Skocz do zawartości
Technik rolnik

Ścieżki technologiczne (przejazdowe)

Rekomendowane odpowiedzi

przy dzisiejszej cenie środków ochrony roślin i nawozów nie można sobie pozwolić na to żeby jechać na oko. a poza tym po co mam sieć zboże w miejscach gdzie zostanie zniszczone? a potem tylko kłopot z odrostami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdyby tak siac poznaniakiem 2,7m a opryskiwacz rozszerzyc do 13,5m??(5x2,7=13,5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w jaki sposób przerobić? Szerokość robocza mojego opryskiwacza to 12 m , 24 rozpylacze rozstawione co 0,5 m. Jak dołoże po jednym rozpylaczu to będzie 13 m po dwa to 14,ale jak zrobić 13,5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale w jaki sposób przerobić? Szerokość robocza mojego opryskiwacza to 12 m , 24 rozpylacze rozstawione co 0,5 m. Jak dołoże po jednym rozpylaczu to będzie 13 m po dwa to 14,ale jak zrobić 13,5?

i oto jest pytanie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale macie problem ja kilka lat tak jeździłem opryskiwacz 14m a siałem 5x2,7m i nigdy nic na składaniach nie przypaliłem przecież to tylko 25cm z każdej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale macie problem ja kilka lat tak jeździłem opryskiwacz 14m a siałem 5x2,7m i nigdy nic na składaniach nie przypaliłem przecież to tylko 25cm z każdej strony

no tak ale to powoduje niepotrzebne zużycie środka.ale jest chyba jedynym logicznym rozwiązaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a teraz rozszerzyłem poznaniaka na 3m a opryskiwacz na 15m

no to masz święty spokój

PS.ten temat o prezydencie powinni zdjąć.niemniej popieram Twoja opinie.precz z pajacami z naszego forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a teraz rozszerzyłem poznaniaka na 3m a opryskiwacz na 15m

a ile masz pomp w opryskiwaczu i jakiej masz firmy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam (słowo zostało usunięte)arka (skotarek) pompa niby 100 ich produkcji (wielka porażka) daje na maks 3,5bar. jak wysiądzie to kupię 120-150 włoską i spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ja posiadam pilmeta z 98r. na 12m to jeszcze jakoś daje ale jak by było na 15m to juz by było za duzo, sąsiad na pilmeta ale z dwiema pompami na 14m teraz przerobił na 15m i daje bardzo dobrze. dlatego sie dziwie ze jedna pompa daje aż na 15m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale jaką masz pompę pilmet miał 60l/min

ja mam pilmetowska 90 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale w jaki sposób przerobić? Szerokość robocza mojego opryskiwacza to 12 m , 24 rozpylacze rozstawione co 0,5 m. Jak dołoże po jednym rozpylaczu to będzie 13 m po dwa to 14,ale jak zrobić 13,5?

 

Ja dołożyłem do 12-metrowej belki po jednej dyszy z jednej i z drugiej strony. Teraz jest 13 metrów - tylko że to jest długość liczona od pierwszej do ostatnej dyszy. Do tego należy jeszcze dodać szerokość stożka tworzonego przez ciecz wypływającą z dyszy. Daje to kolejne 0,5 - 0,6 m. I sprawa załatwiona - masz 13,5 m szerokości roboczej. Od kilku lat sieję 5x2,7 i gwarantuję, że nie ma ani jednego mijaka. Zboże na "łączeniach" wygląda identycznie jak reszta pola. Chwastów tez nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam (słowo zostało usunięte)arka (skotarek) pompa niby 100 ich produkcji (wielka porażka) daje na maks 3,5bar. jak wysiądzie to kupię 120-150 włoską i spokój

oj nie wadzę lepiej kup porządną polską przynajmniej przepony i zaworki dostaniesz w razie czego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam włoską 105l/min już 5 lat, pryskam 250 ha co najmniej po 3 razy i jeszcze nie miałem awarii, z częściami też nie jest źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja nie robie scieżek bo to szkoda pola. Po zbożach ozimych jeżdze 3 razy (1 nawóz i 2X oprysk) a po jarych 2xoprysk i po takich przejazdach nie widać praktycznie (w czasie zbioru) ruznicy gdzie jechało koło od ciognika a gdzie nie

 

Cytat z "Szczegółowej Uprawy Roślin" wyd. Wrocław 1999 r: str. 109

"Plon z brakujących rzędów w znacznej części rekompensuje lepsza krzewistość rzędów brzegowych i sąsiednich. Polskie badania wykazały, że przy rozstawie ścieżek co 8 m nieobsiana powierzchnia wynosi 8 %, a spadek plonu - zaledwie 0,7 %. Przy rozstawie ścieżek co 18 m nieobsiana powierzhnia wynosi 3,6 %, a spadek plonu 0,4 % (Niemczyk, 1993)"

 

 

To że nie "było widać różnicy" mnie jako inżyniera nie interesuje. Mi zależy na wyniku finansowym - czytaj - plonie. Rozjechane ciągnikiem rośliny są atakowane przez choroby, i na pewno plon jest symboliczny to takim "łagodnym potraktowaniu".

