Skocz do zawartości
Gwiezdny Tancerz

Hodowla koni zimnokrwistych w celach rzeźnych ?

Rekomendowane odpowiedzi

nie ja ale w przyszłym roku mają wejść dopłaty do ras zimnokrwistych mniej więcej wiem co klacze będą musiały spełniać żeby dostać na nie kase ale pytanie jest takie czy na taką klacz która będzie spełniała waruki do dopłat ale będzie rodzić konie na rzeź przysługują mi dopłaty ? i jakie są ceny koniny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie pasuje , to ma być pakiet ( Ochrona ras lokalnych ) więc jak ma się ochrona do produkcji materiału rzeźnego To mają być konie z licencją więc jaki sens sprzedawać na rzeż materiał zarodowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego do rasy zimnokrwistej nie ma dopłat. Są, ale do Konika Polskiego na przyjkład. Tylko nie myśl sobie, że kupisz pare koników i już będą Ci dawać dopłaty . Z tego co kojarze jest chyba 1000 zł (moge sie mylić) do matki, ale musisz wzią c pod uwage, że konie musza mieć kompletne papiery odnośnie rodowodu (bo chodzi o podtrzymanie rasy). Badania tez Cie będą kosztoiwac niemało, a musisz takie przeprowadzać. Do tego wizyty z PZHK i powiatowego weterynarzal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doplaty maja byc do koni sztumskich i sokolskich. Na temat sokolskich w necie znajdziecie duzo informacji, ale na temat sztumskich wszyscy milcza. Nawet w PZHK nie maja wytycznych jak te konie maja wygladac, ich pochodzenie itp. Moze ktos cos wie?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Coś mi tu nie pasuje , to ma być pakiet ( Ochrona ras lokalnych ) więc jak ma się ochrona do produkcji materiału rzeźnego To mają być konie z licencją więc jaki sens sprzedawać na rzeż materiał zarodowy

Bodzio55 nie myśl że to takie proste. Klacz ma licencje i będzie dawała ci konie z najwyższej półki Gościu, gdyby tak było to w polsce byłyby tylko championy i w-ce. Przepisu na sukces w hodowli jeszcze nie wymyślono (chyba że inżyneria genetyczna ) I jeszcze jedno: w Polskim Związku Hodowców Koni najwpierw liczy się nazwisko hodowcy dopiero poźniej papier konia a na końcu koń!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i nie zrozumiałem ale temat główny dotyczy hodowli koni w celach reźnych,z którym właśnie tematem istnienie konia sztumskiego jest bardzo mocno związane.Pare lat temu wogóle nie istniał problem ochrony konia sztumskiego, bo on po porostu był. Na naszym terenie prawie co drugiemu gospodarzowi opłacało sie trzymać 2,3 kobyłki właśnie z licencją i to nie dlatego, że wszystkie źrebaki szły do dalszej chodowli, ale z powodów rzeźnych.Tak samo było z uznanymi ogierami, które jechały w Polske(i robią to do dziś), by mówiąc krótko poprawiać mięsność-ogiery sokólskie zresztą też po to są wywożone. Koń sztumski zaczoł znikać z krajobrazu dlatego, że rozpętała się cała ta afera z transportami do Włoch. Rolnikom po prostu już się nie opłacało trzymać tych koni, no bo co mieli robić z tymi źrebakami które nie nadawały się do hodowli. Efekt jest w tej chwili taki że trzeba się wysilić żeby znaleść tego konia.A te wszystkie które pozostały,nagle zaczyna się kryć czym popadnie no bo znów ,,mięsne źrebaki'' gdzieś ktoś skupuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Sztum. A więc odnośnie ceny, to nie ma jednoznacznej ceny. Na targach nikt nie używa wagi. Handlarze kupują "na oko", no i do tego muszą "pomacać", czy nabity mięsem. Dopiero źeżnie płacą tym pośrednikom za rzeczywistą wagę, ale gdybym ja lub Ty pojechał z koniem do żeźni, to napewno nie dostałbyś takiej ceny, jak handlarze. Wiadomo - znajomośći, regularność dostaw. My mamy swoją wagę i zawsze przed targiem w nocy ważymy konie. Na tej podstawie mogę Ci powiedzieć, że za żrebięta płacą różnie, średnio w przeliczeniu na kilogramy ok. 6.50zł - 7 zł. Im towar ładniejszy, tym szybciej można sprzedać. Na targowiskach nie chcą już za bardzo kupować bez paszportów, a wciąż wiele koni młodych ich nie ma. Jak masz jakies pytania, to wal śmiało. Co wiem, to napisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Peron W końcu ktoś z kim można pogadać o koniach. Już mi się mdło robi jak to wszyscy płaczą nad mlekiem, a nas któży hodują konie zimnokrwiste nazywają barbażyńcami. W sumie wydaje mi się że praca przy rozrodzie koni jest większą filozofią niż wzywanie inseminatora i w razie czego zwalanie na niego całej winy. A biedne krówki mleczne to teraz nic innego jak narkomanki - bez prochów nie ruszą. U nas właśnie dziś była aukcja ogierów zimnokrwistych. 74 ogiery a niby pogłowie spada. Co te "chłopaki" będą robić jak się nie rozmnażać i w jakim celu - przecież to wszyscy wiedzą U nas ze sprzedażą narazie spoko, choć wszyscy już wiedzą że ma być dotacja do koni sztumskich i normalnie krew nas zalewa. Dzwoni lub przyjeżdza gość i się pyta czy te klaczki będą się łapać na dotacje.... A skąd my mamy to więdzieć jak program ochrony jest dopiero opracowywany w Balicach. Ale wytłumacz im to. No i ogierki idą na pniu a klaczki stoją i czekają na lepszych nowych właścicieli. Handlarzy porządnych u nas nie ma, chyba że o takich nie wiem ( mam na myśli pomorze). Ciężko o takiego że jak już przyjedzie to nie zacznie mówić jaki to ty chłam chcesz mu sprzedać, i tak naprawdę to on ci łaske robi. Ale nie nakręcajmy się. Na koniec jedno pytanie: co dajesz źrebakom do jedzenia gdy je opasasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Końmi zajmuje się głównie mój ojciec, ale spoko mogę Ci powiedzieć, co jedzą. Otóż odnośnie karmienia koni każdy ma inne zdanie. My dajemy sieczkę ze słomy i siana (włókno potrzebne), na to konie dostają przygotowaną paszę (ok. 300kg otrąb, śruta z owsa i jęczmienia, makuch rzepakowy, koncentrat i pełnoporcjówka dla opasów). Konie jedzą "na mokro" Do paszy w okresie zimowym dodajemy czosnek sproszkowany (lepiej zoszą tzw "grypę końską).

