Skocz do zawartości
141daniel

ile macie krow mlecznych na ile ha pola????

Rekomendowane odpowiedzi

obeny stan na dzien dzisiejszy:

10krowek dojnych HF

3jalowki zacielone

1byk dorosly

2byczki ponizej 6miesiecy

4jalowki ok 6miesiecy

2byczki ponizej 6miesiecy

 

9ha ziemi wlasnej + 10ha dzierzawy grunty orne

7ha ornych wlasnych + 2ha łąki

 

sieje zawsze co roku 4ha kukurydzy, 3,5ha burakow, a reszta to zboza, po zniwach zawsze obsiewam mieszanka+groszek+pielucha+lucerna ok 2-3ha no i oczywiscie wyslodki ok. 120t. i spokojnie wystarcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

młuto z elbląga , bo z braniewa to chyba już nie będzie bo chyba zamykają produkcję. A wracając do kukurydzy to chodziło mi oto, że ja krowy mleczne karmie młuto + śruta i silopaki (zero siana) i nie mam sprzętu do zbierania zielonki z kukurydzy i czasu na to brak. Silopaki w ilości 400 szt. robie w ciągu 2 dni. TYLE a w sierpniu zaczynam budowę nowej obory no 50 głów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
młuto z elbląga , bo z braniewa to chyba już nie będzie bo chyba zamykają produkcję. A wracając do kukurydzy to chodziło mi oto, że ja krowy mleczne karmie młuto + śruta i silopaki (zero siana) i nie mam sprzętu do zbierania zielonki z kukurydzy i czasu na to brak. Silopaki w ilości 400 szt. robie w ciągu 2 dni. TYLE a w sierpniu zaczynam budowę nowej obory no 50 głów

 

jezeli nie masz czasu to wynajmij sobie jakas firme rolnicza, zaplacisz ok 700-800zl za ha (cennik z ubieglego roku) i ci wykosza przywioza i ugniota hehe ale na tyle krowek to przynajmniej z 6-8ha wiec koszt ok 5000zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 krów, 3 jałówki.

18 ha UR, 6 ha łąk.

Mało ale nie ma skąd wiącej wziąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko zmieniam ukształtowanie hodowli czyli bedę miał

30 krów doajnych

tem ok 5 jałówek

i cielaki oczywiście byczki na sprzedaż

 

mam

4ha kukurydzy

5 ha łąki (siano kiszonka)

5 ha lucerny(kosze 4x w roku kiszonka)

reszte zboza z 45 ha

starczy czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 krów dojnych, 2 jałówki zacielone i cztery jałówki młode. pola 9 hektarów i 5 hektarów łąki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 38 krowy 20 jałówki 3 byczki i 2 cieliczki małe na 25ha łąk i 20ha pola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok 40 krow w tym obecnie 36dojnych 4 czekaja na wycielenie, ok 15 jałówek i kilka cielaczków, na 25ha ziemi kl IV wszystko trawa głównie lucerna z fastuolium,

kukurydze, granulaty i słome kupujemy,

w lato wypas + kukurydza + słoma + granulat

zimna kukurydza + sianokiszonka + słoma + granulat

za ok 2 lata prawdopodobnie zainwestujemy w woz paszowy co zwiekszy troche koszty ale za to bedzie wygodniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych roślin nie można porównać, one obie są potrzebne w żywieniu krów, kukurydza daje energię, a lucerna białko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lucerna i kukurydza to rosliny pozwalające uzyskać maksymalna obsade krów na hektar(kukurydza wiadomo musi być na kiszonkę natomiast lucerna daje większy plon zielonej masy niż trawy)

 

w ameryce maja taki system że dzielisz areał gospodarstwa na 4 części na 3 masz lucerne w różnym wieku(swieżo posiana, roczna i dwuletnia) a na 4 kawałku kukurydze na kiszonke,

płodozmian robisz tak że po zebraniu kukurydzy siejesz na wiosne nowa lucerke na tym kawałku zaś najstarsza lucerke orzesz i tam bedzie kukurydza za rok i tak w koło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do:141daniel.

Nie jest chyba ważne ile ma się krów na iluś tam hektarach. Ważna jest obsada na hektary paszowe.

Np:108 krów i 110 młodzieży damskiej, całoroczny alkierz, tylko krowy zasuszone i jałówki cielne chodzą na 5 ha pastwiska.

70 ha kukurydzy( 55 kiszonka, 15 ziarno w rękaw), 21 ha TUZ, 6 ha jęczmienia w rękaw, wysłodki z 40 ha buraka ( suche i mokre), do tego pszenica( z pola i ta z czyszczenia) ok 90 ton.

Wychodzi na krowę z przychówkiem około 1 ha i to jest wyznacznik.

A resztę i tak trzeba dokupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
l

w ameryce maja taki system że dzielisz areał gospodarstwa na 4 części na 3 masz lucerne w różnym wieku(swieżo posiana, roczna i dwuletnia) a na 4 kawałku kukurydze na kiszonke,

I co najciekawsze w tej ameryce- zużycie soi jest na krowę o wiele mniesze niż w Polsce. Tam w dawce jest duży udział pasz z przetwórstwa rolno-spożywczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he he, bo amerykanie mają głowe na karku:), i choc u nich soja rosnie za stodołą to jej nie uzywają, bo jest poprostu za droga!!!!!!!!!!!, ale przetłumacz to Polakom, którzy uwazają ze soja wychodzi taniej niz białko sruty rzepakowej, według słynnego autorytetu..nie wiem jak on to obliczył, choc na spotkaniu tłumaczył;)

Druga sprawa to nie mozna porównywac realiów amerykanskich do polskich, jest to poprostu niemozliwe!!!, nalezy jeszcze podkreslic ze juz 20 % pogłowia jest inseminowane monbeliarde,lub podobne rasy

upały u nas pokazały jak słabe są hf, no chyba ze jak Komorowie ktos chce zakupic mieszacze powietrza i zraszacze krów...tylko kogo na to stac, i kiedy sie to zwróci, i firmy przekonują ile na tym, a ile na tym jest zysku???, tylko kto go ma???, tylko firmy bo napewno nie rolnik, zresztą widac to po naszych kieszeniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie.

Powiedzmy ze krowy karmione sa tylko kukurydza. To ile trzeba miec hektarow kukurydzy aby wykarmic przez caly rok 100 krow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie.

Powiedzmy ze krowy karmione sa tylko kukurydza. To ile trzeba miec hektarow kukurydzy aby wykarmic przez caly rok 100 krow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...