiłem bańkę 20l! Mam łubin zakontraktowany.

 

pozdr.

 

 

witam mam pytanko może ktoś z was wie jakim srodkiem najlepiej opryskać lubin na doschnięcie żeby potem powschodził?? zawsze był czyscutki a wtym roku chwasty wywaliły jak szalone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reglone właśnie dziś kupiłem bańkę 20l! Mam łubin zakontraktowany. Tylko kiedy go pryskać to sam dokładnie nie wiem.?

 

pozdr.

 

 

witam mam pytanko może ktoś z was wie jakim srodkiem najlepiej opryskać lubin na doschnięcie żeby potem powschodził?? zawsze był czyscutki a wtym roku chwasty wywaliły jak szalone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, 680 w Białymstoku, plus koszty transportu to wyjdzie drogo. Może miejscowym sie opłaci ale wieźć 10 ton 350-400 km to z 680 zrobi się 800 albo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulacja jest prosta,soja kosztuje więcej ,ale jakość białka dużo lepsza,i większa procentowa zawartość.Łubin zółty ma największa ilość białka ,ale plon lipny co czyni koszt uprawy wysokim.Biały bywa zawodny w suchych latach ,pozostaje jeszcze niebieski ,ale tez rewelacji nie ma.Wniosek jest taki że i siac go się za bardzo nie opłaca ,a i pewnie o kupca ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja siałem pierwszy rok mistera i ogólnie łubin na 0,5 ha 6 klasy wyrósł tak na 1 metr problem z koszeniem najlepiej opryskać reglane na dojrzewanie ale drogo jak diabli złapała go antraknoza plon 0,4 tony słabo

łubin niebieski można dawać świnią czy raczej nie bo żółty słodki to wiem że tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Czy ktoś walczył w uprawie łubinu z przytulią?Co rok mam z nią problem. Ostatnio dowiedziałem sie że przytulia jest w grupie chwastów wrażliwych na COMMAND 480 EC tylko że w ulotce jest on zalecany do łubinu żółtego i białego a ja mam wąskolistny(niebieski) a to inny gatunek.Czy któryś z szanownych kolegów pryskał łubin wąskolistny commandem?

Znalazłem również że przytulia jest średnio wrażliwa na zabieg Metronem 700 SC i to można robić jak łubin ma wykształcone 2-3liście właściwe.

Który z tych herbicydów byłby lepszy w walce z pszytulią??

Jest może jakiś tańszy odpowiednik basty czy reglone do desykacji??Nie chodzi mi o herbicydy zawierające glifosad bo na efekty zabiegu trzeba czekać bardzo długo

dzięki

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pryskalem commandem w miesznace z sencorem i chwastow zadnych nie bylo generalnie bardzo skuteczna mieszanka aczkolwiek lubin byl dosc mocno poparzony ale wyszedl z tego w ciagu jakis 2 tyg...nie wiem czy to wina pogody jaka wtedy byla czy zastosowanych srodkow...ale w tym roku tez chyba bede pryskal ta mieszanka wole miec czyste pole od chwastow niz afalon...oczywiscie mowie o lubinie waskolistnym odmiana zeus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Chyba zastosuje Twoją mieszanke, myślisz że to poparzenie w dużym stopniu obniżyło plon?

A desykujesz łubin? W tym roku stosowałem baste i wspaniale wyszło tylko drogo. Może znasz jakiś tańszy generyk tego herbicydu?

Roundup wolno działa i podobno może zmniejszać siłe kiełkowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamietam ze to bylo tak silne ze nawet sasiadom troche zboża poparzylem ale jakos to wszytsko sie pozbieralo nie wiem w jakim stopniu mialo wplyw na plon wtedy zebralem ok.2t z ha tego lubinu wiec nie tak zle...w tym roku zamierzam dac troche mniejsza dawke to powinno byc ok...co do desykacji to stosowalem reglone wyszlo ladnie ale i drogo dlatego tez nie bede juz sial zeusa a odmiane sonet bo ona rownomiernie sie konczy a plon i cena podobny wiec oszczednosc jest duza...roundupem nie zamierzam desykowac bo mam kontraktowany i wole nie ryzykowac...poza tym soneta jesli nie jest jakos bardzo zachwaszczony nie trzeba przypalac wiem bo obserwuje ta odmiane od paru lat u sasiadow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem materiał siewny odmiany baron byłem przekonany że jest samokończący.Ale jest taki tylko jeżeli lato jest suche i pewnie przez to zachwaszczenie dojrzewa nierównomiernie. Inne cechy okazały sie trafione.

Sieje łubin przedewszystkim żeby mieć nasiona na poplony a reszte sprzedaje. Wszędzie jest określone że sonet nadaje sie tylko na nasiona, z tego co wiem to nie wtwarza dużo ziolonej masy i nie warto go siać na poplon. Jakie masz zdanie na ten temat?

Jakiej dawki tych herbicydów urzyłeś że tak wszystko popaliło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sieje lubin ponieważ musze cos jarego siac bo biore dopłate na poplony poza tym lubin jak wszyscy wiemy jest bardzo korzystny dla gleby. wiem ze sonet malo masy wytwarza ale plonuje tak jak inne a jest najmniej kosztochlonny cena podobna wiec dla mnie jesli ja odstwiam do centrali ta odmiana sie najlepiej oplaca. mialem zeusa wyrosl bardzo duzy nawet bardzo bardzo to mialem problem wlasnie ze zbiorem bo trzeba bylo desykowac i duzo nasion sie osypalo przy zbiorze niestety. co do mieszanki nie pamietam dokladnie ale wszytskie dawki miescily sie w zaleceniach zaronwo ulotki jak i sprzedawcy i to nie byl raczej moj blad "ze cos za duzo" bo inni jak pryskali ta mieszanka tez mieli podobne objawy poprzenia...nie pamietam dawki nie chce sklamac wiem ze w tym roku dam minimalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siejemy łubin właśnie dla jego działania na glebe i rośliny następne. Od ponad 15lat pole nie było nawożone obornikiem i jest monokultura zbożowa pszenica i jęczmień. Na poplony sialiśmy tylko gorczyce ale łubin jest jednak lepszy. Ostatnio robimy tak że po żniwach na jęczmiennisko siejemy gorczyce, we wrześniu jak zaczyna kwitnąć orka i siew pszenicy, łubin nie zdążyłby urosnąć. Chociaż staram sie zeby pszenica wychodziła po łubinie. W pszennisku siejemy łubin który do orki zimowej ładnie wyrośnie zacznie wiązać strąki a na wiosne siew jęczmienia bez nawozów azotowych. Azot tylko w postaci mocznika dolistnie. Nowozy fosforowo - potasowe wysiewamy pod poplon.

Dzięki takiemu systemowi prawie nie widać negatywnych efektów monokultury

W pierwszym roku siewu łubinu wyszedł bardzo ładny, nie zachwaszczony, nie trzeba było desykować. Przygotowywaliśmy kombajn do żniw, jakoś tak wyszedłem na pole i usłyszałem jak strąki pękają. Był suchy i równomiernie dojrzał chyba przez dosyć suche lato. Dużo sie wysypało ale nie trzba poźniej siać poplonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze że coś źle zrobiłeś tylko chciałem wiedzieć jaką dawke zastosowałeś właśnie po to żeby zastosować mniejszą.

 

Przepraszam za post pod postem ale jeszcze nie odkryłem jak edytuje sie własne wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...