My też mamy pięknego ogiera, ale niestety musimy sprzedać go. Trzymanie ogiera do rozrodu w naszych stronach jest nieopłacalne (mało klaczy, niska cena). Ojciec chciał, żeby na naszym terenie spopularyzowac tą rasę, ale po pierwsze nikt nie ma klaczy pełnej rasy zimnokrwistej (same mieszańce i inne tego typu wynalazki: "śledzie" i "żabki"), a po drugie mu sie znudziło, jeżeli jeden gość przycohdził z klaczą po 10 razy i zapłacił 100 zł, albo jeszcze nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas najniższa stawka za krycie, to 150zl. , chciaż większość zaczyna brać 200zl. , szczególnie ci co mają państwowego ogiera na punkcie (opłaty za dzierżawe im rosną) Ogiera kupiliśmy głównie dla siebie, bo z taką ilością klaczy ciężko byłoby jeździć chocaż ogiernika(ogier państwowy) mamy 5 kilometrów od domu. W tym sezonie pokryliśmy 4 obce klacze, a zachodu z nimi było jakby przyjeżdżało z 20. A poza tym obce klacze mogą coś przywlec , ogier załapie i wszystkie kobyłki w zagrodzie zainfekowane.Od zeszłej zimy dajemy mieszankę z owsa+pszenica+pszenżyto. Zboże śrutujemy, do tego wiadro granulatu z wysłodek buraczanych, moczymy, pęcznieje, dodajemy witaminki (polecamy z dolfosu - cena i jakość) i do koryt. A reszta to siano. Dwa lata temu 2 koyłkom - roczniakom dawaliśmy sianokiszonke z trawokończyny ale nie rosły w góre tylko w szerz. Na zboże wcale nie chciały patrzeć. Tak samo jak jałowe klacze- efekt był taki, że dopoki nie odstawiliśmy kiszonki, to sie nam nie zaźrebiły. Do tej pory sprzedawaliśmy źrebaki prosto od matki ale myślimy źeby je troche przytrzymać do roku i wtedy spszedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na targowisku w Bodzentynie. Panował niezły Chaos. Wszyscy chcięli jak najszybciej kupic i uciekać, bo spodziewano się kontroli. I faktycznie. Zjechała się ITD trzema autami i zablokowali wyjazdy. Trzepali wszystkie auta. Mnie tez zahaczyli, ale moje auto jest do 3.5 tony, więc puścili. Dzisiaj kupiłem dwie piekne młode kobyłki. Razem ważyły 890 kg, a zapłąciłem za nie 5500zł, więc średnio wychodzi 6,2zł za kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u nas posucha . Nikt się nie pyta o konie . Tak jak na całym północnym rejonie. Wszyscy nadal czekają aż wyjaśni się sprawa konia sztumskiego i o klaczki nikt się nie pyta.Ogierki wybrali po aukcji i koniec interesów jak na razie. Daj znać w jakim wieku są te twoje klaczki i czy mają papiery hodowlane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

poszukuje wszelakich informacji na temat wyzej wymieniony , chodzi o konie rzeźniane. główną sprawą są wszelakie przepisy i regulacje prawne jakie od samego pomysłu aż do "otwarcia" muszą być uwzględnione (oczywiscie prawo UE )oraz może o jakiś przykładowy pomysł/projekt. z góry dziękuje za wszelaką pomoc!

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mnie również interesuje ten temat jednak nawet w ODR nie bardzo mogli mi powiedziec gdzie i kto skupuje takie konie...

 

Jaka jest cena rynkowa? gdzie jest najbliższa ubojnia? to pierwsze pytania na ktore nie mam odpowiedzi.

 

Najwazniejsze pytanie: Czy nadal najwiecej zarabiają handlarze? pare lat temy na POLAGRZE spotkalem sie z chodowca miesnych koni ktory prawie płakał jak opowiadal jakie cuda sie dzieja na tym rynku. Podobno jedna wielka zmowa panuje. Jest podobno jedna osoba przez ktorej "ręce" musi przejsc mieso.

 

Tzw. głowny exporter do włoch.

 

Jak to wygląda teraz? jest tu jakis chodowca miesnych koni?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...