Skocz do zawartości
DANNY

dzierżawa a KRUS

Rekomendowane odpowiedzi

jesteście moją ostatnią deską ratunku;-) Wydzierżawiłem komuś gospodarstwo, które jest moją własnością. W KRUS-ie powiedzieli mi, że jeśli zarejestruję umowę dzierżawy w Starostwie, to wtedy aż do końca okresu trwania umowy dzierżawy nie będę KRUS-u interesował. Nie będą mnie ścigać o składki na ubezpieczenie za ten czas. Czy to prawda? Chcę się upewnić. I czy umowa dzierżawy jest ważna, jeśli nie dostaję żadnego czynszu od gościa, któremu wydzierżawiłem ziemię ( mam więc nadzieję, że żadna sskarbówka mnie nie będzie nękać).

Z góry wielkie dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

primo czynsz dzierżawny od gruntów rolnych przeznaczonych na cele rolnicze nie jest objęty podatkiem dochodowym,

 

secundo wysokość czynszu nie jest uregulowana prawnie, stąd może przyjmować wartości ujemne, jednak zgodnie z większością umów zazwyczaj przyjmuje wartości dodatnie, pytanie brzmi jaką ilość gruntów planujesz wydzierżawić i na jaki okres oraz gdzie są położone?

 

tertio zgodnie z mocą ustawy obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS podlega posiadacz co najmniej 1ha (przeliczeniowego) gruntów rolnych, jego małżonek bądź domownik, czyli nie spełniając tego wymogu ubezpieczeniu w KRUS nie podlegamy, należy jednak zauważyć, iż wyłączenie z ubezpieczenia społecznego stanowi istotną niedogodność w zakresie praw emerytalnych, w zakresie wsparcia finansowego ze środków UE itd, stąd jak mawia ludowe porzekadło "nie opłaca się nie płacić KRUS"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za zainteresowanie i za odp.

Z czynszem jest tak, że...go nie ma w tym wypadku;-) Po prostu dogadałem się z sąsiadem, wziął ziemię w dzierżawę i nie płaci mi czynszu, bo tak ustaliliśmy. Ale wciąż nie mam pewności- jak jest z tymi opłatami na KRUS. W KRUS powiedzieli mi, że jeśli wydzierżawiłem komuś ziemię i przedstawię im zarejestrowaną w Starostwie umowę, wtedy nie będą ode mnie chcieli składek. Paradoksalnie może dla kogoś, ale ja nie chcę być w KRUS, bo i tak wciąć podejmuję prace na umowy zlecenia lub na zwyykłą umowę o pracę. Zdarza się, że między tymi zajęciami mają miejsce przerwy, np. jeden dzień- tak mi się w ciągu kilku lat zdarzyło- zaniedbanie. I teraz KRUS mnie ściga i każe płacić. Stąd po prostu nie chcę KRUS-u, skoro i tak będę musiał ubezpieczyć się w ZUS-ie ( umowa o pracę, umowa zlecenia- od marca je podejmę). Jak to jest? Czy majac dzierżawcę, rzeczywiście nie podlegam KRUS-owi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz jeszcze podkreślam, iż ubezpieczonym w KRUS można być tylko i wyłącznie będąc posiadaczem (czyli właścicielem i władającym bądź tylko władającym) nieruchomością rolną przeznaczoną do produkcji rolniczej o powierzchni przekraczającej 1ha przeliczeniowy, czyli wydzierżawiając grunty nie spełniamy podstawowego warunku,

 

natomiast podlegając innemu ubezpieczeniu społecznemu nie opłacamy pełnych składek KRUS lecz obecnie około 30zł na kwartał, mając pewność, iż w każdym wypadku zachowamy ciągłość ubezpieczenia, moim zdaniem nie opłaca się rezygnować z takiego przybytku, no ale cóż...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wyjaśnienie. To teraz widzę, że w KRUS-ie wprowadzono mnie w błąd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli wydzierżawisz pole to przedstawiasz w KRUS umowę dzierżawy i Cię wykreślą tak w naszym KRUS jest bo mam dzierżawę od paru gości i się po wykreślali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli płacisz ubezpieczenie w ZUS to to ubezpieczenie ma pierszeństwo przed płaceniem KRUS nawet jak byś miał 100 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

upewniałem się telefonicznie w centrali KRUS w W-wie- rzeczywiście, z ta dzierżawą to prawda- jeśli się komuś wydzierżawi gospodarstwo, wówczas pod KRUS się nie podlega. Warunkiem jest zarejestrowanie takiej umowy w Geodezji w Starostwie. I co ważne, nie wolno dzielić działki rolnej- to znaczy nie można wydzierżawic części działki, ale całość. Oni potem nanoszą zmiany w swoich operatach ( oni- geodezja), że obok właściciela danej działki jest również dzierżawca. Jeśli mamy kilka działek rolnych i nie wydzierżawimy całości gospodarstwa, zostanie nam jakaś działka- to jeśli jej wielkość przekracza ha przeliczeniowy, to pod KRUS się łapiemy nadal. Jeśli nie przekracza, to nie.

A co do relacji ZUS- KRUS- dzięki za info, wiem, znam, niestety, są pewne kwestie nie do przeskoczenia. Pozdrowienia for all!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o wyjaśnienie jak wygląda sytuacja w KRUS w przypadku niezarejestrowanej umowy dzierżawy , albo umowy ustnej dzierżawy.

Przecież umowa dzierżawy nie musi być rejestrowana w Starostwie, można ją też zawrzeć ustnie i wtedy przyjmuje się że w przypadku nieruchomości jest zawarta na czas nieokreślony? Czy ktoś wie co na to KRUS bo mi nie potrafili udzielić informacji, powiedziano mi tylko " powinna być zarejestrowana" ale przecież nie mam takiego obowiązku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że niema takiego obowiązku jak niechcesz płacić KRUS to musisz mieć umowę zarejestrowaną i się donich zgłosić jak nie to kto będzie wiedział w KRUS czy ty uprawiasz czy sąsiad jak sam nic nie powiesz to jest bez zmian jak do tej pory:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam bo chcę wydzierżawić gosp. bratu, który jest zarejestrowany jako bezrobotny, i tak na prawdę to jeszcze nie wie co będzie w życiu robił, w ARiMR nie wymagają nawet umowy dzierżawy, aby brać dopłaty ( wystarczy być posiadaczem), i nie bardzo wiem co robić czy zgłaszać tą umowę czy nie.

 

Czy sie nikt nie doczepi że nie jest ubezpieczony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...