Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jedni mówią żeby nie pryskac rzepaku jak kwitnie,a karzą jak pierwsze płatki opadają pryskać go w końcu czy nie i które płatki na początku kwitnienia czy na końcu kwitnienia bo pierwsze już zleciały ale dopiero co było pryskane toprexem i za uwarzyłem że opóźniło mocno kwitnienie i kwiatki są mniejsze po toprexie dlaczego?

 

 

toprexem pryskałem 21 kwietnia . a teraz mi zalecali 0.4 alertu+0.2amistaru+proteus co o tym myślicie żeby pszczół nie potruć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszanka jest dobra ale tanio nie wyjdzie. Alert nie jest rejstrowany w rzepaku więc czasem do jakiejś książki oprysków go nie wpisuj. Proteus- czy ja wiem lepiej dać Mospilan dla pszczół jest bezpieczniejszy. W złym momencie dałeś Toprex na nic Ci nie pomógł. Za póżno jeśli chodzi o regulację wzrostu i suchą zgniliznę a za wcześnie jak o czerń krzyżowych - oprysk w poszedł w błoto. Rób jak uważasz. Jechać musisz bo łuszczynowce są a na czerń dałbym Tebu i też będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w mojej okolicy w pewnej firmie "spalili" rzepak około 300ha, podobno przyczyną było to że do regulatora wzrostu dodali RSM. A RSM wzmocniłl działanie regulatora i teraz rzepak jest poniżej kolan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toprex najlepiej dawać po ruszeniu wegetacji bo działa jako regulator i ma możliwość dobrego pokrycia rośliny cieczą ,a to ma przełożenie w walce z chorobami liście nie zasłaniają szyjki korzeniowaj zresztą inne fungicydy w rzepaku powinny byś stosowane na początek bo pużniej to takie sobie ???

 

Kto dodaje RSM do oprysków ;]...Stosować go samego wystarczy w 100%...

A na opadanie pładków jak dlamnie nie zawodny Pictor wcześniej tzn lużnym pąku 0,5 - 0,4 l opadanie płatków łuszczynowce Mospilan i dla własnego samopoczucia jakiś perytroid ...Mosplan niby doprowadza owada do śmieci głodowej ale ja go tam wspomagam i przerywam tą śmierć głodową ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedź luki21 prysnął bym wcześniej toprexem ale czekałem na temperaturę powyżej 15C mogłem nie czekać ,za rok bardziej sie przyłożę pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie toprex działa w niskich temperaturach a pozostałe triazole powyżej 12 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzięki za podpowiedź luki21 prysnął bym wcześniej toprexem ale czekałem na temperaturę powyżej 15C mogłem nie czekać ,za rok bardziej sie przyłożę pozdro

Koniecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy po robieniu na płatek rzepak wam się podnosi po przejeździe bo u mnie

w ubiegłym roku niestety nie i w tym zacząłem pryskać ale jest strasznie pochylony (dwa razy skracany tebukonazolem). Moja mikstura na płatek 0,5 Impact + 1,5 Olympus + 0,6 Proteus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas nie stosowałem zabiegu " na grzyba i robaka" gdy rośliny już kwitły.

Może ktoś napisać jak to się ma do wzrostu plonu oraz poniesienia kosztów.

I przy okazji co polecacie taniego i dobrego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się ma do wzrostu. A no tak że rzepak nie jest zaatakowany przez grzyba jak będziesz kosił to nie będzie taki cały czarny tyłko ładny żółty. Ziarno będzie grube i nie będzie czerwonych ziarenek które traktowane są jako zanieczyszczenie. Koszty zależy od kieszeni. Najtańszy zabieg to dać tebukonazol 1.25l (np TEBU) ok 60zł i Mospilan 125g ok też 60zł razem 120zł na ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki a jak u Ciebie ze stratami po przejeździe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że nie byłem od czasu oprysku a było to w sobotę. Opryskiwacz mam ciągany przystosowany do takich zabiegów oś jest specjalnie wyprofilowana, zaczep kopiuje ślady straty tyle co ciągnik zrobi. Nie powiem trochę go położyło ale zawsze się trochę podnosił teraz powinno być podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry patent to założenie pod ciągnik i opryskiwacz plandeki, wtedy rzepak delikatnie sie przemieszcza pod ciągnikiem i nie jest aż tak uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry - robiłem rok temu w tym mi się nie chciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie u mnie płatki juz opadaja czy to sa pierwsze nie wiem ale juz troche luszczyn sie wykształciło , jest duzo robactwa tak sie zastanawiam czy jakby dał jutro mospilan to cos pomoże?bo jak juz złożone jaja w łusczynie przez robale to nie wiem czy to zadzaiła?? bo chyba jeszcze nie jest za pozno?? od grzyba nie pryskam w tamtym roku pryskałem mała różnica była tam gdzie nie pryskałem a pryskanym... można dawać jescze teraz mocznik na płatek? nie zaszkodzi? 10-15 kg na hektar prosze o prade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocznik sobie odpuść. Mospinam może pomóc gdyż załatwi to co się wykluje z jaj. Musiałeś pryskać w tamtym roku czymś albo słabym albo nie trafiłeś w czas jak nie było widac różnic. U mnie różnica ogromna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten mocznik to niedobrze?nie zaszkodzi? a co myslicie o perytoridach? polaca sie to stosowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małej dawce nie zaszkodzi ale nie pomoże a jak dasz za dużo to tylko kwiat przypalisz. Perytroid możesz dodać do Mospilanu nie zaszkodzi a pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rzepinka ogólnie jest przyjete ze w czasie kwitnienia rzepaku nie dokarmia sie go dolistnie, bo mozna popażyć kwiatki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie niestety pogoda nie pozwolila mi opryskac jakies 5 hektarów rzepaku od szkodnikow łuszczynowych platki juz odpadaja ale zabieg powinnien byc wykonany jakies 4 dni temu czy teraz jescze jechac z tym mospilanem? jest sens? bo pewnie mi troche zalatwily rzepaku te robale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mieć sens w zeszłym roku był długi nalot pryszczarka na rzepak na razie jest mała aktywność szkodnika ze względu na pogodę trzeba lustrować i oceniać a nie jechać i pryskać bo złotówki się szybko wydaje a ciężko jest je zarobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest jak szukałem pryszczrka w atlasie syngenty to znalazłem że najwększe straty wywołuje podczas upalnej bezdeszczowej pogody w okresie kwitnienia i tworzenia łuszczyn. Chyba pojadę dursbanem po kwitnieniu jak dużo będzie dziadostwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie...Pryszczarek i chowacze najdzęściej "atakują " strąki rzepaku tuż po przekwitnięciu od 1-1,5 cm ...co pużniej mozesz mu zrobić jak juz się wkół ,łuszczyna i tak pęknie a czy ty zabijesz larwy czy jaja to i tak juz z tego nic nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pryszczarek składa jaja w otwory po chowaczu{zwykle}

więc jak chowacz podobnik zrobił swoje to z pryszczawkiem czy bez itak łuszczyna się skręci i pęknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zaszłym roku kosiłem rzepak w którym nie zwalczano pryszczarka i tak samo sypał jak mój gdzie na niego pryskałem.

Mospilan i Nurelka załatwiają jaja i larwy w łuszczynach. A łuszczyny z dziurkami po podobniku nie pękają tylko te gdzie grasyją larwy pryszczarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...