Szkoda że tego rodzaju wypowiedzi mogą stanowić niechlubny wzór dla innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam (słowo zostało usunięte)arka (skotarek) pompa niby 100 ich produkcji (wielka porażka) daje na maks 3,5bar. jak wysiądzie to kupię 120-150 włoską i spokój

oj nie radzę lepiej kup porządną polską przynajmniej przepony i zaworki dostaniesz w razie czego.

no my juz jestesmy po remoncie pompy, drugiej, bo pierwsza wymieniona na gwarancji... przepony w ogole nie od tego typu włozone były, w zaworkach popękane spręzyny...opryskiwacz 3-letni.... no suuuper reklame sobie ten (słowo zostało usunięte)arek robi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięć przejazdów to minimum i od kiedy sieję zboże to zawsze robię ścieżki co 12m 4,5 siewnika 2,7m (2,6666666666666*m) w przyszłym roku będą również w burakach jeśli posieję na co się nie zanosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a macie może obliczenia dla siewnika 2,7 i opryskiwacza 10m ciągnik to ursus 330 bo nie wiem jak to obliczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja nie robie scieżek bo to szkoda pola. Po zbożach ozimych jeżdze 3 razy (1 nawóz i 2X oprysk) a po jarych 2xoprysk i po takich przejazdach nie widać praktycznie (w czasie zbioru) ruznicy gdzie jechało koło od ciognika a gdzie nie

 

Cytat z "Szczegółowej Uprawy Roślin" wyd. Wrocław 1999 r: str. 109

"Plon z brakujących rzędów w znacznej części rekompensuje lepsza krzewistość rzędów brzegowych i sąsiednich. Polskie badania wykazały, że przy rozstawie ścieżek co 8 m nieobsiana powierzchnia wynosi 8 %, a spadek plonu - zaledwie 0,7 %. Przy rozstawie ścieżek co 18 m nieobsiana powierzhnia wynosi 3,6 %, a spadek plonu 0,4 % (Niemczyk, 1993)"

 

 

To że nie "było widać różnicy" mnie jako inżyniera nie interesuje. Mi zależy na wyniku finansowym - czytaj - plonie. Rozjechane ciągnikiem rośliny są atakowane przez choroby, i na pewno plon jest symboliczny to takim "łagodnym potraktowaniu".

Szkoda że tego rodzaju wypowiedzi mogą stanowić niechlubny wzór dla innych.

 

Zgadzam sie jako mgr inż. a jako rolnik praktyk dodam ze dużo łatwiej opryskiwaczem czy rozsiewaczem wjechac jak widzisz ścieżke po ktorej masz jechac, nie ma mozliwosci że zjedziesz gdzies na bok, poza tym przyjemniej sie chodzi ogladac pole jak rośnie po ścieżce. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a macie może obliczenia dla siewnika 2,7 i opryskiwacza 10m ciągnik to ursus 330 bo nie wiem jak to obliczyć

 

Nic nie obliczysz. Żeby robić ścieżki i zamykać cały czas te same lejki to szerokość opryskiwacza mus być wielokrotnością siewnika. Ja mam poznaniaka 2,7 i robię ścieżki co 4 przejazd czyli: pierwszy raz jadę na pół siewnika potem wracam na cały i następny raz przejazd ze ścieżką potem trzy bez i znów ścieżka. to masz tak 4x2,7m = 10.8m ja mam lance na 11m miałem opryskiwacz na 10m to mu dołożyłem po jednej dyszy . i jest super zero mijaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy siewniku 2,7m można zrobić ścieżki (krotność polowy siewnika) mniej więcej co 8, 11, 12, 15, ........

 

Zasiałem buraki ze ścieżkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pewne zapytanie:

 

Mam agregat 3metrowy i chciałbym wiedzieć czy może do niego pasować belka 18m w opryskiwaczu, żeby ścieżki się zgadzały.

Dużo jest takich używanych opryskiwaczy 18m w przystępnych cenach na allegro, czy lepiej szukać 15 metrowego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedzie pasowalo tylko na poczatku pola startujesz polowa siewnika

ja widze jeszcze jedna zalete - przy 12 i 18 metrach sciezki zaczynasz zawsze z jednej strony pola i na oko widzisz a przy 15 metrach sciezka przypada raz z jednej strony a raz z drugiej pola ...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...