Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@hans-zwei chyba umknął Twojej uwadze fakt że ziemia którą dysponuje jest bardzo kwaśna a jęczmień to roślina o jednych z najwyższych wymagań dotyczących uregulowanego odczynu gleby. Czekam na bardziej profesjonalne porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pszenica to ja bym się decydował na tonacje, która na nieco zawkaszonej ziemi na pewno sobie poradzi a żyta bym nie siał bo po nim stanowisko do niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się rzepak

tylko PK w szybko przyswajalnej postaci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzepak ze względów organizacyjnych może być na tym polu dopiero w przyszłym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie potrzebuje porady, niedawno zakupiłem kilka hektarów dobrej ziemi ale troche zaniedbanej, przez dwa lata była w dzierżawie i troche została zdewastowana, gleba klasy III a i b brunatna, pod spodem glina, teoretycznie wszystko powinno urosnąć, jednak zrobiłem badania i pH jest na poziomie 4,5 - 5,2 zasobność PK bardzo niska a Mg średnia, napewno mało pruchnicy, dzierżawca miał tam zasiane zyto na kiszonke więc jak tylko je zebrał zwalczyłem perz i kilka dni temu rozsiałem wapno węglanowe z magnezem ok 3,3t/ha teraz tylko gruber i siew gorczycy na poplon. Teraz pytanie czy na takim stanowisku jest sens siać pszenice ozimą?? jeśli tak to jakie odmiany tolerują słabe i zakwaszone stanowiska?? W gospodarstwie uprawiam tylko rzepak, pszenice i jęczmień ozimy więc nie bardzo chce siać pszenżyto czy żyto które napewno lepiej by zniosły zaniedbana ziemie.

san sobie odpowiedziałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarki taki mam od początku plan, interesuje mnie tylko wasza opinia czy czy ta uprawa ma jaką kolwiek szanse? wcześniej gdy była trzoda na takich glebach siałem w pierwszym roku mieszanke zbożową i miałem obornik który ratował sytuacje, pszenicy nigdy w taki badziew nie siałem więc zastanawiam się czy sobie poradzi? A najważniejsza sprawa jaka odmiana jest najlepsza na takie stanowisko?? ciężko jest odszukać informacji o tolerancji poszczególnych odmian na niskie pH, nie wszyscy to podają a ja do tej pory nie zwracałem na to uwagi wybierając odmiany do siewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jak obliczyć mtz ziarna pszenicy, można jakoś nie licząc tych tysiąca ziaren??

możne ktoś podać wizur na ilość wysiewu?? czy jak to się tam nazywa bo zapomniałem,

robiłem dzisiaj badania pszenicy w młynie i wyszło całkiem przyzwoicie, akteur łapie się na max cenę a skagen nie wiele gorzej, gość aż wyszedł z kanciapy aby obejrzeć ziarno, chyba w tym roku takiego nie widział, gęstość i wyrównanie powyżej 80 w skagenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób sobie 3 małe próbki po 100... i wyciągnij średnią...lepsze to niz tysiąc... inaczej sie chyba nie da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zrób sobie 3 małe próbki po 100... i wyciągnij średnią...lepsze to niz tysiąc... inaczej sie chyba nie da...

do tego trzeba mieć bardzo dokładną wagę, ja mam z dokładnością do 5 gram, czyli i 1000 za dokładne nie będzie , myślałem że może da się to jakoś z wyrównania i gęstości wyciągnąć, wszystkie te wielkości są z sobą jakoś tam zazębione , szczególnie wyrównanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie wagę jubilerską na allegro ok.15zł kosztuje dokładność 0,05g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam na zachodzie z pogodą? U mnie przez te deszcze (a szczególnie wczoraj) zbiór za tydzień. Nie wiem czy pszenica nie traktowana antywylegaczem wytrzyma kolejną taką ilość wody z nieba. Na razie jest mocno pochylona, kłosy miejscami prawie sięgają do ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak tam na zachodzie z pogodą? U mnie przez te deszcze (a szczególnie wczoraj) zbiór za tydzień. Nie wiem czy pszenica nie traktowana antywylegaczem wytrzyma kolejną taką ilość wody z nieba. Na razie jest mocno pochylona, kłosy miejscami prawie sięgają do ziemi.

 

Tylko ciekawe jaka będzie pogoda za tydzień, żeby nie było sytuacji z 2006 roku że padał ponad 2 tygodnie i zboże kiełkowało w kłosie, a u nas w centrum jeszcze wielu rzepaku nie pokosiło, a po ostatnich burzach miejscami pszenice dobiło do ziemi, a teraz leje wiec wysuszenie jej będzie trudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam u Was z pogodą? u mnie od soboty spadło ok 100 l wody, pszenice ktore lezaly są przyprasowane, a te ktore staly, stoją gdzie niegdzie... cienko i mokro to widzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze mam szczęście. U mnie wczoraj nie kiełkowała ale dzisiaj znów pada .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w opolski leje w kratke jeden dzień pada a na drugi nie , pszenicy na razie nie ruszam bo mokra ale wykosłem żyto 2 h po 28 h słońca i miało 18% wilgotności ogólnie z pogodą to powtórka z zeszłego roku a może i gorzej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas nie leje dziś , ale na polach woda stoi, więc pewnie jeszcze z tydzień nie wjedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między działaniem wyniszczającym a zapobiegawczym jest taka sama jak między szczepionką a antybiotykiem.

Większość stosowanych fungicydów stosujemy zapobiegawczo- dlatego dawki są mniejsze. Przy zastosowaniu leczniczym nie ma mowy o zmniejszeniu dawki - chociaż i tak jak już coś wlezie to ograniczamy najczęściej rozprzestrzenianie poprzez zahamowanie rozwoju , w przypadku chorób grzybowych nie pozwalamy na rozwój grzybni, młode strzępki są niszczone, nie rozsziewa nowych zarodników - ale i tak roślina jest już osłabiona bo nie odbuduje zniszczonej tkanki - to nie dżdżownica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie w moich rejonach mniej chronione pszenice koszą od 2,5dt do 3dt z ha, jeszcze tak niskich plonów nie pamiętam

Ja wczoraj wykosiłem jęczmień to tak samo około 3dt i raz od grzyba pryśnięty ale klasa ziemi 3-cia, i słoneczko dało popalić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Panowie w moich rejonach mniej chronione pszenice koszą od 2,5dt do 3dt z ha, jeszcze tak niskich plonów nie pamiętam

Ja wczoraj wykosiłem jęczmień to tak samo około 3dt i raz od grzyba pryśnięty ale klasa ziemi 3-cia, i słoneczko dało popalić

a u nas 7-8 ton ale są i tacy co koszą po 2 tony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dzisiaj i w pszenicy i w pszenżycie znalazłem nasiona już skiełkowane, pewnie mąki z tego nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...