Skocz do zawartości
tomek331

seradela - wszystko o uprawie!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam zamiar posiac w tym roku seradele i w zwiazku z tym chcxialbym sie dowiedziec ile kg sieje sie na 1h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w siewie glownym czy na poplon

jesli na poplon to 60kg na ha do 25VII

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w siewie glownym czy na poplon

jesli na poplon to 60kg na ha do 25VII

 

 

wtam!! chodz m o siew głowny na nasiona ile na ha potrzeba???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to potem chcesz zbierac ? Ja kiedys mialem i z 3 lata z zedu nic nie bylo i sie wkrzylem i juz nie sieje z piec lat i szukam czegos w zastepstwo !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak to potem chcesz zbierac ? Ja kiedys mialem i z 3 lata z zedu nic nie bylo i sie wkrzylem i juz nie sieje z piec lat i szukam czegos w zastepstwo !
Jak zasiejesz to nie zapomnij uwałować potem kosisz kosiarkom rotacyjną a młóci się kombajnem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam panie tomku ja uprawiam saladere na 4h jest niezle nie koscie saladery rotacyjna kosiarka na nasienie bo połowa zostaje na polu to po pierwsze po drugie zadnych na wozów jezeli chodzi o piata klase ziemi saladera czerpie azot z powietrza kosi sie ja najlepiej kosiarka listwowa a potem rekordem kombajnem tylko trzeba na maksa mu wiater zsunac maksymalnie potem wialnia i jest gotowa na chandel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno nigdy nie wałujcie saladery to jest głupota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu siałem nawet sporo i całkowicie potwierdzam zdanie kolegi, że; żadnych nawozów w szczególności azotowych, wałowanie TYLKO PRZED siewem, siew jak najwcześniej (najlepiej w marcu), 25-30 kg w zupełności wystarczy, koszenie tylko listwową a na temat omłotu nie będę się wypowiadał , bo kiedyś młóciło się tzw. kolcówkami ale teraz są inne możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie wałowanie nie przed tylko po siewie co ci da wałowanie przed jezeli zruszysz wierzchnią warswe siewnikiem pozdrowionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termin wysiewu koniec marca, początek kwietnia. Rozstaw rzędów taki jak przy siewie zbóż. Wałki wysiewające należy wymienić na te, do wysiewu nasion drobnych. Po siewie obowiązkowo wałowanie!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z kolegów stosował Metamitron (goltix) lub inny zamiennik w odchwaszczaniu seladery i z jakim efektem,a może inny herbicyt(głównie chodzi mi o wypalenie rumianka) drugie pytanie czy można stosować coś na chwastnicę w seradeli i jeszcze jeden problem wczesną wiosną dałem na to pole 300kg polifoski "6" bo miały być ziemniaki plany zmieniły się czy mogę posiać seladerę na ziarno po zaoraniu pola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"potem rekordem kombajnem tylko trzeba na maksa mu wiater zsunac maksymalnie"

Kombajn jest w stanie sam zebreć seladerę , czy trzeba mu pomóc recznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy, jak zbierać seradelę? - czy jak pokoszę listwową (mam osę) to mmożna ją zbierać bezpośrednio z pokosów kombajnem? Czy doschnie na pokosach bez żadnego przewracania (nie ma sensu po opadnie ziarno). Czy nie ma sensu kosić listwówką i lepiej desykować (choć to drogo wyjdzie, chyba ze glifosatem). Macie jakieś doświadczenia w desykacji i później jaka jest siła kiełkowania nasion. Ja desykuje grykę glifosatem i nie mam problemów ze wschodami nasion - ale z seradelą nie mam doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czym zaprawiacie nasiona seradeli na zgorzel ? Środki zalecane przez ODRy sa wycofane (Funaben T, Sarfun). Zparwaiał ktos innymi zaprawami (np Zaprawa nasienna T lub cos innego) Nigdzie nie ma zaleceń, a chciałbym czymś zaprawiić żeby zgorzel nie chwyciła (no chyba ze nie ma sensu. Macie jakieś doświadczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...