Skocz do zawartości
141daniel

ile macie krow mlecznych na ile ha pola????

Rekomendowane odpowiedzi

Kukurydza jest tylko paszą objętościową, reszta bilansu w dawce to śruta rzepakowa, śruty zbożowe i jakieś jeszcze białko.

MOŻLIWE

Policz sobie na każdą krowę 75 kg zielonej masy dziennie, to rocznie potrzebujesz 27,3 tony na krowę, czyli dobre 0,6 ha.

Ale 100 krów to jeszcze 100 szt młodzieży a to kolejne 0,3-0,4 ha.

Czyli jak masz krowy z przychówkiem ( bez byków) to na każdą krowę powinieneś posiać około 1 ha kukurydzy, licząc, że każdy hektar da Ci ponad 550dt z ha- a jak przyjdze rok nieciekawy i da Ci tylko 450???

To w maju, czerwcu sprzedajesz bydło bo nie masz czym karmić.

Zakładając w każdym roku MUSISZ wziąźć namiar na słabszy rok i robić zapas tak by kukurydza starczyła Ci do grudnia, czyli w 1 roku nie liczysz 365 dni a co najmniej 500. I tak co roku "robisz " zapas, aż spokojnie kukurydza z roku ubiegłego skończy Ci się "na święta". Jak nową pryzmę zaczynasz wcześniej to wiosną dokładasz hektarów - ale zawsze masz "na bank" ten swój hektar na krowę. Jak będzie dobry rok to część skosisz na ziarno i sprzedasz lub zakisisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a lucerna jest lepsza objetosciowo niz kukurydza? kukurydzy czy lucerny wychodzi wiecej z 1 ha? (lucerna to 3 pokosy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kukurydza jest tylko paszą objętościową, reszta bilansu w dawce to śruta rzepakowa, śruty zbożowe i jakieś jeszcze białko.

MOŻLIWE

Policz sobie na każdą krowę 75 kg zielonej masy dziennie, to rocznie potrzebujesz 27,3 tony na krowę, czyli dobre 0,6 ha.

Ale 100 krów to jeszcze 100 szt młodzieży a to kolejne 0,3-0,4 ha.

Czyli jak masz krowy z przychówkiem ( bez byków) to na każdą krowę powinieneś posiać około 1 ha kukurydzy, licząc, że każdy hektar da Ci ponad 550dt z ha- a jak przyjdze rok nieciekawy i da Ci tylko 450???

To w maju, czerwcu sprzedajesz bydło bo nie masz czym karmić.

Zakładając w każdym roku MUSISZ wziąźć namiar na słabszy rok i robić zapas tak by kukurydza starczyła Ci do grudnia, czyli w 1 roku nie liczysz 365 dni a co najmniej 500. I tak co roku "robisz " zapas, aż spokojnie kukurydza z roku ubiegłego skończy Ci się "na święta". Jak nową pryzmę zaczynasz wcześniej to wiosną dokładasz hektarów - ale zawsze masz "na bank" ten swój hektar na krowę. Jak będzie dobry rok to część skosisz na ziarno i sprzedasz lub zakisisz.

ja mam 22 sztuki dojne i 14 jałowiaków i jeśli chodzi o kukurydzę to sieję 6 ha do tego 10 ha traw w zupełności wystarcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 22 sztuki dojne i 14 jałowiaków i jeśli chodzi o kukurydzę to sieję 6 ha do tego 10 ha traw w zupełności wystarcza

To liczmy:

22 krowy i 14 jaówek to jest ok 30 SD

6 ha kukurydzy przy plonie ( dobry plon) 550 dt/ha da Ci ok 200 ton kiszonki

10 ha łąk (dobrych) przy plonie 350dt da Ci ok 210 ton kiszonki.

Razem dysponujesz 410 tonami na 30 SD na rok.

Masz z tego, na 1 SD dziennie ok 19 kg sianokiszonki i 18 kg kiszonki z kukurydzy. I FINITO.

Masz z tego dziennie ( w porywach) na byt i produkcję gdzieś na 10 l mleka ( przeliczone w INRA 4 na najlepszych kiszonkach z bazy francuskiej)

A GDZIE RESZTA????????

Mówmy tu o produkcji a nie o hobby.???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 ha kukurydzy przy plonie ( dobry plon) 550 dt/ha da Ci ok 200 ton kiszonki

10 ha łąk (dobrych) przy plonie 350dt da Ci ok 210 ton kiszonki.

 

to sie zgadza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To liczmy:

22 krowy i 14 jaówek to jest ok 30 SD

6 ha kukurydzy przy plonie ( dobry plon) 550 dt/ha da Ci ok 200 ton kiszonki

6x550= 330 ton niech będzie 300

10 ha łąk (dobrych) przy plonie 350dt da Ci ok 210 ton kiszonki.

10x350 =350 niech będzie 300

czyli

Razem dysponujesz 600 tonami na rok.

wkradł Ci się taki drobny błąd rachunkowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o zielonej masie w plonie, kiszonka to średnio 0,6 zielonki.

Tak niestety jest że są takie straty i przy przesuszeniu zielonej masy i straty przy zakiszaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestionowałem tylko same rachunki.

U mnie kukurydza daje lepszy plon, a trawy mniejszy. Myślałem, że mam po prostu niższe plony niż inni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tylko nadal Twoje rachunki i moje się różnią

Jak masz większe plony kukurydzy to tylko chwalić. Natomiast co do łąk - może zacznij je "uprawiać" a nie mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie 24 krowy i 16 jałowizny. Na 20ha łąk i 11ha ornych (3ha kukurydzy na kiszonke i 8ha mieszanki zbożowej).

 

Gospodarstwo w zupełności samowystarczalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

U mnie 24 krowy i 16 jałowizny. Na 20ha łąk i 11ha ornych (3ha kukurydzy na kiszonke i 8ha mieszanki zbożowej).

Gospodarstwo w zupełności samowystarczalne.

Czyli masz około 32-34 SD na 31 ha. W pasze objętościowe spokojnie się zaopatrzysz. Treściwe musisz kupić. I wielu tak robi i nie narzeka na kasę.

Sprzedajesz rocznie około 160-170 tys mleka, to daje około 15 tys przychodu miesięcznie. Z tego na dodatki wydajesz pewnie z 6-7 tysięcy. Sprzedasz żywiec ( a pewnie i jałówki cielne) za jakąś kwotę, masz dopłat z 25 tysięcy i(powinno starczyć na nawozy i SOR), trochę zwrotu za paliwo rolnicze i jak policzysz wszystko do "kupy" jest za co chodzić przy tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 170 krów 45 jałówek 50 byków.

 

Hektary:

 

235ha

 

Na sprzedaż mam uprawy:

 

45ha rzepaku

35ha ziemniaków

40ha kukurydzy

 

Dla bydła na paszę;

 

45ha kukurydzy ( kiszonka)

25ha trawy (sianokiszonka)

15ha żyta (kiszonka)

30ha mieszanki (śrut)

 

Maszyny:

 

ciągniki

JOHN DEERE 6230

ZETOR FORTERRA 11741

ZETOR PROXIMA 95

URSUS 1634

URSUS C-360

 

kombajn

BIZON BS Z110

 

sieczkarnia do kukurydzy

Claas Jaguar 690SL

 

kOMPLETNY SPRZĘT DO WSZYSTKICH CIĄGNIKÓW PŁUGI,AGREGATY,ROZRZUTNIKI,WYCINAKI,BECZKOWOZY,PRASY ,ZGRABIARKOPRZETSĄSARKI ,BRONY,ROZSIEWACZE NAWOZU,ITD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...